Lajme

Osmani kërkon nga BE-ja të jetë e zëshme ndaj tendencave destabilizuese të Serbisë


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ambasadori i Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger.

Presidenca përmes njoftimit ka bërë të ditur se në këtë takim është diskutuar për zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës.

“Presidentja Osmani ka ritheksuar se institucionet e Kosovës janë të përkushtuara ta vazhdojnë koordinimin e plotë me partnerët ndërkombëtarë, ashtu siç janë koordinuar edhe deri më tani”, thuhet në komunikatën për media.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ambasadori i Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger.

Ndër të tjera, Osmani ka kërkuar që Bashkimi Evropian të jetë më i zëshme, “karshi tendencave destabilizuese të Serbisë në Kosovë e rajon”.

“Më tej, në takim me ambasadorin Weidinger, ka theksuar se Kosova mbetet e përkushtuar për të kontribuar për paqen dhe stabilitetin në vend dhe rajon”.

Gjithashtu Osmani ka përmendur se Kosova pret mbështetjen e vazhdueshme të Austrisë për procesin e liberalizimit të vizave, si dhe anëtarësimit në organizata ndërkombëtare.

Presidentja foli edhe për organizimin e Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, në muajin tetor të këtij viti në Prishtinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore