Shëndet

Pandemia COVID-19 hyn në vitin e 4-të


E enjtja e 1 dhjetorit shënon përvjetorin e tretë të personit të parë që u infektua me Coronavirus, duke e shtyrë pandeminë në vitin e saj të katërt.

Të paktën 6.6 milionë vdekje deri më tani janë lidhur me COVID-19, por shifra reale besohet të jetë shumë më e lartë.

Coronavirus-i i ri, i njohur zyrtarisht si SARS-CoV-2, u shfaq për herë të parë në qytetin kinez Wuhan në fillim të dhjetorit 2019, megjithëse publiku nuk ishte i informuar për shpërthimin – fillimisht i përshkruar si një grup pneumonish me një shkak të panjohur – deri në Vigjiljen e Vitit të Ri.

Rasti më i hershëm i konfirmuar nga laboratori daton në 1 dhjetor, kur një burrë u sëmur me simptoma të Coronavirus-it. Më vonë ai u shtrua në spital dhe u shërua. Asnjë nga anëtarët e familjes së tij nuk u sëmur, nuk u gjet asnjë lidhje me rastet e mëvonshme dhe ai nuk kishte asnjë lidhje të njohur me tregun e ushqimeve të detit në Wuhan.

Hulumtimet e mëvonshme identifikuan raste të dyshuara që në nëntor të atij viti, por ato nuk u konfirmuan kurrë.

Ndërsa e enjtja shënon përvjetorin e tretë të rastit të parë të njohur, u desh edhe një muaj përpara se shpërthimi të bëhej i njohur për publikun e gjerë si në Kinë ashtu edhe në botë. Përhapja filloi të gëlonte titujt ndërkombëtarë në janar të vitit 2020.

Që atëherë, COVID-19 është përhapur në pothuajse çdo vend në Tokë, duke infektuar afro 650 milionë njerëz, përfshirë 6.6 milionë njerëz që kanë vdekur.

Numri i vërtetë i vdekjeve besohet të jetë shumë më i lartë dhe vlerësohet të jetë midis 16 dhe 29 milionë.

Vaksinat kanë parandaluar shtrime dhe vdekje të panumërta që kur u bënë të disponueshme për herë të parë në dhjetor të vitit 2020, por shumë vende në zhvillim nuk kanë arritur ende mbulim të mjaftueshëm të vaksinave, duke lënë miliarda njerëz të prekshëm ndaj sëmundjeve të rënda.

Turkmenistani është i vetmi vend që ende pretendon se është i lirë nga Coronavirus-i, një pretendim të cilin ekspertët e kanë hedhur poshtë si të pamundur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore