Opinione / Politikë

Rezultati i luftës në Ukrainë do të përcaktojë se si e sheh Kina botën


The Economist

Çdo ditë sjell tmerre të reja në Ukrainë, ku zjarri i artilerisë ruse jehon si bubullima nëpër qytete dhe qyteza. Metropoli i Kharkiv-it shtrihet në gërmadha, viktimë e dy javësh bombardimesh. Mariupoli, në bregdet, është shkatërruar.

Është shumë herët për të ditur nëse një fitues do të dalë nga luftimet. Por, në anën tjetër të planetit, superfuqia në zhvillim e botës po peshon opsionet e saj.

Disa argumentojnë se Kina do të ndërtojë një miqësi të paraluftës me Rusinë që nuk njeh “kufij”, për të krijuar një bosht autokracie. Të tjerë kundërshtojnë se Amerika mund ta turpërojë Kinën që të shkëputet me Rusinë, duke izoluar presidentin e saj, Vladimir Putin.

Raportimi ynë sugjeron se asnjëri nga skenarët nuk ka të ngjarë. Thellimi i lidhjeve me Rusinë do të udhëhiqet nga interesi i kujdesshëm vetjak, pasi Kina shfrytëzon luftën në Ukrainë për të përshpejtuar atë që e sheh si rënie të pashmangshme të Amerikës. Fokusi në çdo kohë është ëndrra e saj për të krijuar një alternativë ndaj rendit botëror liberal perëndimor.

Si presidenti i Kinës, Xi Jinping, ashtu edhe Putin duan ta ndajnë botën në sfera të ndikimit të dominuara nga disa vende të mëdha. Kina do të drejtonte Azinë Lindore, Rusia do të kishte një veto mbi sigurinë evropiane dhe Amerika do të detyrohej të kthehej në shtëpi.

Ky rend alternativ nuk do të shfaqte vlera universale apo të drejta të njeriut, të cilat Xi dhe Putin i shohin si një mashtrim për të justifikuar përmbysjen perëndimore të regjimeve të tyre. Ata duket se mendojnë se ide të tilla së shpejti do të jenë relike të një sistemi liberal që është racist dhe i paqëndrueshëm, i zëvendësuar nga hierarkitë në të cilat secili vend e di vendin e tij brenda ekuilibrit të përgjithshëm të pushtetit.

Prandaj, Xi do të donte që pushtimi i Rusisë të tregonte pafuqinë e Perëndimit. Nëse sanksionet ndaj sistemit financiar të Rusisë dhe industrisë së teknologjisë së lartë dështojnë, Kina do të ketë më pak frikë nga armë të tilla. Nëse Putin humbet pushtetin për shkak të llogaritjes së gabuar të tij në Ukrainë, kjo mund ta tronditë Kinën. Sigurisht që do të vinte në siklet Xi, i cili do të shihte se e kishte llogaritur gabim aleancën me Putinin– një pengesë për të pasi po kërkon një mandat të tretë si udhëheqës i Partisë Komuniste.

Megjithatë, për të gjitha këto, mbështetja kineze ka kufijtë e saj. Tregu rus është i vogël. Bankat dhe kompanitë kineze nuk duan të rrezikojnë të humbasin një biznes shumë më të vlefshëm diku tjetër duke shpërfillur sanksionet.

Një Rusi e dobët i përshtatet Kinës sepse nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse të ishte e durueshme. Putin do të kishte më shumë gjasa t’i jepte Xi-t akses në portet ruse veriore, për të akomoduar interesat në rritje të Kinës, të themi, në Azinë Qendrore dhe për ta furnizuar atë me naftë dhe gaz të lirë dhe teknologji të ndjeshme ushtarake, duke përfshirë ndoshta planet për armë të avancuara bërthamore.

Për më tepër, Xi beson se Putini nuk ka nevojë të korrë një fitore dërrmuese që Kina të dalë përpara: mbijetesa do ta bëjë.

Zyrtarët kinezë u thonë me besim diplomatëve të huaj se uniteti perëndimor mbi Rusinë do të ndahet ndërsa lufta zvarritet dhe ndërsa kostot për votuesit perëndimorë rriten. Kina tashmë po përpiqet të ndajë Evropën dhe Amerikën, duke pretenduar se Shtetet e Bashkuara po mbështesin fuqinë e tyre ndërkohë që i detyron evropianët të paguajnë faturën për çmimet e larta të energjisë, ushtritë më të mëdha dhe barrën e pritjes së mbi 3 milionë refugjatëve ukrainas.

Qasja e Kinës ndaj luftës Ruso-Ukrainë ka lindur nga bindja e Xi se gara e madhe në shekullin e 21-të do të jetë midis Kinës dhe Amerikës – një që ai pëlqen të sugjerojë se Kina është e destinuar të fitojë.

Detyra e parë është që NATO të sfidojë parashikimet kineze duke qëndruar së bashku. Ndërsa javët kthehen në muaj që mund të bëhen edhe më të vështirë. Imagjinoni që luftimet në Ukrainë vendosen në një model të zymtë të luftës urbane, në të cilën asnjëra palë nuk po fiton qartë. Bisedimet e paqes mund të çojnë në armëpushime që prishen.

Supozoni se dimri po afron dhe çmimet e energjisë mbeten të larta. Shembulli i Ukrainës në fillim të luftës frymëzoi mbështetje në të gjithë Evropën që ngurtësoi lajmet e qeverive. Mund të vijë koha kur liderët politikë do të duhet të gjejnë vendosmërinë brenda vetes.

Vullneti mund të lidhet me reformën. Pasi kanë mbrojtur demokracinë, vendet perëndimore duhet ta përforcojnë atë. Gjermania ka vendosur të merret me Rusinë duke u përballur me të, jo duke bërë tregti me të.

Bashkimi Evropian do t’i duhet të korruptojë simpatizantët e tij të Rusisë, duke përfshirë Italinë dhe Hungarinë. Forca e Përbashkët Ekspeditare e udhëhequr nga Britania, një grup prej dhjetë vendeve të Evropës veriore, po zhvillohet në një përgjigje të parë ndaj agresionit rus.

Në Azi, Amerika mund të punojë me aleatët e saj për të përmirësuar mbrojtjen dhe për të planifikuar për situata të paparashikuara, shumë prej të cilave do të përfshijnë Kinën. Veprimi i bashkuar që tronditi Rusinë nuk duhet të jetë befasi për Kinën nëse pushton Tajvanin.

Dhe Perëndimi duhet të shfrytëzojë dallimin e madh midis Kinës dhe Rusisë. Tre dekada më parë, dy ekonomitë e tyre kishin të njëjtën madhësi; tani ajo e Kinës është dhjetë herë më e madhe se e Rusisë.

Me gjithë zhgënjimin ndaj Xi-së, Kina ka lulëzuar nën urdhrin e sotëm, ndërsa Rusia vetëm e ka minuar atë. Natyrisht, Xi dëshiron të rishikojë rregullat për t’i shërbyer më mirë interesave të tij, por ai nuk është si Putin, i cili nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të ushtruar ndikimin rus përveç kërcënimeve përçarëse dhe forcës së armëve.

Rusia nën Putinin është një pabesi. Duke pasur parasysh lidhjet e saj ekonomike me Amerikën dhe Evropën, Kina ka një interes në stabilitet.

Nga Shanghai në Dnieper

Në vend që ta shtyjë Kinën “jashtë familjes së kombeve, atje për të ushqyer fantazitë e saj, për të çmuar urrejtjet e saj dhe për të kërcënuar fqinjët e saj” – siç shkroi Richard Nixon vite përpara udhëtimit të tij të famshëm në Pekin pesë dekada më parë – Amerika dhe aleatët e saj duhet të tregojnë se ata i shikojnë ndryshe superfuqiyë në rritje. Qëllimi duhet të jetë të bindë Xi-në se Perëndimi dhe Kina mund të lulëzojnë duke rënë dakord aty ku është e mundur dhe duke rënë dakord të ndryshojnë ku marrëdhëniet çalojnë. Kjo kërkon të zbulohet se ku ndihmon angazhimi dhe ku kërcënohet siguria kombëtare.

 

A mundet Kina të fillojë këtë rrugë duke ndihmuar që lufta në Ukrainë të përfundojë shpejt? Mjerisht, duke përjashtuar përdorimin rus të armëve kimike ose bërthamore, kjo duket e pamundur – sepse Kina e sheh Rusinë si partnere në çmontimin e rendit botëror liberal. Lutja diplomatike do të ndikojë në llogaritjet kineze më pak sesa vendosmëria perëndimore për ta detyruar Putinin të paguajë për krimet e tij.


Lajmet kryesore