Opinione / Sport

Vetëm paratë kanë rëndësi për FIFA-n


Oliver Holt Oliver Holt është një gazetar sportiv anglez që shkruan “The Mail” në Mbretërinë e Bashkuar. Ai e filloi karrierën te “Liverpool Echo” në 1990 dhe pas tre vitesh kaloi te “The Times”. Në vitin 2002 u bashkua me “Daily Mirror”. Dhe, që nga viti 2015 shkruan për “The Mail”.

Kishte ende zemërimi në reagimin kur Kupa e Botës 2034 iu dorëzua Arabisë Saudite këtë javë. Kishte ende njerëz të mirë që u tërbuan kundër kësaj. Megjithatë, mbi të gjitha, pati një llojë dorëheqje të trishtuar dhe të zymtë.

Sapo u bë e qartë se sauditët donin të organizonin turneun, të gjithë e dinin se ishte një punë e përfunduar. Me FIFA-n, paratë janë e vetmja gjë që ka rëndësi. Dhe paratë nuk flasin vetëm kur sauditët merren me sport.

Ajo blen gjithçka dhe të gjithë. Ishte vetëm një tregues javën e kaluar të shihje kastin e sportistëve më të mëdhenj që u mblodhën për të marrë pjesë në “Betejën e më të këqijave” midis Tyson Fury dhe Francis Ngannou në Riad. Ndihej sikur çdo boksier që kishte fituar ndonjëherë një rrip ishte aty.

Nëse ka ndonjë ndjesi lehtësimi, është se të paktën do të kursehemi nga festivali grotesk i veprës që zakonisht shoqëron një proces tenderimi për Kupën e Botës. Kësaj radhe, FIFA nuk është marrë as me votim. Ata ndoqën gjurmët e parave.

Ishte interesante të shihje se Eddie Howe, trajneri i Newcastle United, i cili zakonisht nuk deklarohet për çdo gjë që ka të bëjë me mbretërinë që paguan pagat e tij, ishte mjaft i informuar për të ofruar një opinion mbi lajmet e gëzueshme për turneun e 2034-ës.

“Ju mund të jeni të sigurt se gjithçka do të jetë shumë mirë nga ana strukturore”, tha Howe.

Howe mund të jetë trajner i Anglisë deri atëherë, sigurisht. Ai madje mund të jetë edhe menaxheri saudit duke pasur parasysh shkallën e besnikërisë së tij ndaj kauzës.

Sigurisht, do të ketë çështje që lidhen me përçarjen e ligave evropiane nga sfidat logjistike të paraqitura nga një tjetër Kupë Botërore dimërore. Premier League dhe pjesa tjetër do të duhet vetëm ta pranojnë atë. Në fakt, ne kurrë nuk i kushtojmë shumë vëmendje përçarjes që Kupat e Botës verore shkaktojnë në kontinente të tjera.

Por ajo që mbetet e vështirë për t’u përballuar është verbëria e vazhdueshme e FIFA-s ndaj faktit se një Kupë Botërore në Arabinë Saudite do të thotë një Kupë Botërore në një mbretëri ku marrëdhëniet e të njëjtit seks kriminalizohen, gratë trajtohen si qytetare të rendit të dytë dhe abuzimet e të drejtave të njeriut lulëzojnë pa pushim.

Dhënia e Kupës së Botës Arabisë Saudite nuk është votë për ndryshim. Është një fuqizim i status quo-së. Ai është një shpërblim për abuzimet dhe shtypjen.

Ne nuk duhet të kërkojmë të imponojmë kulturën tonë mbi sauditët, por as nuk duhet të jemi bashkëpunëtorë në organizimin e një turneu në një vend ku një pjesë e tërë e komunitetit të futbollit nuk do të jetë thjesht e padëshiruar, por do të ketë frikë nga persekutimi dhe ndëshkimi.

Të shkosh në Arabinë Saudite për Kupën e Botës, e cila supozohet të jetë një festë globale e lojës, e cila supozohet të jetë e hapur për të gjithë, e cila supozohet të jetë një vitrinë për të bashkuar njerëzit përmes futbollit, është krejtësisht ndryshe.

“Mundësia që FIFA mund t’i japë Arabisë Saudite Kupën e Botës 2034, pavarësisht të dhënave të tmerrshme të të drejtave të njeriut dhe dyerve të mbyllura për çdo monitorim, ekspozon angazhimet e FIFA-s për të drejtat e njeriut si një mashtrim”, tha Minky Worden, drejtor i nismave globale në “Human Rights Watch”.

“Rekordi i tmerrshëm i të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite është përkeqësuar nën sundimin e Princit të Kurorës Mohammed Bin Salman, duke përfshirë ekzekutimet masive, shtypjen e vazhdueshme të të drejtave të grave nën sistemin e kujdestarisë mashkullore dhe vrasjen e qindra emigrantëve në kufirin saudito-jemen”, theksoi ai.

Dhënia e Kupës së Botës Arabisë Saudite do të thotë gjithashtu se mbretëria do të dominojë peizazhin sportiv për 11 vitet e ardhshme. Kjo ishte e parashikueshme, gjithsesi, por ky është konfirmim. Boshti i sportit botëror po zhvendoset drejt Lindjes së Mesme dhe kjo do ta përshpejtojë atë.

Mund të ndodhë që Kupa e Botës është loja e fundit e Arabisë Saudite në kolonizimin e saj të sportit. Por dyshoj. Ka më shumë gjasa që projekte të tjera ambicioze t’i paraprijnë dhe ta ndjekin atë.

Çfarë çmimi do të ketë një finale e Champions League në Riad në 2033? Cili është çmimi që Manchester United luan me Chelsea-n në një ndeshje të Premier League atje në 2035?

Cili është çmimi i Kupës Botërore të Kriketit 2035 në Arabinë Saudite? Sa kushton Kupa Ryder 2035 në Xhedah? Sa kushtojnë Lojërat Olimpike 2036 në Riad?

Kupa e Botës nuk do të jetë fundi i ambicieve sportive të Arabisë Saudite. Do të jetë vetëm fundi i fillimit.


Lajmet kryesore