Lajme

Paqartësi mbi numrin e viktimave të spitalit në Gaza, një burim evropian përmend disa dhjetëra vdekje


Spitali Arab L’Ahli në qytetin e Gazës u godit nga një sulm të martën e 17 tetorit, për të cilin Hamasi dhe ushtria izraelite fajësojnë reciprokisht njëri-tjetrin.

Ndërsa Ministria e Shëndetësisë në territorin palestinez të kontrolluar nga Hamasi raportoi një numër të vdekjeve prej 471 në mesin e personave të zhvendosur nga konflikti që ishin strehuar brenda ambienteve të spitalit, shifrat kundërshtohen nga burime të tjera.

Sipas një zyrtari të lartë të inteligjencës evropiane, numri i viktimave në fakt do të ishte shumë më i ulët.

“Nuk ka 200 apo 500 të vdekur, por disa dhjetëra, ndoshta midis 10 dhe 50″, tha ky burim, në kushte anonimiteti, për Agence France-Presse (AFP).

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite, Jonathan Conricus, kundërshtoi gjithashtu numrin prej 471 vdekjesh të paraqitur nga Hamasi: “Ku janë të gjithë trupat?”, pyeti ai.

Pamjet satelitore të kompleksit spitalor para dhe pas të shtënave, të publikuara të mërkurën nga kompania Maxar Technologies, “zbulojnë një zonë të mundshme ndikimi në parkingun kryesor”, por pa “ndonjë dëmtim të konsiderueshëm strukturor” në ndërtesat ngjitur.

Pamjet që qarkullojnë në rrjetet sociale të verifikuara nga AFP-ja tregojnë rrënojat në flakë jashtë spitalit.

Fotot dhe videot nga Agence France-Presse (AFP) tregojnë dhjetëra trupa në çarçafë, çanta të zeza trupore ose nën batanije.

Në parkingun e spitalit shihen shumë makina të djegura. Pranë parkingut, një lëndinë është e mbushur me veshje dhe sende personale.

Sipas autoriteteve të Gazës, vendi strehonte qindra të plagosur dhe të sëmurë, si dhe civilë që kishin ardhur për t’u strehuar atje.

Reagimet

Ligjvënësit amerikanë po e shtyjnë administratën Biden të deklasifikojë publikisht inteligjencën që ka informuar besimin e tyre se Izraeli nuk është përgjegjës për ngjarjen e viktimave masive në një spital të Gazës.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Haaretz”.

Zyrtarët e administratës u dhanë senatorëve një konferencë të klasifikuar të mërkurën, menjëherë pasi anëtarët dypartiakë të renditur të Komitetit të Zbulimit të Dhomës dhe Senatit thanë se rishikuan informacionin dhe arritën në të njëjtin përfundim.

Thirrjet po bëhen më të forta ndërsa tensionet brenda Demokratëve po shpërthejnë lidhur me pretendimet e përsëritura të Republikanes Rashida Tlaib se Izraeli ishte përgjegjës – edhe pasi presidenti i SHBA-ve, Joe Biden tregoi se një lëshim i raketës së Xhihadit Islamik shkaktoi shpërthimin.

“Është vërtet shqetësuese që anëtarët e Kongresit nxituan të fajësojnë Izraelin për tragjedinë spitalore në Gaza”, tha senatori John Fetterman. “Kush do t’i besonte fjalëve të një grupi që sapo masakroi civilët e pafajshëm izraelitë mbi aleatin tonë kyç?”.

Ndërtimi i situatës

Presidenti Biden tha të mërkurën që komenti i tij se sulmi në spitalin e Gazës ishte shkaktuar nga “pala tjetër” e jo Izraeli, ishte bazuar në të dhënat e treguara nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

“Të dhënat m’u treguan nga Departamenti im i Mbrojtjes”, tha Biden.

Gjithashtu Biden u takua me të mbijetuarit e sulmit të Hamasit dhe me vullnetarë civilë.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë publikuar për të parën herë disa përgjime telefonike, ku pretendohet se dy luftëtarë të Xhihadit Islamik Palestinez flasin mbi dështimin e një rakete të lëshuar drejt Izraelit, e cila ka përfunduar në spitalin Al-Ahli.

Në kontekst, një tragjedi e vërtetë ka ndodhur në këtë strukturë spitalore, ku të paktën 500 persona raportohet se kanë mbetur të vrarë – një tragjedi e përmasave të pamendueshme.

Autorësia fillimisht iu atribuua Izraelit mbi gjithë ngjarjen, por shteti hebre ishte i shpejtë në kundërpërgjigje, duke thënë se nuk ka baza se sulmi është lëshuar prej tyre, duke publikuar më pas variantin se Xhihadi Islamik është përgjegjës.

Vetë këta të fundit, pas publikimit të përgjimit nga Izraeli, e mohuan kategorikisht përfshirjen në ngjarje, duke i etiketuar si “sajesa” pretendimet e Izraelit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore