Opinione / Politikë

Ukraina është një vijë ndarëse në zgjedhjet evropiane, që centristët shpresojnë ta shfrytëzojnë


Patrick Wintour Redaktor i diplomacisë për The Guardian

Fushata në Evropë vjen lehtësisht për populistët, por më pak për centristët. Një fjalë e vetme e shtypur me shkronja të mëdha – “naftë” – është e mjaftueshme që Alternativa për Gjermaninë e ekstremit të djathtë gjerman (AfD) t’u tregojë votuesve saktësisht se ku qëndron në debatin për klimën.

Elektorati modern evropian është kaq i zemëruar për kaq shumë – marrëveshjen e gjelbër, migrantët, makinat elektrike, diversitetin kulturor, tregjet e hapura, Evropën, vetë politikën – është e vështirë për centristët të gjejnë një bazë.

Megjithatë, në prag të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, të cilat do të mbahen më 6-9 qershor, Ukraina dhe pasojat e një kërcënimi rus, është bërë një çështje e rëndësishme për centristët, ndërsa ata përpiqen të shmangin sfida populiste nga e majta dhe e djathta.

Mund të duket një pikë grumbullimi artificial: 512 anëtarë të parlamentit evropian në largim votuan në favor të paketës së fundit të ndihmës për Ukrainën dhe vetëm 45 kundër, me 63 abstenime. Por lidhjet midis interesave të Moskës dhe të djathtës ekstreme, veçanërisht atyre partive në grupin Identitet dhe Demokraci (ID) të Parlamentit Evropian, shihen si një shtresë e pasur.

Merrni Gjermaninë. Në të djathtë, AfD – vetë e përjashtuar kohët e fundit nga grupi i ID-së – ka shtyrë linjën se sanksionet ndaj Rusisë vetëm dëmtojnë Gjermaninë. Ajo dëshiron që Nord Stream 2 të rihapet. Në të majtë, partia e re nacionaliste e krijuar nga politikania karizmatike Sahra Wagenknecht kundërshton gjithashtu armët ndaj Ukrainës. “Jo, armët nuk sjellin paqe, armët sjellin më shumë luftë dhe armët sjellin më shumë vdekje. Ky është realiteti”, ka thënë ajo.

Nga njëra anë, qendra nuk ka zgjidhje tjetër veçse të luftojë kundër këtij lloj argumenti. Por ndjen gjithashtu një mundësi: se simpatia për Kievin mbetet e fortë dhe se çështja ka kapacitetin për të ndarë të djathtën ekstreme.

Presidenti francez në veçanti e ka bërë Ukrainën një pikë grumbullimi për të mposhtur populizmin, duke e bërë atë temën qendrore të nisjes së fushatës në Lille.

Duke folur në Berlin dhe duke menduar qartë për Marine Le Pen, Emmanuel Macron tha: “Në të gjitha vendet tona ka pacifistë të rremë në Evropë, njerëz që thonë: “ne jemi në favor të ndalimit të menjëhershëm”. Për më tepër, nëse ndjekim zërin e presidentit rus, ai shkon nëpër botë duke thënë: “Unë jam për paqen nëse ata ende japin territoret që unë pushtova me forcë.” Kjo nuk është paqe. Ky nuk është vizioni ynë për paqen. E kam thënë vazhdimisht, paqja mund të jetë vetëm e qëndrueshme dhe për këtë arsye në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”.

Kredencialet e Macron si një plagë e imperializmit rus mund të sfidohen. Në të vërtetë François Ruffin, një deputet i La France Insoumise, ka argumentuar: “Nuk kemi mësime për të mësuar nga një njeri që mirëpriti Vladimir Putinin në Versajë dhe në Fort Brégançon, kur Krimea ishte pushtuar tashmë, Anna Politkovskaya dhe kundërshtarë të tjerë u vranë.”

Por Macron është dyfishuar. Me sfondin simbolik të 80-vjetorit të përkujtimeve të Ditës D këtë javë, ai do të diskutojë me Volodymyr Zelensky planet që trajnerët francezë të operojnë brenda Ukrainës për të ndihmuar në çlirimin e vendit.

Macron nuk është aspak lideri i vetëm evropian që mbështetet në Ukrainë për të ndihmuar në galvanizimin e bazës së tyre. Në të gjithë Evropën, në mënyra të ndryshme dhe në përmasa të ndryshme, Ukraina është bërë një vijë ndarëse në këto zgjedhje, me shpresën se do të provojë thembra e akilit të populistëve.

Në Letoni, për shembull, partia Konservatorët e Rinj emëroi Liana Langa, një autore dhe poete letoneze, e cila ka udhëhequr lëvizjen e de-rusifikimit për dy vitet e fundit, si kandidatin kryesor. Liberali Për! Partia (Rinovo Evropën) emëroi Ivanna Voločija, një ukrainase e cila gjithashtu ka nënshtetësi belge, si kandidate kryesore.

Në Spanjë, PSOE e Pedro Sánchez-it ka qenë e kënaqur që është sulmuar nga partia e majtë Sumar brenda koalicionit të saj për paketën e re të ndihmës për Ukrainën. Koalicioni qeverisës në Republikën Çeke ka sulmuar liderin e opozitës Andrej Babiš për minimin e mbështetjes së qeverisë për Ukrainën përmes gjuhës së tij “pacifiste”. Ministri i Jashtëm, Jan Lipavský, madje e cilësoi Babiš-in “një kërcënim për sigurinë”.

Në Poloni, koalicioni i shqetësuar i Donald Tusk në Poloni ka kritikuar opozitën Ligji dhe Drejtësia, duke thënë se nuk ka vend për ndjenja anti-ukrainase dhe duke vënë në dukje se, kur ishin në qeveri, populistët kishin qenë të gatshëm të sulmonin Zelenskyn për të joshur konservatorët të pakënaqur me ukrainasin. importet e fermave.

Ndërkohë, në Gjermani, partia socialdemokrate e Olaf Scholz-it, e tmerruar nga përshkallëzimi, ka zgjedhur një variant në temën e Ukrainës, duke shtyrë fort mbi kërcënimin ndaj demokracisë që paraqet aleatët evropianë të Rusisë.

Fushata ka parë një dritë të rrallë të hedhur mbi AfD. Për shembull, ishte lajm për shumë patriotë gjermanë që dega bavareze e AfD-së e sheh shtetin jugor të Gjermanisë si pjesë të “Eurazisë”, një slogan politik i përdorur nga Rusia dhe gjithnjë e më shumë nga AfD.

Maximilian Krah, kreu i listës së AfD-së për zgjedhjet evropiane dhe një tjetër kandidat i AfD, Petr Bystron, kanë mohuar akuzat se kanë pranuar para për të përhapur pozicione pro-ruse në një faqe interneti lajmesh të financuar nga Moska. Të dy kanë rënë dakord të ndalojnë fushatën dhe Krah dha dorëheqjen nga udhëheqja e AfD-së pas një polemike të veçantë rreth komenteve që ai bëri për SS.

Le Pen, pjesërisht si rezultat i kësaj, është shkëputur me AfD-në, por ajo ende përpëlitet kur i bëhet presion ose se si do të funksionojë “plani i saj i paqes” për Ukrainën, ose lidhjet e saj të mëparshme bankare me Moskën. Është e gjitha, këmbëngul ajo, larg shqetësimeve të votuesve të zakonshëm.

Anti-globalistët që këmbëngulin se Evropa nuk është një komb, dhe për këtë arsye nuk mund të kenë një rol gjeopolitik, sulmohen nga makronistët si Benjamin Haddad, të cilët thonë se siguria evropiane dhe ajo kombëtare në botën moderne janë të pandashme.

Strategjia është me rrezik të lartë dhe sondazhet sugjerojnë se nuk do të funksionojë. Si mund të bënte qendra me votuesit në Moldavi, Gjeorgji dhe Ukrainë, të cilët e lidhin Evropën jo me globalizmin, por me lirinë, prosperitetin dhe suksesin.


Lajmet kryesore