Opinione / Politikë

Përshkallëzimi i dëshpëruar i Putinit në Ukrainë


Bordi editorial i Wall Street Journal

Përshkallëzimi i fundit i Vladimir Putin në Ukrainë nuk është një shfaqje e forcës.

Mobilizimi ushtarak që ai njoftoi të mërkurën e 21 shtatorit, së bashku me kërcënimet e reja bërthamore, mund të gëzojë vetëm mbështetësit e vijës së ashpër së luftës në Rusi.

Por kjo nuk do ta pengojë Ukrainën nga vazhdimi i ofensivës së saj ushtarake dhe nuk duhet ta pengojë Perëndimin të përshpejtojë ndihmën e saj ushtarake për forcat e Kievit.

Putin njoftoi atë që ai e quajti një “mobilizim të pjesshëm” që mund të jetë deri në 300 mijë rezervistë, gjë që tingëllon “mbrëslënëse për rusët”.

Por, thirrja është një pranim se fushata e Kremlinit në Ukrainë po dështon dhe se forcat e tij aktuale janë të rraskapitura dhe të pamjaftueshme.

Rezervistët nuk janë trupa të formësuar nga beteja në vijat e para.

Ata do të kenë nevojë për trajnim, pasi shumë janë ish-rekrutë, jo profesionistë ushtarakë.

Duma ruse po miraton një ligj për të ashpërsuar dënimin për shmangien e mobilizimit dhe dezertimit, gjë që sugjeron shqetësimin se shumë nuk do të paraqiten ose nuk do të luftojnë nëse e bëjnë këtë.

Putin rinovoi gjithashtu kërcënimin e tij nga fillimi i luftës për të përdorur armë bërthamore.

Kremlini po nënvizon kërcënimin duke u përgatitur për të mbajtur referendume të nxituara nëse katër rajone të pushtuara në Ukrainë duhet t’i bashkohen Federatës Ruse – Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 me një referendum të ngjashëm.

Putin i përdor këto vota të manipuluara për t’i dhënë një legjitimitet rrëmbimit të tokës së tij në Ukrainë.

Kërcënimi i nënkuptuar i Putin-it është se, nëse Ukraina vazhdon të rimarrë këto territore, ai do të justifikohet të përdorë një armë bërthamore taktike për të mbrojtur atë që tani do të jetë atdheu rus.

Por askush tjetër përveç turmave globale të Rusisë nuk do t’i njohë votat si legjitime.

Vitin e kaluar vetëm 21% e banorëve të Kherson-it dhe 32% e banorëve të Zaporizhzhia-s e përshkruan qëndrimin e tyre ndaj Rusisë si të ngrohtë, sipas një sondazhi nga Instituti Ndërkombëtar Republikan jofitimprurës.

Pluralitetet në të dy rajonet favorizuan anëtarësimin në NATO.

Dhe kjo ishte përpara se Rusia të fillonte të bombardonte qytetet e Ukrainës.

Aneksimi mbart gjithashtu rreziqe për Putin nëse Ukraina vazhdon të rimarrë territorin.

Ai do të duhet të shpjegojë pse forcat e tij po humbasin tokën që ai sapo ka deklaruar se është e Rusisë.

Ndoshta ai është i përgatitur të përdorë armë bërthamore dhe kërcënimi duhet marrë seriozisht.

Por një hap i tillë me siguri do të çonte në mbështetje edhe më të madhe të NATO-s për Ukrainën dhe do të rrezikonte mbështetjen globale që ka ende lufta e tij.

Kryeministri i Indisë i dha Putin-it një leksion publik mbi luftën javën e kaluar.

Mbështetja kineze për luftën e Rusisë është gjithnjë e më e vakët, megjithëse ajo është ende e lumtur të blejë naftë dhe gaz me një zbritje të konsiderueshme.

Kreu i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha këtë javë se Rusia duhet të largohet nga territori i Ukrainës, duke përfshirë Krimenë.

Evropa Perëndimore duket e përgatitur për të duruar një dimër të ftohtë me furnizime të reduktuara me gaz rus.

E gjithë kjo është një meritë për sakrificat dhe këmbënguljen e Ukrainës për t’i rezistuar Rusisë shumë më mirë sesa prisnin ekspertët perëndimorë.

Ai gjithashtu justifikon mbështetjen ushtarake të SHBA-ve për Kievin, i cili ishte shumë i ngadalshëm për muaj të tërë, por tani po bën një ndryshim vendimtar me sistemin raketor Himars me rreze më të gjatë dhe preciz.

Siç tregon njoftimi i Putin-it, lufta nuk ka mbaruar.

Opsioni më i mirë i rusit në këtë pikë do të ishte të kërkonte një zgjidhje të negociuar me Ukrainën, por Kievi e kupton se tani është shansi i tij më i mirë për të larguar Rusinë nga territori i saj.

Një armëpushim do t’i jepte kohë Rusisë për të konsoliduar pushtimin e saj dhe për të nisur një sulm tjetër në të ardhmen.

Një armëpushim i hershëm është gjithashtu më pak i mundshëm, sa më shumë që bota të mësojë për mizoritë ruse në zonat e pushtuara që janë çliruar nga Ukraina.

Provat e fundit vijnë nga qyteti i sapoçliruar i Izyum, ku hetuesit ukrainas zbuluan varre masive.

Ashtu si në Irpin dhe Bucha jashtë Kievit, disa prej kufomave mbajnë shenja torture.

Ukrainasit janë të justifikuar të kërkojnë gjykata për krimet e luftës.

Një armëpushim është i mundur nëse Rusia braktis pushtimin e saj dhe lëshon territorin që ka marrë.

Me pak fjalë, ky është një moment për të përshpejtuar dërgesat e armëve në Ukrainë, duke përfshirë tanke, avionë luftarakë dhe raketa ATACMS me rreze më të gjatë veprimi.

Kjo është rruga më e shpejtë për të bindur Putin-in se pushtimi i tij ka dështuar.


Lajmet kryesore