Lajme

Opsionet e humbjes së peshës për të rinjtë amerikanë janë të vështira për t’u arritur


Për shumë prindër amerikanë që kërkojnë ndihmë për një fëmijë me obezitet, trajtimi më i miratuar është i paarritshëm – dhe nuk është ilaçi popullor për humbjen e peshës Wegovy.

Grupet kryesore mjekësore rekomandojnë këshillim intensiv të sjelljes – 26 orë brenda një viti – për t’u mësuar fëmijëve dhe familjeve të tyre mënyra praktike për t’u ushqyer më shëndetshëm dhe për të lëvizur më shumë.

Por këto programe nuk janë gjerësisht të disponueshme dhe listat e pritjes mund të mbeten aty për disa muaj.

Ata shpesh nuk mbulohen nga sigurimet shëndetësore dhe kërkojnë një angazhim kohor që është e vështirë për shumë familje ta bëjnë, sipas intervistave me më shumë se një duzinë mjekë dhe prindër.

Si rezultat, më pak se 1% e afro 15 milionë fëmijëve amerikanë me obezitet marrin këtë lloj kujdesi të strukturuar, i thanë Reuters Qendrat e SHBA-ve për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Përpjekjet nga CDC dhe të tjerët për të zgjeruar mbulimin e sigurimeve kanë ngecur, thanë mjekët e përfshirë në proces për Reuters.

“Mbulimi për këto programe nuk ishte kurrë i mirë dhe ne nuk po shohim ndonjë lëvizje drejt përmirësimit”, ka thënë Joseph Skelton, profesor i pediatrisë dhe specialist i mjekësisë së obezitetit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Wake Forest.

Prevalenca e obezitetit në mesin e fëmijëve amerikanë është rritur në mënyrë të vazhdueshme, nga 5% në vitin 1980 në gati 20% tani, sipas CDC.

Wegovy u miratua për të rriturit në vitin 2021 dhe për adoleshentët në fund të vitit 2022, duke ofruar një mënyrë shumë efektive për të humbur peshë për herë të parë.

Ende nuk mund të plotësojë kërkesën për ilaçin te të rriturit, me të paktën 25 mijë receta për herë të parë që jepen çdo javë.

Një numër shumë më i vogël, por në rritje, familjesh po kërkojnë ilaçin për adoleshentët e tyre, zbuloi Reuters në shkurt.

Shumë mjekë dhe prindër janë të kujdesshëm për përdorimin e ilaçeve pa të dhëna nëse Wegovy mund të ndikojë në zhvillimin e fëmijës ose të paraqesë rreziqe të tjera afatgjata.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore