Shqipëria

Parashikimi i motit, 9 dhjetor 2021


Dita e enjte e 9 dhjetorit do të sjell paqëndrueshmeri të kushteve atmosferike në Shqipëri.

Moti parashikohet me vranësira të dendura si dhe rreshje shiu të vazhdueshme me intensitet mesatar.

Gjithashtu hera-herës dhe në periudha reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në relievet malore në lartësitë mbi 300 metër në veri dhe mbi 800 metër në juglindje parashikohen reshje të dendura dëbore madje edhe në formën e stuhive të dëborës.

Kjo situatë do të shoqërohet edhe me erë të vrullshme në zonat luginore dhe bregdet me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi që arrinë deri në 12-17m/s shoqëruar me dallgëzim të lartë të shkallës 5-6 ballë.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet 9 / 16 °C, në vendet e ulëta 8 / 17 °C dhe në vendet malore 3 / 9 °C.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore