Sport

Paratici jep dorëheqjen si drejtor menaxhues i Tottenhamit


Fabio Paratici ka dhënë dorëheqje si drejtor menaxhues i futbollit të Tottenham Hotspur me efekt të menjëhershëm.

Lëvizja vjen pas humbjes së apelit të 50-vjeçarit kundër një ndalimi 30-mujor, i cili u zgjat “për të pasur efekt mbarëbotëror” nga FIFA, nga futbolli italian.

Paratici u ndalua pasi Juventus-i, ku ai ishte drejtor sportiv dhe drejtor menaxhues përpara se të bashkohej me Spurs, u shpallën fajtor për kontabilitet të rremë.

Dënimi prej 15 pikësh i Juventus-it u anulua me çështjen për t’u rishqyrtuar.

Megjithatë, Paratici-t iu refuzua ankesa kundër ndalimit, të cilën e mori në janar.

Një deklaratë e Spurs tha: “FIFA vendosi të zgjasë ndalimin në mbarë botën dhe, ndërsa vazhdon të ketë një mosmarrëveshje për shtrirjen dhe shtrirjen e ndalimit, ndalimi aktual në mbarë botën e pengon Fabion të përmbushë detyrat e tij si drejtori ynë menaxhues i futbollit.

“Rrjedhimisht, Fabio ka marrë vendimin për të dhënë dorëheqjen nga pozicioni i tij në klub me efekt të menjëhershëm për t’u fokusuar në pozicionin e tij ligjor në lidhje me FIGC (Federata Italiane e Futbollit) dhe vendimet e FIFA-s”.

Tottenham e shkarkoi Antonio Conte-n si trajnerin e tyre në fund të marsit dhe Paratici tha se ai dhe klubi ishin “të fokusuar” në ecjen përpara dhe gjetjen e një zëvendësuesi përpara se FIFA të zgjeronte dënimin e tij në të gjithë botën një ditë më vonë.

Spurs që atëherë kanë emëruar Scott Munn si drejtor të futbollit në një rol që e pa atë të bashkohej me bordin e klubit si dhe të merrte përgjegjësinë për të gjitha departamentet e futbollit.

“Kjo ka qenë një kohë stresuese për Fabion dhe familjen e tij”, tha kryetari i Tottenham, Daniel Levy. “Ne donim të siguronim që të lejonim ndjekjen e një procesi të rregullt ligjor. Fabio është një njeri që jeton dhe merr frymë me futbollin – ne i urojmë atij mirë.

“Siç u përshkrua në rezultatet tona të fundvitit, ne filluam disa muaj më parë të ristrukturojmë operacionet tona të futbollit dhe javën e kaluar shpallëm emërimin e Scott Munn si shef të futbollit për të drejtuar të gjitha departamentet.

“Ne do të vazhdojmë të forcojmë funksionet tona të futbollit gjatë muajve të ardhshëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore