Lajme

Pakistani dhe Afganistani bien dakord për të rritur tregtinë, për të ulur tensionet kufitare


Qeveria e talebanëve të Pakistanit dhe Afganistanit kanë rënë dakord të rrisin tregtinë dhe të ulin tensionet përgjatë kufirit të tyre në mes të një rritjeje të sulmeve ndaj forcave pakistaneze të sigurisë, thanë zyrtarët.

Ministri i Jashtëm pakistanez Bilawal Bhutto Zardari dhe ministri i Jashtëm i emëruar nga talebanët e Afganistanit, Amir Khan Muttaqi, arritën marrëveshjen të dielën në Islamabad, sipas ministrisë së Jashtme të Pakistanit.

Marrëveshja është krijuar për të përmirësuar tregtinë dypalëshe, për të luftuar “terrorizmin” dhe për të rritur lidhjet dypalëshe.

Sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme pakistaneze, Bhutto Zardari dhe Muttaqi të dielën “mbajtën një shkëmbim të sinqertë dhe të thelluar mbi çështjet kyçe të interesit të ndërsjellë, duke përfshirë paqen dhe sigurinë, si dhe tregtinë dhe lidhjen”.

Sipas ambasadës afgane, Muttaqi dhe delegacioni i tij takuan Bhutto Zardari dhe zyrtarë të tjerë.

Ushtria e Pakistanit tha se Muttaqi u takua gjithashtu me gjeneralin Asim Munir, shefin e ushtrisë, për të diskutuar “çështjet me interes të ndërsjellë duke përfshirë aspektet që lidhen me sigurinë rajonale, menaxhimin e kufijve dhe formalizimin e mekanizmave dypalësh të sigurisë për përmirësimin në mjedisin aktual të sigurisë”.

Munir kërkoi bashkëpunim të zgjeruar për “të trajtuar në mënyrë efektive sfidat e përbashkëta të terrorizmit dhe ekstremizmit”, shtohet në deklaratë.

Marrëdhëniet midis Pakistanit dhe Afganistanit janë shfaqur në rritje e poshtë vitin e kaluar.

Në shkurt, të dy palët mbyllën pikëkalimin kryesor kufitar Afganistan-Pakistan në Torkham, duke bllokuar njerëz dhe kamionë që transportonin ushqime dhe sende thelbësore. Pasi një delegacion pakistanez udhëtoi në Kabul për bisedime mbi krizën, kufiri u rihap pas një jave dhe ishte planifikuar vizita e Muttaqit në Islamabad.

Qeveria talebane e Afganistanit është shmangur nga shumica e komunitetit ndërkombëtar për masat e ashpra dhe kufizuese që ata kanë vendosur që nga marrja e pushtetit në gusht 2021, kur Shtetet e Bashkuara dhe trupat e NATO-s ishin në javët e fundit të tërheqjes së tyre nga vendi pas 20 viteve lufte.

Talebanët i kanë ndaluar vajzat të shkollohen përtej klasës së gjashtë dhe i kanë ndaluar gratë nga shumica e punëve dhe jetës publike.

Pakistani ka shprehur së fundmi shqetësim për një rritje të sulmeve vdekjeprurëse në të gjithë vendin nga talebanët pakistanez – një grup i pavarur i armatosur që është aleat dhe gjoja i strehuar nga talebanët në Afganistan.

Islamabadi ka kërkuar nga talebanët në Kabul që të bëjnë më shumë për të frenuar grupet anti-pakistaneze si Talibanët pakistanezë – të njohur gjithashtu si TTP – të cilët kanë shtuar sulmet ndaj forcave pakistaneze të sigurisë muajt e fundit.

Kina ka luajtur gjithashtu një rol në rifillimin e marrëdhënieve diplomatike Arabia Saudite-Iran.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore