Lajme

Parisienët mbështetën ndalimin e skuterëve elektrikë në një referendum


Shumica dërrmuese e banorëve të Paris-it votuan për ndalimin e skuterëve elektrikë nga rrugët e kryeqytetit francez në një referendum të dielën.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Ndalimi i skuterëve elektrike mori midis 85.77 për qind dhe 91.77 për qind të votave në 20 rrethet e Parisit që publikuan rezultatet e referendumit.

Ai nuk është i detyrueshëm, por sipas autoriteteve të qytetit, vendimi do të zbatohet.

Të dielën, radha jashtëzakonisht të gjata u vunë re në qendrat e votimit në të gjithë qytetin.

Në Paris, 2022 u bë përsëri një vit rekord për numrin e aksidenteve rrugore që përfshinin skuterët elektrikë – pothuajse gjysmë mijë njerëz u plagosën dhe tre vdiqën.

Ky është viti i tretë radhazi që kjo statistikë ka shënuar rritje.

Skuterët elektrikë, të cilët mund të aksesohen përmes aplikacioneve të smartfonëve, kanë funksionuar në Paris që nga viti 2018.

Parisi reduktoi numrin e operatorëve në tre në vitin 2020 pas ankesave për vendosjen e tyre kaotike. Me ta u nënshkruan kontrata trevjeçare.

Për më tepër, qyteti vendosi një kërkesë për të kufizuar shpejtësinë e skuterëve në 20 km/h dhe caktoi vende të veçanta për parkimin e skuterëve.

Kontratat aktuale do të zgjasin deri në shtator.

Operatorët kanë propozuar rregulla shtesë, duke përfshirë verifikimin e përdoruesve që kanë mbushur moshën 18 vjeç, rregullimin e targave në mënyrë që policia të mund të identifikojë shkelësit e trafikut dhe një kufi prej një pasagjeri.

Të dielën, operatorët Tier dhe Lime dërguan kode kupon falas për përdoruesit për t’i inkurajuar ata të votojnë kundër ndalimit.

Qytetet në mbarë botën po shtrëngojnë rregulloret për e-skuterët, duke kufizuar numrin e operatorëve, si dhe shpejtësinë dhe hapësirat e parkimit.

Ju kujtojmë se qeveria franceze ka përgatitur një projekt rregullash dhe kërkesash të reja për përdorimin e skuterëve elektrikë për të rregulluar më mirë industrinë dhe për t’iu përgjigjur problemeve që kanë lindur me shfaqjen e transportit elektrik individual.

Parisienët votojnë për ndalimin e skuterëve elektrikë nga kryeqyteti francez

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore