Lajme

Osmani folëse në Parlamentin Evropian të mërkurën


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Të mërkurën e 14 qershorit, duke filluar nga ora 11:30, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani do t’i drejtohet euro deputetëve në një seancë formale në Parlamentin Evropian në Strasburg.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate të publikuar në Parlamentin Evropian.

Por, para kësaj seance plenare, presidentja Osmani do të takohet me Kryetaren e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, në “një takim dypalësh”,  thuhet në njoftimin për medie të Parlamentit Evropian.

Ndërsa më 3 qershor, BE-ja dënoi në mënyrën më të ashpër aktet e dhunshme në veri të Kosovës.

“Ajo u nxit nga vendosmëria e Kosovës për të vendosur në detyrë ne veri të vendit kryetarët e komunave të sapo emëruar, shqiptarë, pasi që serbët vendor i bojkotuan zgjedhjet”, thuhet në komunikatë.

Dokument i publikuar nga Parlamenti Evropian.

“BE-ja i kërkoi Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë këtë situatën menjëherë dhe ndaloni përdorimin e retorikës përçarëse. Dështimi për ta bërë këtë do të rezultonte në vendosmëri masat, paralajmëroi Përfaqësuesi i Lartë në deklaratën e tij”.

Në dy rezoluta të miratuara në maj, Parlamenti këmbënguli që normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë prioritet dhe parakusht për anëtarësimin e të dy vendeve në BE.

Kosova paraqiti kërkesën e saj për anëtarësim në BE në dhjetor të 2022.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore