Lajme

Parlamenti Evropian voton ligjin për të “rikthyer natyrën”


Parlamenti Evropian i ka dhënë dritën jeshile një ligji të dobësuar për të rivendosur natyrën, pas javësh protestash të ashpra nga fermerët dhe një përpjekjeje të fundit nga partitë e djathta që kërcënuan të fundosnin marrëveshjen.

“Sot është një ditë e rëndësishme për Evropën pasi ne kalojmë nga mbrojtja dhe ruajtja e natyrës në rivendosjen e saj”, tha César Luena, një eurodeputet spanjoll nga socialistët dhe demokratët e qendrës së majtë, i cili udhëhoqi negociatat mbi propozimin.

Ligji i ri – një shtyllë kyçe e marrëveshjes së gjelbër të kontestuar të BE-së – vendos një objektiv që BE-ja të rivendosë të paktën 20% të tokës dhe detit të saj deri në fund të dekadës. Deri në vitin 2050, kjo do të rritet për të mbuluar të gjitha ekosistemet që kanë nevojë për restaurim.

“Ky ligj nuk ka të bëjë me rivendosjen e natyrës për hir të natyrës”, tha komisioneri i mjedisit i BE-së, Virginijus Sinkevičius.

“Ka të bëjë me sigurimin e një mjedisi të banueshëm ku sigurohet mirëqenia e brezave të tanishëm dhe të ardhshëm”.

Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë (EPP), grupi më i madh në parlament, iu bashkua ligjvënësve të ekstremit të djathtë në votimin kundër ligjit të martën. Ai argumentoi se rregullat e tij vendosën një barrë shumë të madhe për fermerët, por mirëpriti që teksti, të cilin e shtyu ta dobësonte vitin e kaluar, “ka pak ngjashmëri” me propozimin origjinal.

“Ne nuk duam forma të reja dhe më shumë burokraci dhe detyrime raportimi për fermerët”, tha Siegfried Muresan, një eurodeputet rumun nga EPP, përpara votimit. “Lërini fermerët të punojnë”.

BE-ja dhe vendet e saj anëtare janë tërhequr nga disa plane për të mbrojtur mjedisin pasi protestat e fermerëve janë përhapur në të gjithë kontinentin dhe në disa raste janë kthyer në të dhunshme. Në një përleshje me policinë e trazirave të hënën, fermerët i vunë flakën gomave, spërkatën policinë me pleh organik të lëngshëm dhe kaluan traktorët nëpër bllokada në lagjen evropiane të Brukselit, ku po mblidheshin ministrat e bujqësisë.

Ligji për restaurimin e natyrës, i cili duhet të miratohet nga Këshilli i BE-së përpara se të hyjë në fuqi, u bën thirrje vendeve anëtare të rivendosin të paktën 30% të tokave të kulluara deri në vitin 2030 dhe të bëjnë përparim në treguesit e biodiversitetit bujqësor që përfshijnë rritjen e numrit të fluturave kullotash. dhe zogjtë e tokës bujqësore.

Grupet mjedisore vlerësuan rezultatin e votimit, i cili kaloi me mbështetjen e 329 ligjvënësve dhe u kundërshtua nga 275.

Një koalicion i përbërë nga BirdLife Europe, ClientEarth, Byroja Evropiane e Mjedisit dhe WWF EU tha: “Jemi të lehtësuar që eurodeputetët dëgjuan faktet dhe shkencën dhe nuk iu dorëzuan populizmit dhe nxitjes së frikës. Tani, ne u bëjmë thirrje vendeve anëtare të ndjekin shembullin dhe të dorëzojnë këtë ligj shumë të nevojshëm për të rikthyer natyrën në Evropë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore