Film

“Oppenheimer” kryeson, pasohet nga “Poor Things” – zbuloni listën e plotë të fituesve në “BAFTA 2024”


Ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve “BAFTA”, shpërbleu edhe këtë edicion filmat më të mirë që bënë bujë në kinematografinë botërore.

Alumi i “Doctor Who?”, David Tennant ishte prezantuesi i ceremonisë këtë vit, derisa ngjarja u zhvillua të dielën e 18 shkurtit në Royal Festival Hall në Londër.

Shfaqja e çmimeve, e konsideruar si ekuivalenti i “Oscars” në Mbretërinë e Bashkuar, solli një program të mbushur me surpriza dhe ndarje të çmimeve me raste, edhe surprizuese.

Ashtu si me nominimet e këtij viti për “Oscar”, “Oppenheimer” kryesoi me më shumë nominime, gjithsej 13 sosh, derisa arriti të fitojë shtatë nga ato kategori.

“Oppenheimer” u pasua nga “Poor Things”, që siguroi 11 nominime, dhe arriti të fitojë pesë prej kategorive të “BAFTA 2024”.

AlbanianPost, iu sjellë listën e plotë të fituesve.


Filmi më i mirë

“Anatomy of a Fall”

“The Holdovers”

“Killers of the Flower Moon”

“Oppenheimer” – Fituesi

“Poor Things”

Filmi më i mirë britanik

“All of Us Strangers”

“How to Have Sex”

“Napoleon”

“The Old Oak”

“Poor Things”

“Rye Lane”

“Saltburn”

“Scrapper”

“Wonka”

“The Zone of Interest” – Fituesi

 

Filmi më i mirë nga një producent, autor dhe drejtues britanik

“Blue Bag Life” – Lisa Selby (regjisore), Rebecca Lloyd-Evans (producente dhe regjisore), Alex Fry (producent)

“Bobi Wine: The People’s President “– Christopher Sharp (regjisor)

“Earth Mama” – Savanah Leaf (shkrimtare, regjisore dhe producente), Shirley O’Connor (producent), Medb Riordan (producent) – Fituesi

“How to Have Sex” – Molly Manning Walker (shkrimare, regjisore)

“Is There Anybody Out There?” – Ella Glendining (regjisore)

Filmi më i mirë në një gjuhë tjetër

“20 Days in Mariupol”

“Anatomy of a Fall”

“Past Lives”

“Society of the Snow”

“The Zone of Interest” – Fituesi

 

Dokumentari më i mirë

“20 Days in Mariupol” – Fituesi

“American Symphony”

“Beyond Utopia”

“Still: A Michael J Fox Movie”

“Wham!”

Filmi më i mirë i animuar

Chicken Run: Dawn of the Nugget

“The Boy and the Heron” – Fituesi

“Elemental”

“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Regjisori më i mirë

Andrew Haigh, ” All of Us Strangers”

Justine Triet, ” Anatomy of a Fall”

Alexander Payne, ” The Holdovers”

Bradley Cooper, ” Maestro”

Christopher Nolan, ” Oppenheimer” – Fituesi

Jonathan Glazer, “The Zone of Interest”

Skenari më i mirë origjinal

“Anatomy of a Fall” – Fituesi

“Barbie”

“The Holdovers”

“Maestro”

“Past Lives”

Skenari më i mirë i përshatur

“All of Us Strangers”

“American Fiction” – Fituesi

“Oppenheimer”

“Poor Things”

“The Zone of Interest”

Aktorja më e mirë

Fantasia Barrino, “The Color Purple”

Sandra Hüller, “Anatomy of a Fall”

Carey Mulligan, “Maestro”

Vivian Oparah, “Rye Lane”

Margot Robbie, “Barbie”

Emma Stone, “Poor Things” – Fituesi

 

Aktori më i mirë

Bradley Cooper, “Maestro”

Colman Domingo, “Rustin”

Paul Giamatti, “The Holdovers”

Barry Keoghan, “Saltburn”

Cillian Murphy, “Oppenheimer” – Fituesi

Teo Yoo, “Past Lives”

Aktorja më e mirë dytësore

Emily Blunt, “Oppenheimer”

Danielle Brooks, “The Color Purple”

Claire Foy, “All of Us Strangers”

Sandra Hüller, “The Zone of Interest”

Rosamund Pike, “Saltburn”

Da’Vine Joy Randolph, “The Holdovers” – Fituesi

 

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Robert De Niro, “Killers of the Flower Moon”

Robert Downey Jr, “Oppenheimer” – Fituesi

Jacob Elordi, “Saltburn”

Ryan Gosling, “Barbie”

Paul Mescal, “All of Us Strangers”

Dominic Sessa, “The Holdovers”

Kasti më i mirë i aktorëve

“All of Us Strangers”

“Anatomy of a Fall”

“The Holdovers” – Fituesi

“How to Have Sex”

“Killers of the Flower Moon”

Editimi më i mirë i një filmi

“Anatomy of a Fall”

“Killers of the Flower Moon”

“Oppenheimer” – Fituesi

“Poor Things”

“The Zone of Interest”

Kostumografia më e mirë

“Barbie”

“Killers of the Flower Moon”

“Napoleon”

“Oppenheimer”

“Poor Things” – Fituesi

 

Filmi më i mirë

“Killers of the Flower Moon”

“Oppenheimer” – Fituesi

“Poor Things”

“Saltburn”

“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Kënga më e mirë në një film

“Ferrari”

“Maestro”

“Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”

“Oppenheimer”

“The Zone of Interest” – Fituesi

 

Filmi i shkurtër më i mirë i animuar

“Crab Day” – Fituesi

“Visible Mending”

“Wild Summon”

Filmi më i mirë i shkurtër britanik

“Festival of Slaps”

“Gorka”

“Jellyfish and Lobster” – Fituesi

“Such a Lovely Day”

“Yellow”

Çmimi për aktoren më të mirë nga publiku

Phoebe Dynevor

Ayo Edebiri

Jacob Elordi

Mia McKenna-Bruce – Fituesi

Sophie Wilde.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore