Sport

Organizatorët e GP të Australisë do të hetojnë hyrjen e tifozëve në pistë pas garës


Organizatorët e Grand Prix të Australisë kanë premtuar se do të hetojnë rastin ku tifozët pushtuan pistën para se të përfundonte zyrtarisht gara e së dielës.

Pamjet treguan një “grup të madh” të turmës prej 131,000 personash duke u shtrydhur nëpër barriera dhe duke u ngjitur në gardhe vetëm disa metra larg makinave.

Disa arritën në Haas të bllokuar të Nico Hulkenberg në dalje të kthesës dy.

Organi drejtues i F1, FIA, tha se incidenti ishte një shkelje serioze e kodit sportiv.

Shefi ekzekutiv i Korporatës Australian Grand Prix, Andrew Westacott tha se rezultati në Albert Park të Melburnit “mund të kishte qenë i tmerrshëm”.

FIA tha se “masat e sigurisë dhe protokollet që pritej të ishin në fuqi për ngjarjen nuk u zbatuan duke rezultuar në një mjedis të pasigurt për spektatorët, shoferët dhe zyrtarët e garës”.

Ata kanë kërkuar që organizatorët “të paraqesin urgjentisht një plan zyrtar riparimi”.

Westacott tha se zyrtarët do të kapnin kamerat e sigurisë për të provuar dhe zbuluar se si ndodhi shkelja në fund të një gare të mbushur me incidente, e cila u fitua nga Max Verstappen i Red Bull dhe përfundoi nën një makinë sigurie pas një rifillimi të ndikuar nga përplasja.

“Ekziston një lejim i kontrolluar i njerëzve që të hyjnë në pistë pasi të ketë përfunduar gara dhe pasi të kalojë makina e sigurisë”, tha ai për ABC.

“Spektatorët kishin thyer njërën nga linjat, ne nuk e dimë ende se si ka ndodhur kjo.

“Ne kemi shumë kamera dhe kemi një sasi të madhe filmimesh që do të duhet t’i hedhim gjatë dy javëve të ardhshme.

“Formulat janë të rrezikshme – mund të ishte e tmerrshme.

“Askush nuk bën asgjë keqdashëse në këtë sport, është një turmë e pabesueshme e sjellshme, por ata, mendoj, kishin një shkallë konfuzioni. Ne nuk e dimë se si ata hynë në zonë pa nivelin e duhur të autoritetit.”

Ndërkohë, organizatorët e garës janë kritikuar edhe nga një spektator i cili pësoi një prerje në krahun e tij kur u godit nga një pjesë e mbeturinave nga makina e shoferit të Haas, Kevin Magnussen.

Will Sweet i tha radiostacionit australian 3AW se ai po qëndronte me të fejuarën e tij në një kodër të mbushur plot, në kthesën e dytë, kur makina e danezit goditi pengesën anësore, duke i bërë gomat dhe mbeturinat e tij të fluturonin në ajër.

“Më goditi me shuplakë në krah dhe unë po qëndroja aty duke u gjakosur”, tha ai.

“Krahu im po mbulonte aty ku do të kishte qenë qafa ime, por nëse kjo do të kishte goditur të fejuarën time, do ta kishte vrarë.

“E kuptova se sa i madh ishte dhe sa i rëndë ishte. Një pjesë e tij ishte e copëtuar dhe vërtet e mprehtë. Nëse do të më godiste në një kënd tjetër, mund të kishte qenë e tmerrshme”.

Mediat australiane publikuan një foto të Sweet-it duke mbajtur një pjesë të madhe të mbeturinave me gjak që i rrjedh në parakrah dhe një tjetër që e tregon atë duke u trajtuar nga një zyrtar mjekësor në pistë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore