Lajme

Parlamenti i Iranit feston sulmet, nën britmat “vdekje Izraelit”


Anëtarët e Mexhlisit, Parlamenti i Iranit, janë mbledhur pas përgjigjes vendimtare të Iranit ndaj sulmit të konsullatës së tij në Damask nga ana e Izraelit.

Dhe përtej faktit se e kanë festuar goditjen me qindra dronë dhe raketa, kanë bërë edhe thirrje për “vdekjen e Izraelit”.

Mes tensioneve të përshkallëzuara, kryetari i Parlamentit iranian, Mohammad Bakir Kalibaf, pohoi mbështetje të fortë për sulmin hakmarrës kundër Izraelit, duke e etiketuar atë si të fuqishëm dhe të favorshëm.

Kalibaf theksoi se veprimi i fuqishëm i Iranit shërben si një paralajmërim i ashpër për Izraelin, duke sugjeruar se çdo provokim i mëtejshëm do të përballej me një hakmarrje edhe më të ashpër. Deklarata nënvizon angazhimin e palëkundur të Iranit për të mbrojtur interesat e tij dhe për të mbrojtur aleatët e tij në rajon.

Qëndrimi i unifikuar i Parlamentit iranian pasqyron ndjenjën më të gjerë brenda vendit, ku popullata qëndron e vendosur kundër agresionit dhe ndërhyrjes së jashtme. Ndërsa tensionet gjeopolitike vazhdojnë të ziejnë, demonstrimi i forcës së Iranit dërgon një mesazh të qartë për kundërshtarët e tij.

Pasojat e këtij përshkallëzimi shtrihen përtej rajonit të afërt, duke jehonë në të gjithë peizazhin gjeopolitik global. Me Iranin që pohon me vendosmëri pozicionin e tij, situata në Lindjen e Mesme merr një kompleksitet të shtuar, duke ngritur shqetësime për potencialin për destabilizimin e mëtejshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore