Lajme

Parlamenti libanez rizgjedh kryetarin, merr mandatin e shtatë


©: Mohamed Azakir/Reuters

Parlamenti i ri i Libanit ka rizgjedhur Nabih Berri-n për një mandat të shtatë si Kryetar i Parlamentit, gjatë seancës së parë parlamentare të mbajtur që nga zgjedhjet e 15 majit.

Berri mori 65 vota nga 128 deputetët e Libanit, më pak se 98 që siguroi në fillimin e mandatit të tij të fundit në vitin 2018.

Ai është kryetar i Parlamentit që nga viti 1992. Në sistemin e brishtë sektar të ndarjes së pushtetit të Libanit, kryetari është gjithmonë një shiit mysliman.

Lëvizja Amal e Berri-t është një aleat thelbësor i partisë së tij shiite, Hezbollahut të mbështetur nga Irani.

23 ligjvënës hodhën vota bosh, ndërsa 40 të tjerët shpallën të pavlefshme votat e protestës.

Në fletëvotimet e zbrazëta, disa deputetë u përpoqën të nënvizonin dështimet e shtetit libanez duke shkruar emra që përfshinin historianin dhe analistin shiit të vrarë Lokman Slim, viktimat e shpërthimit në Portin e Bejrutit në vitin 2020, viktimat femra të dhunës seksuale dhe protestuesit që u rrahën dhe humbën sytë gjatë një lëvizje proteste në fund të vitit 2019.

Zgjedhjet parlamentare të Libanit ishin të parat e vendit që nga fillimi i një krize ekonomike të vazhdueshme që ka tërhequr rreth 80 për qind të popullsisë së tij në varfëri.

Votuesit shprehën zemërimin e tyre ndaj Hezbollahut dhe aleatëve të tij, të cilët humbën shumicën në parlament.

60  kandidatë të pavarur “anti-establishment” fituan vende në parlament, një rritje prej 15 vendesh krahasuar me zgjedhjet e 2018-ës.

Ata hynë në ndërtesën e parlamentit në qendër të Bejrutit për seancën parlamentare me një turmë të vogël mbështetësish duke valëvitur flamujt libanezë dhe duke brohoritur për ta.

Është ende e paqartë se kush do të ngarkohet me formimin e qeverisë, një proces që mund të zgjasë me muaj. Hezbollahu dhe aleatët e tij tani përballen me një opozitë të forcuar të partive tradicionale anti-Iranike, si dhe reformistëve anti-establishment.

Drejtësi për viktimat e portit

Më herët, politikanët reformistë u takuan me mbështetës dhe të afërm të viktimave të shpërthimit në portin e Bejrutit.

Viktimat mbanin portretet e familjarëve të tyre të humbur dhe u kërkuan anëtarëve të rinj të parlamentit që të mbështesin hetimin që është ngrirë që nga janari.

Më shumë se 200 njerëz u vranë dhe 6 mijë e 500 u plagosën kur qindra ton pleh nitrat amoniumi shumë shpërthyes, i ruajtur në portin e Bejrutit për gjashtë vjet, u ndez më 4 gusht 2020.

Ishte një nga shpërthimet më të mëdha jo-bërthamore në histori.

Gjykatësi Tarek Bitar ka akuzuar ish-ministra dhe zyrtarë të sigurisë për neglizhencë kriminale, por hetimi i tij vazhdon të ngecë pasi grupet e të drejtave të njeriut dhe familjet akuzojnë zyrtarët e qeverisë për pengim të hetimit.

Dy politikanë të ulur, Ali Hasan Khalil dhe Ghazi Zeiter, të cilët  përfaqësojnë të dy Amalin, janë ndër ata që Bitar ka akuzuar.

Ekonomia e Libanit është në spirale, me paundin libanez duke humbur 90 për qind të vlerës së tij dhe qeveria nuk është në gjendje të kontrollojë inflacionin në rritje.

Parlamenti i ri tani duhet të përpiqet të formojë një qeveri, të rifillojë bisedimet me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe të zbatojë reformat financiare dhe të llogaridhënies për ta bërë ekonominë e vendit sërish të qëndrueshme.

Ndërsa anëtarët reformistë të parlamentit pritet të përballen me pengesa, analistët shpresojnë se ata nuk do të bëjnë kompromis dhe nuk do të frymëzojnë më shumë libanezë që të votojnë kundër partive tradicionale ndërsa ekonomia vazhdon të shkërmoqet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore