Opinione / Kolumnistët

Për Putinin, Gaza është një dhuratë e përjetshme


Edward Luce Kolumnist i Financial Times

Mafia supozohet se pyeti cui bono (kush përfiton?) kur po përpiqej të kuptonte se kush ishte pas një sulmi.

Nuk ka asnjë provë se Vladimir Putin i Rusisë kishte ndonjë lidhje me masakrën e Hamasit vitin e kaluar.

Por Rusia ka qenë një nga përfitueset kryesore.

Për të arritur në këtë përfundim, ju duhet vetëm të pyesni, cui malo (kush humbet?).

Përgjigja është Joe Biden.

Ndërsa forcat izraelite lëvizin në enklavën e Rafahut të Gazës, kjo ka të ngjarë të përkeqësohet.

Fati dekretoi që barbaria e Hamasit të ndodhte më 7 tetor, ditëlindja e Putinit.

Paqëndrueshmëria gjeopolitike që atëherë i është dorëzuar Moskës e mbështjellë me dhurata.

Putini tani e ka më të lehtë të përshkruajë “rendin ndërkombëtar liberal” të Bidenit si një guaskë të zbrazët.

Biden e ka bërë të qartë se ai do ta mbështesë Izraelin deri në fund nëse Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon ndonjë aktakuzë ndaj kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe kolegëve të tij.

Në të kundërt, presidenti amerikan mbështet padinë e ICC-së ndaj Putinit për krimet e tij të dyshuara të luftës në Ukrainë.

Ironia është se deri më 7 tetor Putini dhe Netanyahu kishin diçka të një shoqërie admirimi të ndërsjellë.

Secili njohu te tjetri një udhëheqës të fortë, i cili do të bënte gjithçka që duhej për të mbajtur pushtetin.

Secili ndante një përbuzje për liberalët amerikanë dhe demokratët që bënin mirë në përgjithësi.

Ato pakënaqësi të mbivendosura mbeten.

Megjithatë, që nga pushtimi i Ukrainës në vitin 2022, dhe veçanërisht që nga 7 tetori, Rusia është larguar nga Izraeli dhe është afruar me Iranin, armikun kryesor të Izraelit.

Irani i ka dërguar Rusisë furnizime të mëdha me dronë për t’i përdorur kundër Ukrainës.

Rusia, nga ana tjetër, ka hequr dorë nga çdo pretendim për të qenë i palëkundur midis Iranit dhe Izraelit, gjë që ishte përpjekur ta bënte me delikatesë për shumë vite.

Moska priti gjithashtu një delegacion zyrtarësh të lartë të Hamasit tre javë pas sulmeve ndaj Izraelit.

Në mënyrë të kobshme, edhe Putini po kalon në antisemitizëm të hapur.

Deri kohët e fundit, ai ishte një nga liderët e paktë në historinë ruse që shmangu atë kok turku të lashtë.

Tani ai i referohet në mënyrë rutinore faktit se udhëheqësi i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është hebre.

Çuditërisht, ai e bën këtë së bashku me pretendimin se Zelensky po drejton një shtet nazist.

Çdo gjë që është e keqe për Bidenin është e mirë për Putinin.

Duke qenë se ai është i vetmi mbrojtës i një “rendi ndërkombëtar të bazuar në rregulla” në zgjedhjet presidenciale të 2024-ës, një fitore e Bidenit do të ishte një lajm i keq për Moskën.

Siç tha Jake Sullivan, këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Bidenit, një mandat i dytë i Bidenit do ta shtynte Ukrainën për një kundërofensivë të vitit 2025 kundër territorit të pushtuar nga Rusia.

Një fitore e Donald Trump do të nënkuptonte kapitullimin e detyruar të Ukrainës ndaj kushteve ruse në tryezën e bisedimeve.

Sa më shumë kaos të ketë në Gaza nga tani deri në nëntor, aq më e vështirë do të jetë për Bidenin që të mposhtë Trumpin.

Kjo është ajo që e bën lëvizjen e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit në Rafahun lindor këtë javë kaq të rrezikshme për Biden.

Në pjesën më të madhe, Putini është një përfitues pasiv i pasojave nga operacionet e IDF-së në Gaza.

Por interesat e tij për këtë mbivendosen me atë të Netanyahut.

Udhëheqësi izraelit këtë javë në fakt sabotoi shanset për një armëpushim me Hamasin duke thënë se ai do të lëvizte në Rafah.

Udhëheqësi i Izraelit ka një konflikt epik interesi.

Kur të përfundojë lufta, do të ketë zgjedhje të përgjithshme izraelite.

Sondazhet sugjerojnë se partia Likud e Netanyahut nuk do të kalonte, që do të thotë se ai mund të shkojë direkt në burg për gjyqet e tij të vonuara për korrupsion.

Ai ka çdo nxitje për të vazhduar luftën.

Kjo e bën Netanyahun një kërcënim të madh për perspektivat e rizgjedhjes së Bidenit sa edhe Putini.

Mbetet e mundur që ekipi i Biden, i udhëhequr nga Antony Blinken, sekretari i tij i shtetit, dhe Bill Burns, drejtori i tij i CIA-s, të gjejë një mënyrë për t’i bërë Izraelin dhe Hamasin të bien dakord për një armëpushim dhe lirimin e disa pengjeve.

Kjo mund të ndryshojë motin në Izrael.

Netanyahu e di se do të ishte shumë më e vështirë për të rifilluar operacionet ushtarake pasi të ketë filluar ai proces tre-fazor.

Siç tha edhe Sullivan fundjavën e kaluar, diplomacia ka të bëjë me marrjen e “njëmijë jo-ve, derisa një ditë të arrini në një po”.

Arritja në këtë po është përparësia kryesore e Shtëpisë së Bardhë.

Dështimi për të siguruar një armëpushim mund të nënkuptojë mijëra vdekje të tjera civile në Gaza, uri të mundshme pasi ndihma humanitare është e kufizuar dhe më shumë protesta në kampus në Amerikë.

Kjo do të çonte gjithashtu në zgjerimin e ndarjeve në partinë Demokratike.

Biden kohët e fundit ndaloi një dërgesë armësh në Izrael për shqetësime humanitare.

Ai do të detyrohet të jetë shumë më i ashpër se kaq nëse lufta në Gaza përshkallëzohet përsëri.

Gjatë gjithë kohës, Biden do të duhet të ketë parasysh një gjë.

Ajo që është e mirë për Netanyahun është e mirë për Putinin, dhe rrjedhimisht për Trumpin.


Lajmet kryesore