Lajme

Opsioni bërthamor: Pse Australia ka hedhur poshtë planin e nëndetëseve franceze për paktin Aukus?


Presidenti francez Emmanuel Macron, djathtas dhe kryeministri australian Scott Morrison gjatë një konference të përbashkët shtypi në Pallatin Elysee në Paris, e martë, 15 qershor 2021.

Vetëm dy javë para se Franca të ankohej se ishte “goditur me thikë”, dy ministra të lartë francezë u takuan me homologët e tyre australianë, Marise Payne dhe Peter Dutton, për atë që duhej të ishte një shenjë e lidhjeve gjithnjë e më të forta midis dy vendeve.

Deklarata e përbashkët që ata lëshuan tani duket e jashtëzakonshme – duke pasur parasysh ngjarjet që pasuan. “Të dy palët u angazhuan për të thelluar bashkëpunimin në industrinë e mbrojtjes dhe për të rritur aftësitë e tyre në rajon”, thanë ata. “Ministrat nënvizuan rëndësinë e programit të ardhshëm të nëndetëseve”.

Ky takim – tani qendror për pretendimet se Franca ishte e verbër nga ajo që administrata e presidentit amerikan Joe Biden e quajti “hapi më i madh strategjik që Australia ka ndërmarrë në breza” – u zhvillua me video konferencë më 30 gusht.

Pastaj, më 15 shtator, qeveria australiane njoftoi zyrtarisht qeverinë franceze – vetëm disa orë para njoftimit zyrtar të koordinuar me Uashingtonin dhe Londrën – se po prishte kontratën prej 90 miliardë dollarësh me Grupin Detar të Francës në favor të një marrëveshje të re me SHBA-të dhe Britaninë e Madhe. Për të blerë nëndetëse me energji bërthamore.

“Ne kishim krijuar një marrëdhënie besimi me Australinë – ky besim është tradhtuar”, tha ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, i cili kishte qenë pjesë e atyre bisedimeve me sa duket optimiste me Dutton dhe Payne dy javë më parë.

Pra, si arriti blerja më e madhe e Australisë në fushën e mbrojtjes ndonjëherë kaq keq? Dhe çfarë po bënte Franca prapa skenave për të siguruar Australinë që të qëndrojë me projektin?

Për të kuptuar zemërimin francez, duhet të rikthehet pas në kohë. Australia nuk është e huaj për debatet mbi programet nëndetëse – duket se është e paracaktuar.

Nëndetëse amerikane në Gjirin Harbour

Franca është partneri i dytë i ngushtë i Australisë që u dogj nga qasja e qeverisë për të gjetur një zëvendësim për nëndetëset e plakura të klasës Collins.

Tony Abbott kishte një marrëdhënie të ngushtë pune me kryeministrin japonez, Shinzo Abe, dhe dihej se ishte i prirur për ndërtimin e flotës së nëndetëseve të ardhshme të Australisë nga Japonia.

Por deputetët liberalë të Australisë së Jugut ishin të shqetësuar për punët e ndërtimit të anijeve në atë shtet dhe e ngritën çështjen gjatë diskutimeve të brendshme para se Abbott të përballej me një lëvizje të dështuar të udhëheqjes në shkurt të vitit 2015. Abbott premtoi një “proces vlerësimi konkurrues” për të rritur mbështetjen nga kolegët e Australisë së Jugut për mbështetjen në mposhtjen e kësaj lëvizjeje.

Qeveria specifikoi se po kërkonte opsione për nëndetëset me naftë – jo nëndetëse me energji bërthamore – të cilat nuk besonte se kishte kapacitetin për të operuar dhe mirëmbajtur në atë kohë. Përveç propozimit të Japonisë, qeveria gjithashtu mori në konsideratë ofertuesit gjermanë dhe francezë, me theks në mënyrën se si të sigurohen vende të ndërtimit të anijeve në Australi.

Në vitin 2016, pasardhësi i Abbott, Malcolm Turnbull njoftoi se “DCNS-ja” e Francës – tani e quajtur Grupi Detar – ishte zgjedhur “si partneri ynë i preferuar ndërkombëtar për hartimin e 12 Nëndetëseve të Ardhshme, duke iu nënshtruar diskutimeve të mëtejshme mbi çështjet komerciale”.

DCNS Francë

U deshën vite për të përfunduar marrëveshjen kryesore strategjike dhe auditori i përgjithshëm zbuloi se qeveria australiane kishte “rritur rrezikun e kësaj blerjeje” duke shkuar për një zgjidhje të përshtatur në vend që të blinte nëndetëse “jashtë raftit”.

Shifrat e qeverisë po shqetësoheshin gjithnjë e më shumë për vonesat, shpërthimin e kostos dhe një vështirësi në sigurimin e premtimeve më të forta për përfshirje më të konsiderueshme të industrisë vendase.

Nga jashtë, megjithatë, dukej se ishte duke u bërë një përparim: në mars të këtij viti, Payne, duke vepruar si ministër i Mbrojtjes, tha se qeveria kishte rinegociuar marrëveshjen e partneritetit strategjik, kështu që kompanisë i kërkohej të “shpenzonte të paktën 60% të kontratës vlera në Australi gjatë jetës së programit”.

Tani ka dalë se bisedimet e fshehta kanë qenë duke u zhvilluar brenda qeverisë australiane për të paktën 18 muaj për një “plan B” të mundshëm – duke ndezur pretendimet franceze për tradhti, edhe pse Scott Morrison këmbënguli se kishte qenë në krye dhe kishte vepruar në mirëbesim zgjidh problemet me blerjen

Vrapo i heshtur, vrapo shpejt

Hapi i parë, nga perspektiva e qeverisë australiane, ishte zbulimi nëse një opsion tjetër ishte i realizueshëm. Morrison nuk besohet se e ka marrë atë në një nivel politik me SHBA-të kur Donald Trump ishte ende president dhe ndërsa Australia ishte ende duke bërë detyrat e shtëpisë.

Por Morrison bëri një seri ndryshimesh të personelit që do ta lejonin atë të bënte një kthesë, mes shqetësimeve në rritje për pohimin e Kinës dhe nëse projekti do të siguronte aftësinë që qeveria australiane besonte se kishte nevojë.

Në fillim të këtij viti, Morrison ngriti në heshtje një nënkomitet të ri të kabinetit të fokusuar në ndërtimin e anijeve detare, me veten si kryesues. Ky komitet u krijua për t’i dhënë këshilla komitetit të sigurisë kombëtare. Detyra e tij përfshinte gjurmimin nëse projektet si nëndetëset e ardhshme ishin në rrugën e duhur për të arritur kundër rezultateve të dakordësuara.

Morrison emëroi gjithashtu ish-kryetarin e Bordit Këshillues Kombëtar të Ndërtimit të Anijeve, Prof. Don Winter, si një këshilltar special të kryeministrit, siç raportoi “ABC” në atë kohë. Winter është një ish-sekretar i marinës amerikane i cili më parë ka kryer rishikime të tjera për qeverinë australiane në projektet e trazuara të mbrojtjes. Winter gjithashtu drejtoi një panel mbikëqyrës gjatë procesit origjinal të përzgjedhjes së nëndetëseve në 2016-ën.

Timothy Brown, drejtori i përgjithshëm i aftësive nëndetëse të departamentit të mbrojtjes, iu caktua gjithashtu një projekt shumë sekret për të shqyrtuar “kërkesat e strukturës së forcës për luftërat nënujore”, përfshirë nëndetëset.

Ai filloi atë punë për shefin e marinës pasi qeveria lëshoi ​​azhurnimin strategjik të mbrojtjes në mes të vitit të kaluar – një dokument që paralajmëroi se “konkurrenca e madhe e fuqisë, shtrëngimi dhe modernizimi ushtarak po rrisin potencialin dhe pasojat e llogaritjes së gabuar”.

Sekretari i departamentit të mbrojtjes, Greg Moriarty, fillimisht u përpoq të bllokonte paraqitjen e Brown në vlerësimet e Senatit në qershor të këtij viti, por atij iu lejua të merrte pjesë të nesërmen dhe të jepte vetëm detaje të gjëra rreth rolit të tij.

Në atë kohë, Moriarty këmbënguli se qeveria ishte “absolutisht e përkushtuar të përpiqej të punonte me Naval Group” për të zgjidhur sfidat me programin e nëndetëseve të klasës Attack, por konfirmoi se “planifikimi i kujdesshëm i emergjencave” ishte në proces.

Ujërat e trazuar

Kuptohet se bisedat sekrete rreth një plani B filluan në mars ose prill, së pari midis Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Boris Johnson u bashkua me Morrison dhe Joe Biden për një takim trepalësh në periferi të samitit të G7-ës në Cornwall në qershor, ku udhëheqësit diskutuan planet e bashkëpunimit të mbrojtjes dhe kërkesën e Australisë për të ndarë teknologjinë e ndjeshme të nëndetëseve në terma të gjerë.

Samiti i vendeve të G7, Cornwall

Disa ditë më vonë Morrison takoi presidentin francez, Emmanuel Macron, në Paris. Shqetësimet për programin e nëndetëseve ishin një temë kryesore e diskutimit. Duke folur me gazetarët pak më vonë, Morrison nuk e përjashtoi mundësinë e largimit nga projekti kur arriti piketën e ardhshme kontraktuale, por la përshtypjen se pikat e bllokimit po zgjidheshin.

Morrison tha se e vlerësonte që presidenti francez po “merrte një rol shumë aktiv” në zgjidhjen e çështjeve me kontratën. “Presidenti Macron dhe unë kemi një marrëdhënie shumë, shumë të hapur dhe shumë transparente dhe shumë miqësore, ku mund të flasim sinqerisht me njëri -tjetrin për këto çështje,” tha Morrison në atë kohë.

Morrison këmbënguli këtë javë se ai kishte qenë “shumë i qartë” gjatë atyre bisedimeve me Macron se kishte “çështje shumë reale” nëse nëndetëset konvencionale ishin të përshtatshme për mjedisin strategjik në ndryshim në Indo-Paqësorin. Nuk është e qartë saktësisht se sa sinqerisht u komunikuan këto rezerva, por nuk kishte asnjë shenjë alarmi në vërejtjet publike të presidentit francez në atë kohë.

Macron tha se nëndetëset e dorëzuara nga Franca do të “përforcojnë pozicionin e Australisë dhe do të kontribuojnë në sovranitetin dhe autonominë strategjike të Australisë”.

Kuptohet që një nga rezultatet e atij takimi ishte se Franca, në një përpjekje për të siguruar Australinë se projekti nuk do të vonohej, do t’i dërgonte kësaj të fundit një letër që konfirmonte angazhimin e tyre për afatet kohore dhe shpërndarjen e përmbajtjes lokale.

Lobimi shumë pak, shumë vonë

Edhe nëse Franca nuk e kuptonte që Australia do të shkonte aq larg sa të braktiste të gjithë projektin, dukej se pranohej se kishte një problem të marrëdhënieve me publikun në Australi. Deri në qershor, “Naval Group” angazhoi David Gazard – një ish-këshilltar i John Howard dhe Peter Costello dhe një mik i ngushtë i Morrison – “për të ofruar shërbime të marrëdhënieve me qeverinë”.

Kompania e “Gazard”, “DPG Advisory Solutions”, ishte kontraktuar “për të ofruar shërbime dhe këshilla për marrëdhëniet me qeverinë, përfshirë organizimin e takimeve dhe komunikimit midis Grupit Detar dhe aktorëve të rëndësishëm australianë, përfshirë politikanët federalë dhe Ministrat e Qeverisë Australiane”.

