Opinione / Editoriale

Samiti në Azinë Qendrore me Xi Jinping dhe mungesa e Putin-it


Albanian Post

Quhen pesë “stanet”: Kazakistani, Kirgistani, Uzbekistani, Taxhikistani, Turkmenistani. Këto vende, të cilat dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik, tani janë në qendër të një zone strategjike midis Kinës dhe Rusisë.

Më 18 dhe 19 maj, liderët e pesë vendeve u mblodhën në Xi’an, në Kinën qendrore, për t’u takuar me numrin një kinez Xi Jinping.

Në foton e grupit shihet mungesa e presidentit rus Vladimir Putin, e cila merr kuptim të veçantë.

Republikat e Azisë Qendrore po i afrohen më shumë Pekinit, në mënyrë që të mund të distancohen më lehtë nga Moska.

Nuk bëhet fjalë për përballje, por një proces rebalancimi në dritën e një situate të re rajonale në të cilën epërsia kineze është një realitet i pamohueshëm.

Me sa duket, Pekini i frikësohet një vakumi pushteti në Azinë Qendrore, i cili është vendimtar për Iniciativën e tij Brez dhe Rrugë (BRI).

Lufta në Ukrainë e ka futur Moskën në një krizë të thellë politike.

Gjithsesi që nga rënia e BRSS, 30 vjet më parë, Rusia ka mbajtur ndikim të fortë politik mbi shtetet e Azisë Qendrore, ndërkohë që ka një lloj tutele të përbashkët me Kinën.

Në fillim të mijëvjeçarit të ri, kinezët dhe rusët bashkëthemeluan Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait, një strukturë që në atë kohë kishte për qëllim të parandalonte Azinë Qendrore të rrëshqiste në islamizëm dhe të bllokonte disidentët e të gjitha vijave, duke filluar nga ujgurët.

Pekini deri tashmë, nga frika e reaksionit të Rusisë, nuk kishte bërë asnjë përpjekje për të ndërhyrë në këtë balancë të krijuar.

Por tani Kina duket se ka ndryshuar kursin e saj.

Pekini, kryeqyteti i dikurshëm perandorak, sot kryeqyteti i provincës Shaanxi, ishte pikënisja e rrugës së lashtë të mëndafshit, mbi dy mijë vjet më parë.

Prandaj, ai mund të përfaqësojë një lloj ure midis historisë më të largët dhe gjeopolitikës aktuale, të përqendruar edhe një herë në Kinë.

Në luftën e re të ftohtë me Shtetet e Bashkuara, Pekini po përjeton një ndjenjë rrethimi nga aleatët amerikanë, nga Japonia në Korenë e Jugut e deri në Filipine.

Duke u angazhuar në dialog me Azinë Qendrore, Kina siguron që krahu lindor të jetë më pak problematik.

Më 19 maj, presidenti kinez Xi Jinping shpalosi një propozim të gjerë dhe ambicioz për të ndihmuar zhvillimin e Azisë Qendrore pa dalje në det, i cili fillonte nga ndërtimi i rrjeteve të infrastrukturës deri te nxitja e tregtisë, duke shmangur “ndërhyrjen e jashtme”.

Nuk është e qartë nëse India, Rusia, Irani apo vetëm Shtetet e Bashkuara duhet të konsiderohen si “ndërhyrje e jashtme”.

Në të njëjtën kohë, në kuadrin e strategjisë sinergjike mes vendeve, ata gjithashtu duhet të kenë zero tolerancë kundër terrorizmit, separatizmit dhe ekstremizmit, u tha nga Xi.

Ai u kujtoi pesë vendeve mbështetjen e tyre në të kaluarën për aktivitetet anti-Pekin në rajonin perëndimor të Kinës Xinjiang, i banuar nga ujgurët, pakicë turke e afërt me popullsinë e katër nga pesë republikat pjesëmarrëse.

Është e paqartë se sa ndikim do të ketë propozimi real. Republikat janë të etur për t’u lidhur me motorin ekonomik të Kinës dhe për t’u lidhur me portet e saj lindore. Por njerëzit vendas janë gjithashtu të kujdesshëm ndaj depërtimit të përhapur ekonomik të Kinës dhe janë të alarmuar nga shtypja e gjerë e kohëve të fundit ndaj ujgurëve në Xinjiang.

Rusia jashtë Azisë

Në çdo rast, lëvizja e Kinës sinjalizon një humbje të fuqisë ruse në rajon dhe madje mund ta përshpejtojë atë.

Ai bazohet në një tjetër koncesion të rëndësishëm. Pekini ka raportuar se Rusia, për herë të parë, u jep kinezëve përdorimin e portit të Vladivostok-ut.

Ky është një ndryshim i lojës për provincat veriperëndimore pa dalje në det të Jilin-it dhe Heilongjiang-ut.

Ndërsa detajet janë ende të paqarta, marrëveshja e ekspozon Vladivostok-un ndaj një marrjeje de facto nga Kina.

Hapja e Vladivostok-ut mund të ndryshojë ekonominë e rajonit, por në fakt do të zvogëlonte ndikimin politik lokal të Moskës.

Tashmë sot, shumë rusë nga Siberia shkojnë me pushime në Hainan dhe bëjnë pazar në Shangai. Trendi vetëm do të përshpejtohej.

Është një skenar që Rusia po përpiqet ta shmangë për më shumë se një shekull. Gjatë kësaj periudhe, Rusia besonte se çelësi i kontrollit afatgjatë të Vladivostok-ut ishte izolimi i qytetit nga ndikimi i fqinjit. Por me sa duket Moska nuk ka pasur një rrugëdalje tjetër.

Ajo po e bën këtë sepse ka nevojë për ndihmë nga kinezët për t’i mbijetuar luftës.

Për Kinën, kjo gjithashtu krijon një precedent. Çfarëdo që të ndodhë me Rusinë në të ardhmen, pasi Vladivostok-u të lidhet me oborrin kinez, do të jetë më e vështirë të mbyllen portat.

Kështu ndërkohë që Rusia po largohet nga Siberia sepse ka nevojë për ndihma në luftë kundër Perëndimit, nuk po fiton as në këtë drejtim.

Tre qëllimet kryesore të luftës së Ukrainës (për të kontrolluar Kievin, për të ndarë BE-në dhe për të larguar SHBA-në nga Evropa) kanë humbur.

Ish-aleatët e hekurt po dalin nga kontrolli i Rusisë. Bjellorusia i ka mohuar Rusisë bazat e saj për ofensivën e dimrit.

Presidenti i saj Alexander Lukashenko dyshohet se është i sëmurë dhe i është zhdukur publikut prej më shumë se tre javësh.

Të pasigurta për ndikimin e ardhshëm të Rusisë, Moldavia po tërhiqet nga aleanca e saj me të dhe një tjetër aleat i vendosur pro-rus, Armenia, po i drejtohet fuqive perëndimore.

Ndërkohë, lufta në Ukrainë nuk po përparon. Pas një ofensive pesë mujore dhe në prag të një kundërofensivë ukrainase, përçarjet po thellohen midis ushtrisë ruse dhe grupit Wagner.

Pra Rusia po humbet nga Lindja dhe Perëndimi dhe fundi i tunelit ende nuk duket në horizont.

Për Pekinin është një çështje tjetër.

Falë krizës ruse, jo vetëm që Pekini mund të shtyjë veten në Azinë Qendrore dhe të përfshijë Vladivostok dhe Siberinë Lindore, por mbi të gjitha, në një pikë vendimtare të historisë së tij, ai mund të shmangë rënien në atë që është qartësisht kurthi i Putin-it.

Një nga arsyet e manovrës kineze lidhet me kontekstin e luftës. Vitet e fundit, Kina ka zhvilluar ndjeshëm transportin hekurudhor të mallrave të destinuara për në Evropë, por me shpërthimin e konfliktit në Ukrainë dhe sanksionet ndaj Moskës, trenat nuk mund të ndjekin më rrugën kryesore, në veri. Iu duhet një rrugë alternative.

Në thelb janë dy: një, në jug, kalon përmes një shteti tjetër, Iranit. Dhe kjo sigurisht që nuk është një zgjidhje e rekomandueshme.

Prandaj, mbetet rruga e mesme, e cila përshkon vende të ndryshme të Azisë Qendrore dhe Turqisë derisa të arrijë në Evropë.

Kjo është rruga që po zhvillon Pekini sot. Nga mesi i vitit të kaluar vëllimi i trafikut në këtë itinerar është gjashtëfishuar.

Kina ka nevojë për rrugë të besueshme tregtare dhe tregje të hapura. Është e kundërta e Rusisë, e cila eksporton kryesisht hidrokarbure. Kjo shpjegon pse, përballë armiqësisë së SHBA-së, Pekini sot i buzëqesh Evropës dhe thur në mënyrë metodike rrjetën e saj.

Sot Pekini merr lidershipin rajonal pa hezitim, duke përfituar nga fakti se Rusia është e zënë në një front tjetër.

Gjeografia, ekonomia dhe dobësimi rus i shtyjnë pesë republikat në krahët e Pekinit.

A është koha që Kina të dyfishojë hapjen ndaj pjesës tjetër të botës? Përgjigja mund të mos jetë më e këndshme dhe komode, por duhet të jetë ajo më realistja.


Lajmet kryesore