Lajme

Osmani takohet edhe Blinken-in, flasin për zhvillimet në rajon


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar Sekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony Blinken, ku në margjinat e sesionit të 77-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, po merr pjesë në pritjen zyrtare të organizuar nga presidenti i SHBA-së, Joe Biden.

Këtë e ka bërë të ditur vetë Osmani përmes një cicërime në rrjetin social Twitter.

“E kënaqur që të takoj Antony Blinken në pritjen e mbrëmshme të organizuar nga Presidenti Biden”, ka shkruar ajo.

Siç tha shefja e shtetit, sekratari amerikan është informuar për zhvillimet e fundit në rajon.

“E informova atë për zhvillimet e fundit që prej takimt tonë të fundit dhe e falënderova për angazhimin e tij të vazhdueshëm për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë”, theksoi Osmani.

E para e shtetit është takuar edhe me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, por nuk ka dhënë detaje rreth këtij takimi me Biden-in, teksa në fotografinë e publikuar shihet edhe bashkëshorti i Osmanit dhe gruaja e presidentit amerikan.

“Miqësi e përhershme dhe partneritet i palëkundur me SHBA-të”.

Këtë të enjte, Osmani, e shoqëruar me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka takuar edhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, në margjinat e sesionit të 77-të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara në New York.

Osmani në takim ka konfirmuar faktin se Kosova është gati të jetë pjesë e Partneritet për Paqe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore