Lajme

Osmani në Mal të Zi, merr pjesë në Samitin për Demokraci të Evropës Juglindore


Vjosa Osmani, Presidente e Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, këtë të hënë ka udhëtuar në Mal të Zi për të marrë pjesë në Samitin e Demokracisë të Evropës Juglindore me temë “Lufta në Evropë, ndikimi në Ballkan”, të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan nga ShBA-të.

Zyra për medie e presidencës në Kosovë njofton se Osmani do të jetë ndër folësit kryesor dhe në fjalimin e saj do të flasë për zhvillimet e fundit në rajonin e Ballkanit në aspektin e sigurisë, si dhe implikimet e luftës në Ukrainë për Ballkanin Perëndimor.

Përveç Presidentes Osmani, në këtë konferencë do të flasin edhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, zëvendëskryeministrja dhe ministrja për çështje evropiane e Malit të Zi, Jovana Maroviç, zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Bojan Marichikj, i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i dërguari i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, i ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, si dhe ambasadorë, ministra e zëvendësminitsra nga rajoni dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore