Opinione / Sport

‘Ronaldo, Zlatan dhe shumë të kombinuar në një’ – Haaland në ‘planet të ndryshëm’


Emma Sanders

Mund të ketë qenë një derbi i Manchester-it, por për Erling Haaland ishte vetëm një lojë dhe një tjetër rekord i thyer.

Tre golat e tij në fitoren 6-3 të Manchester City-t në Etihad Stadium siguruan që ai të bëhej lojtari i parë që shënoi tre hat-trickë radhazi në shtëpi në Premier League.

22-vjeçari është mësuar aq shumë të shënojë – dhe të shënojë hat-tricks – saqë në mënyrë të pahijshme ia vuri krahun shokut të skuadrës Phil Foden në intervistën e tyre pas ndeshjes dhe bëri shaka se mund të kishin nga një top të ndeshjes secili pasi edhe ai shënoi hat-trick po ashtu.

Ish-portieri i United dhe City, Peter Schmeichel, tha për BBC Radio 5 Live se mund të “shihni lojtarë të ndryshëm në Haaland” dhe ai është si “të mbledhësh të gjithë sulmuesit më të mirë në një”.

“Pjesa më e madhe e një sulmuesi të mirë është durimi. Kam luajtur kundër disa prej sulmuesve më të mirë dhe ata dështojnë është kur duhet të përqendrohen”, shtoi Schmeichel.

“Cristiano Ronaldo-t, Filippo Inzaghi-t e kësaj bote – ata zhduken dhe papritmas u jepet mundësia.

“Kur shikon Haaland-in, sheh lojtarë të ndryshëm. Ai gol i ngjashëm me Zlatanin, dhe Ronaldo është gjithashtu aty. Ju shikoni sulmuesit më të mirë në një”.

“Kjo është arsyeja pse ai është kaq i rrezikshëm. Ai ka luksin të shohë shumë sulmues të lartë dhe të gjithë ata janë të vendosur në një lojtar”.

Haaland tani ka 14 gola nga tetë ndeshjet e tij në Premier League, dyfishi i totalit të Harry Kane që qëndron i dyti në listën e golashënuesve më të mirë.

“Jo keq” ishte përgjigjja e Haaland kur Sky Sports e pyeti për performancën e tij në derbi.

“Ne shënuam gjashtë gola. Çfarë mund të them? Të fitosh në shtëpi, të shënosh gjashtë gola, është bukur. Në fund, është e mahnitshme. Nuk ka asgjë më shumë për të thënë”, shtoi ai.

Shpesh ka qenë “mirë” për Haaland që kur u bashkua me City-n, dhe menaxheri Pep Guardiola thotë se statistikat e tij të golave ​​janë “të frikshme”.

“Numrat flasin vetë. Ai e ka bërë këtë më parë këtu. Nuk është vetëm mënyra jonë. Gjithmonë ne përpiqemi ta ndihmojmë atë në mjedisin tonë”, tha Guardiola.

“Ne kemi një ndjenjë të jashtëzakonshme që ai gjithmonë duket i uritur dhe është kaq konkurrues. Shifrat janë të frikshëm”.

Hat-tricki i fundit i Haaland e çoi numrin e tij në 17 gola dhe tre asistime në 11 ndeshjet e tij të fundit.

Ai tashmë ka shënuar tre më shumë në tetë ndeshjet e tij të para në Premier League sesa rekordi i mëparshëm i Mick Quinn, Papiss Cisse dhe Diego Costa pas 10 ndeshjeve.

Nëntë golat e tij në pesë ndeshjet e tij të para e bënë atë golashënuesin më të mirë në gusht të çdo sezoni të Premier League.

Sulmuesi norvegjez ishte gjithashtu lojtari i parë që shënoi në katër ndeshjet e tij të para jashtë Etihad-it në Premier League dhe ai është lojtari më i ri që ka shënuar 25 gola në Champions League.

“Unë kurrë nuk kam shënuar tre hat-trickë në tre ndeshje në shtëpi më parë. Është e mahnitshme”, tha Haaland për BBC.

“Besimi është i mirë, ka qenë gjithmonë mirë. Pas humbjes nga Liverpool në Community Shield, ishte ende mirë. Ishte mirë që kjo ndeshje ndodhi dhe e dija që thjesht duhet të jem gati”.

“Ndjeva disa ditë para derbit të Manchesterit se diçka e veçantë do të ndodhte dhe disa gjëra të veçanta ndodhën kështu që është mirë. Janë këto ndeshje në të cilat dua të luaj”.

Shkalla e golave ​​të Haaland ka vënë në sy shumë rekorde në Premier League:

Më shumë gola në Premier League në një sezon: 34 Andy Cole (Newcastle United; 1993-94 – 42 ndeshje) dhe Alan Shearer (Blackburn Rovers; 1994-95 – 42 ndeshje). 32 Mohamed Salah (Liverpool; 2017-18 – 38 ndeshje).

Më shumë gola në Premier League në një sezon debutues: 30 Kevin Phillips (Sunderland; 1999-00)

Ai është gjithashtu tashmë një e katërta e rrugës drejt rekordit të ish-sulmuesit të ManchesterCity-t, Sergio Aguero, me 12 hat-trick, një rekord në Premier League të cilin ai e vendosi midis 2011-12 dhe 2020-21.

Sulmuesi i Tottenham, Harry Kane mban rekordin për më shumë gola në Premier League në një vit kalendarik me 39 në 2017.

Nëse Haaland vazhdon me normën e tij aktuale të shënimeve, duke supozuar se ka luajtur në çdo ndeshje të ligës, ai madje do të thyente rekordin e Premierligës së Anglisë prej 60 golash në një sezon, të shënuar nga Dixie Dean i Everton-it në 1927-28.

Shkalla me të cilën Haaland po shënon e bëri ish-sulmuesin e Chelsea-t, Chris Sutton, të thoshte se “ai është i pabesueshëm”.

Ai gjithashtu e krahasoi atë me ish-partnerin e tij të Blackburn Rovers, Alan Shearer, i cili ende mban rekordin e më shumë golave ​​të shënuar në Premier League me 260.

“Nëse Haaland rri rreth e rrotull, rekordi i Shearer-it do të shkojë. Nuk jam i sigurt që Harry Kane do të arrijë deri aty. Ky djalë ka marrë shumën absolute”.

“Robbie Savage tha se do të shënojë 51 gola. Kjo nuk është qesharake. Nëse ai qëndron në formë, kjo është me të vërtetë e realizueshme”.

Ish-mbrojtësi i Anglisë, Jonathan Woodgate tha se ai “nuk kishte parë kurrë një qendërsulmues aq klinik sa Haaland” dhe ai “ka gjithçka”.

“Ai gjen hapësirë ​​në sulm dhe është shkatërrues kur futet në zonën e portierit. Një talent fenomenal, fenomenal. Unë nuk shoh një dobësi të vërtetë në lojën e tij”, tha Woodgate.

“Nëse dëshiron të luftosh me të, ai do të luftojë me ty. Nëse dëshiron të provosh dhe të garosh me të, ai do t’ju garojë dhe do t’ju mundë. Ai ka gjithçka që mund të dëshironit në një qendërsulmues”.

“Nëse Manchester City do të kishte Haaland sezonin e kaluar, ata do të kishin fituar Ligën e Kampionëve”.

Por nuk ishte vetëm Haaland ai që vodhi titujt e lajmeve të dielën pasi i diplomuari në akademi, Foden shënoi hat-trickun e tij të parë.

Në moshën 22 vjeç e 127 ditë, ai u bë gjithashtu lojtari më i ri që arriti 50 gola nën drejtimin e Guardiolës, duke kaluar Lionel Messi-n.

“Një hat-trick nga një djalë vendas është i veçantë. Është shumë mirë ta shohësh. Për të marrë një hat-trick në një derbi – çfarë mund të dëshironi më shumë?” Ish-mbrojtësi i City-t, Micah Richards tha për Sky Sports.

Woodgate shtoi: “Anglia duhet të ndërtojë ekipin e saj rreth Foden-it, ai është aq i mirë. Çfarë talenti fantastik”.

Tifozi i përjetshëm i City-t, Foden tha se ishte një “ëndërr e bërë realitet” të shënonte hatrick-un e të parë kundër Manchester United.

Guardiola shtoi: “Dëshira e tij, si vrapon, është gjëja kryesore. Ai meriton të luajë çdo herë dhe pastaj ka cilësi. Ai është një lojtar i ri dhe meriton gjithçka”.

 


Lajmet kryesore