Lajme

Parlamenti turk nuk do ta përshpejtojë diskutimin mbi çështjen e anëtarësimit të Suedisë në NATO


Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit turk do të diskutojë ratifikimin e ofertës së anëtarësimit të Suedisë në NATO si pjesë e agjendës së rregullt.

Kjo pasi çështja nuk është aq urgjente për Ankaranë sa për disa vende të tjera.

Muajin e kaluar, Presidenti Recep Tayip Erdogan paraqiti në Parlament projektligjin e ratifikimit për ofertën e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Një veprim ky, i mirëpritur nga Stokholmi pasi do t’i hapte rrugën për t’u bashkuar me aleancën perëndimore të mbrojtjes.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ai dëshiron një “votim të shpejtë” nga parlamenti i Turqisë.

Dhe se procesi “po shkonte mirë”.

Por kryetari i komitetit Fuat Oktay ka thënë se Turqia nuk po nxitonte.

“Anëtarësimi i Suedisë në NATO është vetëm një nga marrëveshjet ndërkombëtare në agjendën tonë në pritje të ratifikimit”, ka thënë Oktay në një takim me ligjvënësit.

“Ne do ta diskutojmë atë kur të vijë koha brenda kornizës së prioriteteve tona. Ajo që është urgjente për të tjerët nuk është domosdoshmërisht urgjente për ne”, ka shtuar ai.

Projektligji i anëtarësimit të Suedisë në NATO duhet të miratohet nga komiteti përpara një votimi nga parlamenti, moment në të cilin Erdogan do ta nënshkruajë atë në ligj.

Suedia dhe Finlanda, neutrale për një kohë të gjatë, aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n vitin e kaluar për të forcuar sigurinë e tyre pas pushtimit rus të Ukrainës.

Anëtarësimi i Finlandës u vulos në prill, por oferta e Suedisë ishte penguar nga Turqia dhe Hungaria.

Turqia ka thënë se Suedia duhet së pari të marrë masa kundër mbështetësve të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe anëtarëve të një rrjeti që Ankaraja mban përgjegjës për një përpjekje për grusht shteti të vitit 2016.

Turqia i trajton të dy grupet si organizata terroriste.

Sakaq, Suedia miratoi një ligj të ri kundër terrorizmit në korrik.

Por oferta e Suedisë ka mbetur e bllokuar në parlamentin e Hungarisë që nga viti i kaluar, me nacionalistët në pushtet që thonë se nuk ka asnjë kërcënim për sigurinë e Suedisë dhe duke përmendur ato që ata i quajnë akuza të padrejta suedeze se ata kanë gërryer demokracinë në Hungari.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore