Kosova

Osmani informon Guvernatoren e Iowas për sulmin terrorist: Autorët të sillen para përgjegjësisë


Vjosa Osmani dhe Kim Reynolds

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me Guvernatoren e Iowas, Kim Reynolds, të cilën e ka njoftuar me zhvillimet e fundit në Kosovë, “pas aktit të agresionit që Serbia kreu në Kosovë më 24 shtator”.

“Sipas Presidentes Osmani, Kosova do të vazhdojë bashkëpunimin me aleatë, ndërkohë që autorët e sulmit terrorist dhe aktit të agresionit ndaj Republikës së Kosovës të kryer më 24 shtator duhet të vihen para përgjegjësisë”, njofton zyra e presidentes.

Siç thuhet në njoftim, gjatë takimit Osmani ka theksuar se Kosova nuk ka aleate e mike më të mirë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me të cilën sipas saj ndajnë vlerat e njëjta të demokracisë, të drejtave të njeriut dhe bashkëpunimit ndërkombëtarë.

Sipas Osmanit, nënshkrimi kohë më parë i Programit të Partneritetit Shtetëror të Iowa-s, “përbën një element thelbësor të marrëdhënieve strategjike me Shtetet e Bashkuara”.

“Ky program luan një rol jetik në zhvillimin tonë të vazhdueshëm ushtarak dhe përpjekjet për ngritjen e kapaciteteve, në përputhje me objektivat dhe aspiratat tona të sigurisë kombëtare për anëtarësim në NATO”, ka pohuar Osmani.

Foto: Zyra e Presidences

Tutje, e para e vendit ka nënvizuar nevojën e ndihmës substanciale ekonomike dhe programet e zhvillimit të iniciuara nga Shtetet e Bashkuara për ta mbështetur rritjen dhe stabilitetin ekonomik të Kosovës.

“Në takim me guvernatoren Reynolds u diskutua për  shkëmbime të mëtejshme studentore, bursa dhe bashkëpunime akademike ndërmjet universiteteve të Kosovës dhe Iowa-s, duke përfshirë shkëmbimin në fakultete, projekteve të përbashkëta kërkimore dhe iniciativave për ngritjen e kapaciteteve në arsim”.

Osmani e Reynolds kanë diskutuar edhe për mundësinë e shkëmbimit të njohurive, transferimin e teknologjisë bujqësore dhe bashkëpunimin në praktikat e qëndrueshme bujqësore, “ku në kuadër të këtij bashkëpunimi do të përmirësohen edhe më tej lidhjet ekonomike me shtetin e Iowas”.

Me qëllim që të përforcohet ky bashkëpunim, pjesë e delegacionit të Presidentes ishte edhe Ministri i Bujqësisë Faton Peci.

Për vizitën e Osmanit në Iowa, në platformën X, ka shkruar edhe vetë Guvrnatorja Reynolds, ku i ka uruar mirëseardhje presidentes kosovare.

“Më e mira nga kjo marrëdhënie e jashtëzakonshme mes Iowa-s dhe Kosovës ka ende për të ardhur!”, shkroi Reynolds.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore