Opinione / Sport

Pse Arsenal-i është në kontroll të garës për titull në Premier League


Alan Shearer Ish legjenda e Newcastle

Arsenali duhet të jetë favorit për të fituar Premier League tani. Është shumë e qartë se ata do të bëjnë disa zhvendosje nga kreu i tabelës.

E vetmja gjë që nuk dimë ende për skuadrën e Mikel Artetës është se si do të përballen me të qenët të parët në gjysmën e dytë të sezonit. Por nuk duket, se papërvoja e tyre po i shqetëson ata për momentin.

Fitorja e tyre e shkëlqyer ndaj rivalëve të Londrës veriore, Tottenham, të dielën ishte një provë tjetër që e kaluan.

Në pjesën e parë, ne pamë qëllimin dhe kreativitetin e tyre sulmues, duke i shtyrë Spurs-at për t’i mbajtur ata të vendosur në gjysmën e tyre dhe më pas duke shfrytëzuar gabimet e tyre.

Arsenali u mbrojt më shumë në pjesën e dytë, por ata ishin po aq të mirë pa top dhe, kur Tottenham kalonte mbrojtjen, Aaron Ramsdale bëri një paraqitje të shkëlqyer për t’i mbajtur ata jashtë.

Arteta duket se është gati për çdo gjë

Të jesh tetë pikë larg pas 18 ndeshjeve është një arritje e jashtëzakonshme nga kjo skuadër e Arsenal-it – dhe është plotësisht e merituar.

Tani ata duhet të përpiqen të qëndrojnë atje dhe shumë nga lojtarët e tyre tashmë kanë mësuar në mënyrën e vështirë se sa shpejt gjërat mund të ndryshojnë. Ata u larguan në javët e fundit të sezonit të kaluar, duke humbur një përfundim në top katërshe dhe një rikthim në Ligën e Kampionëve kur ishte në dorën e tyre.

Por që nga fillimi i kësaj sezone, unë kam thënë se duket si një ekip tjetër i Topçinjve për sa i përket mentalitetit të tyre, dhe Arteta dhe ekipi i tij trajner kanë edhe një vit tjetër përvojë.

Arteta ka grumbulluar një skuadër të talentuar, me një qëndrim të shkëlqyer dhe ata duken shumë rehat me atë që dëshirojnë të bëjnë.

Përveç vullnetit të tyre të madh për të fituar, ata janë të fortë në çdo pozicion dhe kanë përballuar çdo dëmtim që kanë pësuar, duke përfshirë Gabriel Jesus-in i cili ishte aq i rëndësishëm për ta në fillim të sezonit, por nuk ka luajtur që nga Kupa e Botës. Eddie Nketiah e ka udhëhequr sulmin aq mirë, sa do të thotë se Gabriel Jesus nuk po i mungon.

Taktikisht, duket se edhe Arteta është gati për çdo gjë. Ai sigurisht që e mposhti taktikisht trajnerin e Spurs, Antonio Conte me planin e tij të lojës të dielën, veçanërisht në pjesën e parë kur dukej sikur Arsenal-i kishte një lojtar shtesë në çdo zonë të fushës.

Sigurisht që ka ende disa pengesa të mëdha për të kapërcyer: ata ende duhet të luajnë dy herë me Manchester City-n dhe, para kësaj, ata do të përballen me një skuadër të rigjallëruar, Manchester United-in fundjavën e ardhshme.

Por çdo ndeshje është e madhe kur je në krye dhe për momentin ata duken shumë të fortë, me këdo që luajnë. Ata janë qartësisht plot vetëbesim dhe tani duket sikur do të jetë e vështirë të ndalen.

A mund të jetë Man Utd pjesë e garës për titull?

E gjithë fundjava shkoi shumë mirë për Arsenal-in – gjithmonë ndihmon kur gjërat shkojnë keq për rivalët tuaj më të afërt për titull, siç ndodhi për City-n me humbjen e tyre në derbin e Manchester-it të së shtunës.

Kampionët në fuqi ishin të pafat me golin e barazimit të United me Marcus Rashford, që mendova se duhej të ishte quajtur pozicion jashtë loje, dhe ai gol ndryshoi plotësisht lojën.

Unë ende nuk e shoh City-n të heqë dorë nga titulli i tyre pa luftë, dhe ata nuk janë të vetmit që mund të sfidojnë Arsenal-in nga këtu.

Unë e kuptoj pse njerëzit po flasin përsëri për Manchester United, sepse ata po fluturojnë për momentin, me një ecuri të madhe rezultatesh, dhe Erik ten Hag ka bërë përparim të mahnitshëm me ekipin e tij në një hapësirë të shkurtër kohe.

Për momentin nuk mund ta përjashtoni United-in, sepse ata shkojnë në Emirates Stadium të dielën e ardhshme. Nëse ata fitojnë, duhet të themi se ata kanë të drejtë të luftës për titull, por, nga ana tjetër, nëse Arsenali i mposht ata, atëherë shpresat e tyre për titull kanë mbaruar mirë dhe me të vërtetë.

Ashtu si Manchester United, Newcastle United është vetëm një pikë prapa City-t, por pasi ka luajtur një ndeshje më shumë.

Megjithatë, nuk do ta konsideroja Newcastle si pretendent për titull. Në fakt unë ende mendoj se do të ishte një mrekulli nëse ata do të përfundonin në top katërshe, pavarësisht problemeve me të cilat përballen disa prej skuadrave pak poshtë tyre.

Humbja e Tottenham-it të dielën ishte një lajm i mirë për skuadrën e Eddie Howe, sepse Spurs janë në atë paketë ndjekëse dhe ata mbeten një kërcënim. Ne pamë se si ata përfunduan sezonin e kaluar për t’i mohuar Arsenal-it një vend në Champions League.

Unë gjithashtu dyshoj se Chelsea do të përmirësohet pas periudhës së tyre të dobët në javët e fundit, edhe pasi lojtarët e tyre janë rikthyer nga lëndimi, por Liverpool po ashtu duket kilometra larg tyre për momentin.

Për momentin skuadra e Jurgen Klopp është e tmerrshme në pjesën e pasme.

Ata duken si një hije e skuadrës që ne jemi mësuar ta shohim në krye të tabelës dhe nuk shoh që gjërat të përmirësohen së shpejti – do të jetë një sezon i gjatë, i vështirë për ta.

Unë preferoj që Newcastle të fitojë një kupë, para se të përfundojë në top katërshe

Tifozët e Newcastle po kalojnë një kohë shumë të ndryshme të gjërave tani, natyrisht, dhe unë po shijoj çdo minutë të saj.

Howe po bën një punë të shkëlqyer dhe ai mori një tjetër rezultat të madh këtë fundjavë, me fitoren e tyre të vonshme ndaj Fulham.

Që në fillim, ndihej disi e sheshtë – nga lojtarët dhe madje edhe nga tifozët – gjë që ishte e kuptueshme pas emocioneve të fitores së mesjavës ndaj Leicester-it që e futi Newcastle në gjysmëfinalen e Carabao Cup.

Newcastle nuk luajti mirë të dielën dhe kishte nevojë për pak fat me penalltinë e humbur nga Aleksandar Mitrovic, por ishte vetëm për të marrë tre pikët dhe nuk kishte shumë rëndësi se si i morën ato.

Përfundimi në vendet e Ligës së Kampionëve do të ishte absolutisht fantastik, por është shansi për të fituar që është më e rëndësishmja për mua.

Ëndrra ime për këtë sezon do të ishte një trofe – do të preferoja shumë Kupën Carabao sesa një pozicion në top katërshe.

Do të doja t’i shihja të dyja të ndodhin, padyshim, por më jep një zgjedhje dhe do të shkoja për trofeun. Është shumë më e rëndësishme për mua.

Trofeu i fundit i fituar nga Newcastle ishte Fairs Cup – turneu që përfundimisht u shndërrua në Europa League – në 1969.

Kjo ishte para se të lindja, kështu që ka qenë një pritje shumë e gjatë për të na parë të fitojmë diçka. Shpresoj të mbarojë, së shpejti.


Lajmet kryesore