Lajme

Osmani me kryeministrin e Indonezisë për potencialin e bashkëpunimit mes dy vendeve


Vjosa Osmani dhe Joko Widodo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në margjinat e Konferencës së Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Çështje Klimatike që po mbahet në Dubai, është takuar me Kryeministrin e Indonezisë, Joko Widodo, me të cilin ka diskutuar për potencialin e bashkëpunimit në mes të dy vendeve respektive.

“E nderuar të takohem me Presidentin e Indonezisë, Joko Widodo gjatë #COP28 sot. Theksova potencialin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Indonezisë në dobi të popujve tanë paqedashës dhe se si mund të kontribuojmë së bashku në adresimin e sfidave të përbashkëta globale”, ka shkruar Osmani në platformën X.

Takimi në mes të Osmanit dhe kryeministrit indonezian është mjaft i rëndësishëm, kjo për faktin se Indonezia është një nga vendet që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Gjatë ditës, e para vendit është takuar edhe me kryeministrin e Çekisë, Petr Fiala.

“Çekia është një aleate e rëndësishme e Kosovës dhe një mbështetëse e flaktë e rrugës euroatlantike të vendit tonë. Gjatë #COP28, falënderova kryeministrin Fiala për mbështetjen e Çekisë dhe shpreha angazhimin tonë për të vazhduar forcimin e lidhjeve tona dypalëshe”, shkroi ajo në X.

Ndryshe, Osmani në margjinat e Konferencës së OKB-së, këtë të shtunë, ka takuar edhe ish-sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry.

Në një postim në platformën sociale, X, Osmani bëri të ditur se ka informuar Kerry-in, tashmë i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për çështje klimatike, për zhvillimet më të fundit të sigurisë në Kosovë.

“Theksova gjithashtu rëndësinë e lidershipit të SHBA-ve për paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm”, ka shkruar Osmani, pas takimit.

Ndër të tjera Osmani, njoftoi, se personalisht ka lavdëruar udhëheqjen e Kerry-it në çështjet klimatike.

“Shpreha gatishmërinë tonë për të punuar së bashku për të trajtuar sfidat e përbashkëta”, ka shtuar Osmani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore