Lajme

Paralajmërimi i Medvedev: Nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore, nuk do të fillojë me tanke apo avionë luftarakë


Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të supozuar për të parandaluar një luftë botërore.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia ruse “Tass”.

“Së pari, mbrojtja e Ukrainës, për të cilën askush nuk ka nevojë në Evropë, nuk do ta shpëtojë botën e vjetër senile nga hakmarrja nëse ndodh ndonjë gjë. Së dyti, sapo të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore, për fat të keq nuk do të jetë me tanke apo edhe në avionë luftarakë. Pastaj gjithçka patjetër do të bëhet pluhur”, shkroi Medvedev në kanalin e tij Telegram të shtunën.

Në këtë postim, Medvedev komentoi, në veçanti, vërejtjet e ministrit italian të mbrojtjes Guido Crosetto se Lufta e Tretë Botërore do të shpërthente nëse tanket ruse do të arrinin në Kiev dhe “kufijtë e Evropës” dhe se armët e dërguara në Ukrainë kishin për qëllim të ndalonin përshkallëzimin.

Medvedev i barazoi vërejtjet e tij me thirrjet nga Mbretëria e Bashkuar për t’i siguruar Kievit të gjitha armët që ka NATO.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore