Opinione / Politikë

Rusët nuk e duan vaksinën anti-COVID


Clara Ferreira Marques

Para se mijëra njerëz të zbrisnin në Shën Petersburg për forumin vjetor ekonomik të Rusisë, guvernatori lokal u mburr se askush nuk kishte mbajtur një event të tillë që nga nisja e pandemisë.

Disa ditë më vonë, presidenti Vladimir Putin tha se Rusia, për sa i përket prekjes nga virusi, ishte në një pozicion më të mirë se shtetet e tjera, dhe se shpejt do të hapej për turistët e vaksinuar.

Por, triumfi u shpall para kohe.

Gjatë dy javëve të fundit, Rusia ka parë rritje të rasteve me COVID-19 këtë muaj, ndërsa kërcënohet nga variantet e reja.

Kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobyanin, e quajti një rritje “shpërthyese” të infeksioneve.

Të mërkurën, ai shkoi më tej, duke urdhëruar sektorin e shërbimit të qytetit dhe punonjësit e bashkisë të vaksinohen.

Në Kremlin, për muaj me radhë, autoritetet kanë thënë se nuk ka plane për vaksinim të detyrueshëm.

Problemi nuk janë vaksinat e vendit, të cilat janë në dispozicion që nga fundi i vitit të kaluar.

Të dhënat e publikuara sugjerojnë se ato janë po ashtu efektive. Përkundrazi, është ritmi shkatërrues i ngadaltë i inokulimit, minuar nga një përzierje toksike e vetëkënaqësisë dhe mosbesimit kronik ndaj autoritetit.

Edhe flamuri kryesor, Sputnik V, të cilin Moska ka përdorur për të forcuar qëndrimin e saj jashtë vendit, është pritur në shtëpi me skepticizëm.

Rusia është goditur rëndë nga pandemia. Numri i vdekjeve prej COVID-19, në fillim të këtij muaji, është gati 40% e shifrës së regjistruar të vdekjeve në 2020-n.

Rastet e reja, të cilat kanë mbetur në më shumë se shtatë mijë në ditë që nga fundi i shtatorit, u rritën në rreth 13 mijë e 400 të mërkurën. Moska dhe rajoni përreth përbënin më shumë se gjysmën e totalit.

Megjithatë, vetëm 10% e rusëve janë vaksinuar plotësisht.

Në Moskë, një qytet me rreth 12 milionë banorë, Sobyanin, u regjistruan 1.8 milionë njerëz të vaksinuar.

Nga ana tjetër në Pekin, janë regjistruar më shumë se 80% e të rriturve të vaksinuara.

Po ashtu, infeksionet e kaluara sigurojnë njëfarë niveli të mbrojtjes, kështu që kjo valë e tretë mund të mos jetë aq e keqe.

Por qeveria e Putin-it duhet të thyejë hezitimin e vaksinave, për të mos mbetur pas një Perëndimi të rihapur dhe një Kine me ritme të shpejta vaksinimi.

Sipas një sondazhi të botuar muajin e kaluar, 62% e të anketuarve nuk ishin të gatshëm të vaksinoheshin, ndërsa një sondazh i veçantë tregoi se 55% e të anketuarve nuk kishin frikë nga kontraktimi i virusit.

Rritja e të prekurve të qershorit është një paralajmërim për vonesat e tjera të pasura të vaksinave, duke përfshirë Hong Kongun, ku mosbesimi ndaj qeverisë është i lartë.

Por është një problem me “gjemba” për Putinin, veçanërisht përpara zgjedhjeve parlamentare të shtatorit.

Narrativa gjithëpërfshirëse e muajve të kaluar e bën më të vështirë për të bindur njerëzit të marrin vaksinën.

Ky është “autogol” i dhimbshëm për Rusinë.

Ndonëse nxitoi të bëhej kombi i parë që miratoi vaksinimin ndaj COVID-19, por ajo u tërhoq në të dhënat e rishikuara nga kolegët.

Dhe ndërsa lëvizi me shpejtësi për të filluar fushatën e saj të vaksinimit masiv, Putini nuk e udhëhoqi rrugën.

Ai zgjodhi të merrte dozën prapa dyerve të mbyllura, një shfaqje jo karakteristike e qetësisë.

Ai nuk donte të dukej si “një majmun që performonte”, tha ai.

Vaksinat nuk kanë qenë një përparësi jetike.

Tani zyrtarët do të duhet të tolerojnë qasjet alternative lokale, si në Moskën e goditur rëndë, ku Sobyanin është prekur më ashpër gjatë gjithë pandemisë.

Në fund të fundit, Kremlini mund të heshtë kundërshtarët politikë, por nuk mund të shuajë pakënaqësinë popullore ose të rregullojë me shpejtësi mosbesimin që i mban njerëzit nga qendrat e inokulimit.

Kjo do të ketë pasoja ekonomike, si dhe politike për një vend që, megjithëse është përmirësuar gjatë pandemisë, po përballet me rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe kontraktimin e të ardhurave reale të disponueshme.


Lajmet kryesore