Lajme

Osmani në varrimin e Ahtisaarit: Mirënjohje për kontributin e tij në pavarësinë e Kosovës


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë pjesëmarrjes së saj në varrimin e ish-Presidentit të Finlandës Martti Ahtissari.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë pjesëmarrjes së saj në varrimin e ish-presidentit të Finlandës Martti Ahtissari, ka shprehur mirënjohjen e thellë për kontributin e tij për pavarësinë e Kosovës.

Përmes një komunikate të lëshuar nga Zyra e Presidencës, është thënë se Osmani theksoi rolin e rëndësishëm të Ahtisaarit në botë.

“Sot i dhamë lamtumirën e fundit burrështetasit dhe paqebërësit Martti Ahtisaari. Përkushtimi i palodhshëm i Presidentit Martti Ahtisaari ndaj diplomacisë, zgjidhjes së konflikteve dhe të drejtave të njeriut ka lënë gjurmë të pashlyeshme në botën tonë”, tha Osmani.

Në varrimin e Ahtissarit, ka marrë pjesë edhe ish presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Mysafirët në varrimin e Presidentit Ahtisaari janë ftuar nga Qeveria finlandeze në përputhje me dëshirat e familjes së Presidentit Ahtisaari.

Kontributi i Presidentit Ahtisaari për paqe dhe zgjidhje të konflikteve në vende të ndryshme të botës u vlerësua edhe në vitin 2008 kur atij iu dha Çmimi Nobel për Paqe.

Më 16 tetor, njeriu që sipas propozimit të tij u dizajnua dhe themelua edhe shteti i Kosovës, Martti Ahtisaari, ndërroi jetë.

Ish-ndërmjetësuesi kryesor i Kombeve të Bashkuara për zgjidhjen e statusit të Kosovës dhe ish-presidenti finlandez ndërroi jetë këtë të hënën në moshën 86-vjeçare pas sëmundjes së Alzheimerit me të cilën ishte diagnostikuar në 2021 – sëmundje kjo që kjo shkatërron qelizat nervore duke u shoqëruar me dobësim të aftësive të trurit dhe çrregullim të kujtesës.

Lajmin e ka bërë të ditur faqja zyrtare e Presidencës finlandeze.

“Presidenti Martti Ahtisaari, vdiq më 16 tetor 2023 në orën 6:40 të mëngjesit në Helsinki.

Presidenti Ahtisaari ishte 86 vjeç”.

“Martti Oiva Kalevi Ahtisaari ishte President i Republikës së Finlandës në vitet 1994–2000. Ai ishte presidenti më i famshëm i Finlandës. Para presidencës së tij, ai ka mbajtur disa funksione në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Finlandës dhe në Kombet e Bashkuara”, thuhet në komunikatën për media.

Në fund të presidencës së tij, Ahtisaari themeloi firmën prestigjioze të ndërmjetësimit të paqes CMI – Martti Ahtisaari Peace Foundation dhe ishte përgjegjës për negociatat dhe ndërmjetësimin e paqes.

Në mirënjohje për punën e tij të palodhshme, presidentit Ahtisaari iu dha Çmimi Nobel për Paqe në vitin 2008.

Vdes Martti Ahtisaari

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore