Shëndet

Parandaloni inflamacionin dhe forconi imunitetin: Antibiotikë të fuqishëm nga natyra


Ilustrim

Antibiotikët janë agjentë farmakologjikë që mund të shkatërrojnë plotësisht mikroorganizmat patogjenë ose të ndalojnë rritjen dhe riprodhimin e tyre pa shkaktuar dëme të konsiderueshme në organizmin pritës.

Mjekësia moderne mbështetet fuqishëm në përdorimin e agjentëve të tillë kimikë në luftën kundër një numri të madh sëmundjesh infektive.

Në mjekësinë popullore, ushqimet që janë antibiotikë natyralë janë përdorur për këtë qëllim prej shekujsh. Më poshtë janë disa prej tyre.

Sigurisht, këto ushqime nuk janë zëvendësues i antibiotikëve të përshkruar nga mjeku juaj. Ato kanë veti antibiotike, por nuk janë aspak të barabarta me preparatet mjekësore të synuara. Ato mund të parandalojnë ose të lehtësojnë inflamacionin dhe të forcojnë imunitetin, por nëse po luftoni inflamacionin, konsultohuni me një mjek.

Hudhra

Përbërja kimike e hudhrës, përfshirë alicinën, është treguar se ka aktivitet antibakterial. Hudhra është përdorur me shekuj për të luftuar sëmundjet infektive dhe veprimi i saj antibakterial u përshkrua për herë të parë në mesin e viteve 1800.

Është më efektiv kur konsumohet e papërpunuar dhe e copëtuar lehtë. Domethënë, kur e presim lehtë, prej saj lirohen enzima, të cilat shndërrohen në alicinën e përmendur dhe mund ta shtojmë në djathë, salcë e të ngjashme.

Nëse nuk e duroni dot aromën dhe shijen e hudhrës, ajo mund të gjendet në treg edhe në formë pluhuri, vaji, ekstrakti dhe tabletash.

Qepë

Qepa është një suplement i zakonshëm që përdoret në përgatitjen e ushqimit dhe përmban flavonoidë të fuqishëm që veprojnë si antibiotikë.

Për të rritur efektivitetin, është mirë ta prisni në feta dhe ta lini të qëndrojë për disa minuta. Kjo procedurë do të rrisë sekretimin e fitonutrientëve që e bëjnë qepën një antibiotik natyral.

Vaji i rigonit

Vaji i rigonit është një nga vajrat esencialë më të fortë antibakterialë sepse përmban karvakrol dhe timol, dy përbërës antibakterialë dhe antimykotikë. Studimet tregojnë se vaji i rigonit është efektiv kundër shumë llojeve klinike të baktereve, duke përfshirë “Escherichia coli” dhe “Pseudomonas aeruginosa”.

Për të përdorur vajin e rigonit si një antibiotik natyral, mund ta përzieni me ujë ose vaj kokosi. Duhet të keni kujdes sepse është një vaj shumë i fortë, ndaj nuk duhet të përdorni kurrë më shumë se një deri në dy pika në ditë për maksimum katërmbëdhjetë ditë.

Mjalti

Mjalti është zakonisht ushqimi i parë për të cilin arrijmë kur jemi të sëmurë. Për të prodhuar afërsisht një kilogram mjaltë, bletët duhet të ulen në një lule rreth 100 mijë herë. Mjalti i luleve vjen nga nektari i luleve, ndërsa mjalti i pyllit është bërë nga substanca të ëmbla që bletët mbledhin së bashku me nektarin në pemë. Mjalti i pyllit është përgjithësisht i cilësisë më të dobët, më i errët dhe ka më shumë minerale se varianti i luleve.

Është vërtetuar se mjalti, veçanërisht ai i lules, forcon imunitetin, përmirëson tretjen, përmirëson rigjenerimin e indeve, ka veti antibakteriale dhe përshpejton largimin e toksinave nga trupi.

Uthull molle

Veti antibiotike ka edhe ushqimi i lirë, i cili përdoret shpesh për humbje peshe ose për të rritur ritmin e metabolizmit. Uthulla e mollës, e përftuar nga fermentimi i mollëve të freskëta, përmban një përmbajtje të lartë të acidit acetik dhe malik, vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve, është gjithashtu një burim i mirë i pektinës, vitaminave A, B6, C, E, tiaminës, likopenit, niacinë, acid pantotenik, riboflavinë dhe beta karoten.

Shpesh rekomandohet të pihet në një gotë ujë me shtimin e mjaltit, por nëse shija e një luge uthull molle të shkrirë në një gotë me ujë nuk është opsion, mënyra e thjeshtë që mund ta gëlltisni është duke e shtuar te sallatat.

Xhenxhefil

Xhenxhefili ka veti të forta anti-inflamatore dhe antibakteriale. Studime të shumta kanë treguar se ndihmon në parandalimin e gripit dhe ftohjes, si dhe ka një efekt shumë të dobishëm në sistemin tretës. Më së shpeshti përdoret për të bërë çaj dhe i freskët i grirë mund të shtohet në shumë pjata. Kini parasysh që shija e tij është shumë intensive, ndaj duhet t’i kushtoni vëmendje sasisë që konsumojmë.

Shafran i Indisë

Shafrani i Indisë ekzotike ka një efekt të fortë në të gjithë organizmin, dhe mund të shtohet si erëz në gatime të ndryshme. Kurkumin, përbërësi kryesor aktiv i shafranit të Indisë, ka veti të forta anti-inflamatore dhe antioksiduese. Mund të lehtësojë simptomat e gripit dhe të ftohjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore