Opinione / Politikë

Pse Afganistani është “Varreza e Perandorive”?


Akhilesh Pillalamarri

Është 2017 kur Akhilesh Pillalamarri, analist i marrëdhënieve ndërkombëtare shkruan artikullin “Pse Afganistani është ‘Varreza e Perandorive’?”  Pseudonimi që Afganistani, një vend jashtëzakonisht i vështirë për tu qeverisur, do të marrë prej vitesh.

“Perandori pas perandorie, komb pas kombi, kanë dështuar në kërkim të paqes në atë që është sot territori modern i Afganistanit” do të thotë autori dhe sot analiza e tij tingëllon si të ishte shkruar në këto momente të vështira për vendin.

Një histori e shkurtër e perandorive që u shkatërruan në Hindu Kush 

Ku po shkon lufta e Shteteve të Bashkuara në Afganistan?

Kohët e fundit, administrata Trump i dha Sekretarit të Mbrojtjes James Mattis autoritetin për të vendosur nivelet e trupave atje; deri më tani, thashethemet sugjerojnë se 4 mijë trupa të tjerë amerikanë së shpejti mund të jenë në rrugën e tyre drejt Afganistanit.

Megjithatë, kjo mund të mos jetë e mjaftueshme; pushtimi dhe administrimi i Afganistanit është një detyrë herkuliane me të cilën pak perandori kanë pasur sukses.

Talibanët vazhdojnë të fitojnë forcë, ndërsa ISIS po zgjerohet në të gjithë vendin. Talibanët, ISIS, komandantë të ndryshëm të luftës dhe qeveria afgane të gjithë vazhdojnë të luftojnë me njëri -tjetrin.

Duke shkruar në revistën “Atlantik“, Peter Beinart e përshkroi luftën aktuale të udhëhequr nga SHBA atje si të pashpresë: talebanët nuk ka gjasa të përfundojnë një marrëveshje sepse koha është në anën e tyre, dhe ata thjesht duhet ta presin atë derisa Shtetet e Bashkuara të vendosin të largohen.

Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në Afganistan për gati 16 vjet, duke e bërë atë konfliktin më të gjatë në historinë e tij (me përjashtim të mundshëm të Vietnamit, varësisht se si interpretohet kronologjia e atij konflikti).

Pavarësisht shpenzimeve më shumë për Afganistanin sesa për rindërtimin e Evropës pas Luftës së Dytë Botërore, pak përparim është bërë.

Nuk do të ishte për t’u habitur nëse talebanët do të kontrollonin të gjithë Afganistanin brenda një dekade

Afganistani është një vend jashtëzakonisht i vështirë për tu qeverisur.

Perandori pas perandorie, komb pas kombi, kanë dështuar të vendosin paqen në atë që është sot territori modern i Afganistanit, duke i dhënë rajonit pseudonimin “Varrezat e Perandorive”, edhe nëse ndonjëherë ato perandori fituan disa beteja fillestare dhe u futën në rajon.

Nëse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj vendosin të largohen nga Afganistani, ata do të bëjnë vetëm më të fundit në një seri të gjatë kombesh që do ta bëjnë këtë.

Siç mësuan britanikët në luftën e tyre 1839-1842 në Afganistan, shpesh është më e lehtë të bësh biznes me një sundimtar lokal me mbështetje popullore sesa të mbështesësh një udhëheqës të mbështetur nga fuqitë e huaja; kostot e mbështetjes së një drejtuesi të tillë përfundimisht rriten.

Perandoritë më të afërta më historike kanë arritur të kontrollojnë Afganistanin duke miratuar një qasje të lehtë, siç bënë Mughalët. Ata arritën të kontrollonin lirshëm zonën duke paguar fise të ndryshme, ose duke u dhënë atyre autonomi.

Përpjekjet për çdo gjë që i ngjan kontrollit të centralizuar, madje edhe nga qeveritë afgane, kanë dështuar në masë të madhe.

Afganistani është veçanërisht i vështirë për t’u pushtuar kryesisht për shkak të ndërthurjes së tre faktorëve.

  1. Së pari, për shkak se Afganistani ndodhet në rrugën kryesore tokësore midis Iranit, Azisë Qendrore dhe Indisë, ai është pushtuar shumë herë dhe është vendosur nga një mori fisesh, shumë armiqësisht reciprokisht ndaj njëri -tjetrit dhe të huajve.
  2. Së dyti, për shkak të shpeshtësisë së pushtimit dhe mbizotërimit të tribalizmit në zonë, paligjshmëria e tij çoi në një situatë ku pothuajse çdo fshat ose shtëpi ishte ndërtuar si një kështjellë, ose kala.
  3. Së treti, terreni fizik i Afganistanit e bën pushtimin dhe sundimin jashtëzakonisht të vështirë, duke përkeqësuar prirjet e tij fisnore.

Afganistani dominohet nga disa nga malet më të larta dhe më të dhëmbëzuara në botë.

Këto përfshijnë Hindu Kush-in, i cili dominon vendin dhe kalon nëpër qendrën dhe jugun e vendit, si dhe malet Pamir në lindje. Nyja Pamir, ku takohen të gjithë Hindu Kush, Pamir, Tian Shan, Kunlun dhe Himalajet, ndodhet në Badakhshan në verilindje të Afganistanit.

Një studim i historisë së Afganistanit tregon se sa e vështirë është të pushtosh dhe qeverisësh vendin. Së pari marrim një vështrim të qartë në historinë e Afganistanit rreth vitit 500 BCE (para erës tonë), kur ajo formoi pjesën lindore të perandorisë Perse Achaemenid.

Pjesë të Afganistanit ishin më parë pjesë të mbretërisë së lashtë indiane të Gandhara-s, një rajon në atë që tani është Pakistani veriperëndimor dhe Afganistani lindor.

Me sa duket, pjesa më e madhe e Afganistanit jugor dhe lindor ishte e banuar tashmë nga paraardhësit e Pashtunit të sotëm (të njohur edhe si Afganët historikisht); gjuha e tyre Pashto është një gjuhë e lashtë lindore iraniane e lidhur ngushtë me avestanishten edhe më të lashtë, gjuhën origjinale të shkrimeve të shenjta zoroastriane.

Afganistani ishte relativisht pak i populluar në atë kohë, pasi Aleksandri i Madh raportohet të ketë përshkuar zonën me pak rezistencë. Pas kësaj, Perandoria Maurya nga India kontrollonte pjesën më të madhe të Afganistanit, megjithëse një mbretëri pasardhëse greke u ngrit në Balkh (Bactria) në Afganistanin verior.

Budizmi dhe Hinduizmi u përhapën në të gjithë rajonin gjatë kësaj periudhe.

Vetëm pas rënies së Perandorisë Maurya dhe disa pushtimeve nga Azia Qendrore, malet e Afganistanit filluan të “mbushen” dhe të fitojnë reputacionin e tyre si shtëpia e shumë popujve luftarakë që mbrojnë tokat e tyre individuale. Shumë nga pushtuesit u asimiluan në strukturën fisnore të Pashtunëve, duke përshtatur gjuhën e tyre.

Fise të ndryshme themeluan perandori brenda rajonit të Afganistanit para se të ndaheshin në mini-shtet. Këto përfshinin Greko-Baktrianët, Indo-Parthianët, Saka (Scythians), Kushanët e mëdhenj të Budës, Kidarites dhe Heftalitët (Hunët e Bardhë). Deri në këtë kohë, rajoni tashmë kishte fituar një reputacion të vështirë.

Kur arabët mbërritën në rajon në agimin e shekullit të 8 -të, ishte një arnim i principatave të vogla, por të vështira. Përpjekjet për të pushtuar Zunbilët e Kandahar dështuan në mënyrë spektakolare, pengesa e parë e madhe me të cilën u përballën arabët pasi filluan pushtimet e tyre të mëdha. Një ekspeditë prej 20 mijë burrash të dërguar kundër Zunbilëve u kthye me 5 mijë njerëz.

U deshën gati 200 vjet që Afganistani të islamizohej nga perëndimi në lindje, një proces që u afrua vetëm kur Ya’qub ibn al-Layth al-Saffar, një farkëtar persian i lindur në Zaranj, në Afganistan në kufirin me Iranin, pushtoi Kabulin. Edhe atëherë, dinastia Hindu Shahi qëndroi për njëqind vjet të tjerë në pjesët më lindore të Afganistanit të sotëm derisa u pushtua nga Mahmud i Ghazni (gjithashtu në Afganistan) rreth kthesës së mijëvjeçarit.

Kur Mongolët mbërritën në Afganistan, ata u përballën me aq shumë rezistencë në luginën Bamiyan, të cilën e rrethuan në 1221, saqë nipi i Genghis Khan u vra. Të tërbuar, Mongolët vranë shumicën e banorëve origjinalë të luginës: shumica e Hazarave moderne që jetojnë atje rrjedhin nga një garnizon Mongol, disa nga burrat e të cilëve morën gra taxhike. Fragmentimi pasoi përsëri pas dobësimit të Perandorisë Mongole.

Ẓahīr-ud-Dḥn Muḥammad Babur, perandori i parë Mughal, arriti të marrë një mbretëri në Kabul për dy dekada para se të pushtonte Indinë. Pjesa më e madhe e rajonit Hindu Kush do të mbetej nën kontroll të lirshëm Mughal deri në 1738 kur u pushtua nga Nader Shah dhe u trashëgua një dekadë më vonë nga Ahmad Shah Durrani, i cili themeloi Afganistanin modern pas vdekjes së Nader Shah.

Sundimi mogul mbi Afganistanin ishte një kombinim i kontrollit mbi disa qendra urbane dhe neglizhencë beninje e shoqëruar me pagimin e fiseve në rajon, një formulë e përsëritur më vonë nga britanikët.

Sidoqoftë, sundimi Moghal ishte gjithmonë i pasigurt, pasi ata u përballën me revolta të vazhdueshme fisnore. Një, veçanërisht serioz, nga 1672-1677 i udhëhequr nga poeti Khushal Khan Khattak u mposht përfundimisht nga Perandori Moghal Aurangzeb, por autoriteti Moghal kurrë nuk u shtri përtej rrugëve kryesore.

Perandoria Mughal u shtri deri në perëndim në Ghazni dhe Bamiyan në Afganistanin qendror; pasi luftuan me Safavidët Persianë për Kandahar-in për dekada, ata e humbën atë përgjithmonë gjatë sundimit të Shah Jahan. Safavidët gjithashtu duhej të merreshin me fiset e pabindura afgane.

Përfundimisht një revoltë kundër safavidëve shpërtheu në Kandahar në 1709 për shkak të përpjekjeve persiane për të kontrolluar fiset pashtune dhe konvertimin e tyre në islamin shiit. Revolta afgane rrëzoi Perandorinë Safavide. Edhe pse i kontrolluar pjesërisht nga ngritja e kryekomandantit Nader Shah dhe perandorisë së tij, Afganistani modern u themelua në 1747 nga Ahmad Shah Durrani, i cili mori territorin nga pasardhësit e Nader Shahut në Persi, Mughals dhe Uzbekët në veri të tij.

Që atëherë, siç kanë mësuar britanikët dhe rusët, se ndërsa është e mundur të pushtosh territorin në Afganistan përkohësisht dhe të mposhtësh afganët ushtarakisht në betejë të hapur, është praktikisht e pamundur të mbash rajonin për një kohë të gjatë, kur është i mbushur me guerilë, fiset dhe kështjellat që mund të rëndojnë vazhdimisht një fuqi të huaj.

Njerëzit e Afganistanit nuk kanë ku të shkojnë dhe mund të luftojnë tërë jetën e tyre (të huajt, kini kujdes veçanërisht në rajonin e Kandahar), një luks që të huajt nuk e kanë. Shtetet e Bashkuara duhet të mësojnë nga historia e Afganistanit dhe të kuptojnë se përshkallëzimi i luftës nuk do të ketë ndikim të veçantë në rezultatin.

Pa një okupim të përhershëm-i cili do të ishte joefektiv në rastin më të mirë, dhe i përgjakshëm dhe me kosto të lartë në rastin më të keq-mënyra e vetme për t’u marrë me Afganistanin është të merresh me bollëkun e fuqive të tij vendore.

Dhe nëse kjo nënkupton pranimin e talebanëve, në këmbim të një pakice stabiliteti dhe një premtimi për të mos pritur organizatat terroriste globale, atëherë kështu do të jetë. Alternativa është një luftë e pamposhtur, e pafund.

 


Lajmet kryesore