Ish-ministri i Mbrojtjes Robert Hill dhe ish-udhëheqësi i Punës Simon Crean ishin gjithashtu të angazhuar këtë vit për të ofruar këshilla strategjike ose të palëve të interesuara, sipas zbulimeve të hapura në regjistrin e ndikimit të jashtëm të qeverisë.

Por shtrirja tek deputetët besohet të ketë qenë relativisht “prekje e lehtë”. Në fund, ishte tepër vonë për të ndryshuar rezultatin.

Të brendshmit thanë se qeveria po ndiqte dy opsione paralelisht, me nënshkrimin përfundimtar të paktit të mbrojtjes “Aukus” të siguruar relativisht kohët e fundit, qeveria ende donte të merrte marrëveshjen më të mirë të mundshme me Francën, në rast se opsioni amerikan dështonte.

Nën-admirali Jonathan Mead, i cili ishte gjithashtu i përfshirë në rishikimin e programit të nëndetëseve, udhëtoi në Uashington DC tre javë më parë me udhëzimet e Morrison, sipas “Australian Financial Review”.

Pas takimit me kolegët e kabinetit të mërkurën, kryeministri foli në dhomën e tij të partisë të enjten në mëngjes, pasi detajet e kursit të ri dramatik ishin shpallur publikisht nga Morrison, Johnson dhe Biden.

Edhe pse kishte probleme me lidhjen e telefonit dhe takimi i Koalicionit u shty, Morrison kuptohet që së pari u dha një shenjë kolegëve mbështetës që do të kishin dashur të ishin pjesë e diskutimeve më herët.

Morrison u tha kolegëve se i vinte keq që nuk ishte në gjendje ta bënte këtë, por negociatat kishin qenë shumë konfidenciale.

Një nga burimet e acarimit të Francës me atë që ndodhi këtë javë, është se ajo ka përvojë në ndërtimin e nëndetëseve bërthamore, por ishte duke projektuar nëndetëse me naftë-elektrike bazuar në specifikimet origjinale të qeverisë australiane.

Versioni australian i historisë është se opsioni francez me energji bërthamore kërkon punë komplekse në mes të jetës së nëndetëses, që do të thotë se do të kishte kërkuar një industri bërthamore vendase më të përparuar. Ndryshuesi i lojës ishte gatishmëria e SHBA-ve dhe Mbretërisë së Bashkuar për të ndarë teknologjinë e tyre.

Dutton mbrojti vendimin e qeverisë të premten, duke thënë në Uashington se Australia “shikoi se cilat opsione ishin në dispozicion për ne” dhe “francezët kanë një version i cili nuk ishte superior ndaj atij të operuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar”.

“Në fund vendimi që kemi marrë bazohet në atë që është në interesin më të mirë të sigurisë sonë kombëtare dhe sigurisë dhe paqes mbizotëruese brenda Indo-Paqësorit”, tha Dutton.

Blerja e dështuar ka djegur më shumë se 2.4 miliardë dollarë dhe ka të ngjarë të kushtojë qindra miliona dollarë në tarifat e prishjes së kontratës. Mbeten shumë pyetje pa përgjigje në lidhje me planin e ri për ndërtimin e të paktën tetë nëndetëseve me energji bërthamore në Adelaide, por të parat ka të ngjarë të mos jenë në ujë deri në vitin 2040 – një përjetësi në një rajon që qeveria australiane e sheh duke u kundërshtuar gjithnjë e më shumë.

Morrison i tha radios “3AW” të premten se e kuptoi zhgënjimin e qeverisë franceze. “Kjo është plotësisht e kuptueshme dhe e arsyeshme dhe ne vetëm do të duhet ta zgjidhim atë”.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post!

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore