Opinione / Politikë

Në këtë luftë të çuditshme, gazi përdoret si armë


Paolo Valentino Gazetar i "Corriere della Sera"

Tani që Kremlin-i, me bllokadën përfundimtare të furnizimeve në Evropë, ka integruar zyrtarisht gazin në arsenalin e tij, duke e përdorur atë në mënyrë eksplicite për herë të parë si një armë politike, lufta në Ukrainë bën një hap të ri.

Objektivi strategjik afatmesëm i drejtuesve të Moskës është në fakt t’i tregojë Evropës se pa energjinë ruse qeveritë e BE-së nuk do të jenë në gjendje të sigurojnë furnizime, të mbrojnë konsumatorët e tyre nga rritja e çmimeve, aq më pak të respektojnë axhendat e tyre ambicioze klimatike.

Është një strategji e destabilizimit ekonomik, e cila shoqëron veprimin e luftës ruse në terren dhe gjithashtu synon të kufizojë aftësitë dhe të minojë vendosmërinë e të ashtuquajturit “Perëndim kolektiv” për të mbështetur përpjekjet ushtarake të Ukrainës.

Edhe një herë, si në kohën e gjeneralit Kutuzov kundër ushtrive napoleonike, Kremlin-i duket se po vë bast te “dimri i përgjithshëm”, këtë herë duke shpresuar që fronti evropian të copëtohet nën presionin e opinionit publik të prekur nga inflacioni dhe i rraskapitur nga i ftohti i stinës që po afrohet.

Ajo që Vladimir Putin nuk di dhe nuk mund të thotë është se çfarë do të bëjë me gazin e pashitur, i cili duke pasur parasysh kapacitetin e ulët të magazinimit dhe pamundësinë e devijimit të tij në tregje të tjera si nafta, aktualisht po digjet në një shkallë të gjerë me pasoja të rënda mjedisore. Ndërsa kriza ka filluar të kafshojë Rusinë.

Sipas një raporti të brendshëm, të publikuar nga Bloomberg, ekonomia e Rusisë po përkeqësohet më shpejt se sa pritej nën çekiçin e sanksioneve perëndimore. Për më tepër, kompleksi ushtarako-industrial rus gjithashtu duket të jetë në vështirësi. Dje gazeta e njohur “Politico” zbuloi ekzistencën e listave të blerjeve të teknologjisë ushtarake të përpiluara në Moskë, për të cilat industria dhe ushtria kanë nevojë dëshpërimisht: mikroçipa, gjysmëpërçues, transformatorë, izolatorë, transistorë.

Por ka një zhvillim tjetër për t’u regjistruar në konflikt, ai i terrenit. Ofensiva ukrainase e nisur një javë më parë në Kherson, në frontin jugor, për të cilën duhet të themi menjëherë se dihet pak, në fakt të paktën ka ndryshuar psikologjinë.

Është domethënëse që autoritetet pro-ruse kanë njoftuar shtyrjen e referendumit të planifikuar për aneksimin e zonës në Federatën Ruse, një vendim i lidhur me situatën e sigurisë. Nëse kjo nuk është shenjë e suksesit të qartë ukrainas, është një shenjë se sulmi ka efektet e veta, duke i detyruar rusët të kalojnë në mbrojtje.

Në përgjithësi, është një sinjal se ndihma, armët, trajnimi dhe inteligjenca perëndimore po bëjnë një ndryshim në favor të Kievit.

A do të thotë kjo se shorti i konfliktit po përmbyset? Jo.

Përshtypja është më tepër se ne po përballemi gjithnjë e më shumë me një luftë rrënimi, e destinuar të zgjasë për një kohë të gjatë, ndoshta vite. Pavarësisht pabarazisë së madhe mes dy ushtrive dhe epërsisë dërrmuese numerike dhe strategjike të Rusisë, asnjëra palë nuk duket e aftë për t’i shkaktuar humbje ushtarake tjetrës në afat të shkurtër ose të mesëm. Dhe gjithashtu për këtë arsye, as Moska dhe as Kievi nuk duken për momentin të ndjeshëm ndaj çdo nisme negocimi, pavarësisht optimizmit të kujdesshëm të provokuar në verë nga marrëveshjet e grurit.

Luftërat mbarojnë herët a vonë, por jo domosdoshmërisht me fitoren në fushë të njërit prej pretendentëve. Ato mbarojnë gjithashtu për shkak të një shpërthimi të brendshëm të njërit prej duelistëve, siç ishte rasti me Gjermaninë në Luftën e Parë Botërore.

Gjëja vendimtare në një luftë rrënuese dhe të zgjatur është se cila nga të dy palët mund të zgjasë më gjatë. Dhe këtu i kthehemi ndikimit të sanksioneve dhe kohezionit perëndimor.

Putin, megjithë humbjet e mëdha, ka ende një arsenal të fuqishëm, është në kontroll të fortë të të gjitha levave të pushtetit dhe shumica e rusëve ende e mbështesin luftën. Por siç e kemi parë, mund të mos i rezistojë provës së frigoriferit bosh dhe de-industrializimit.

Për më tepër, Cari së shpejti mund të detyrohet të bëjë një zgjedhje të tmerrshme midis vazhdimit të trillimeve të operacionit special, i cili nuk shqetëson jetën e përditshme të rusëve, por nuk e lejon atë të mbyllë lojën në tokë, ose të nisë një mobilizim të përgjithshëm për luftën që do ta ekspozonte ndaj rrezikut të trazirave të brendshme.

Për Ukrainën dhe Zelensky-n, dilema është se sa kohë Perëndimi do të garantojë mbështetjen e tij. Arma me gaz e përdorur nga Kremlin-i synon të përçajë frontin evropian. Moska shpreson se një dimër pakënaqësie, mes inflacionit, të ftohtit dhe bllokimit të sistemit të prodhimit, do të bindë opinionin publik të BE-së se nuk ka nevojë të “vdes për Kievin”.

Zgjedhjet italiane janë pika e parë e kthesës: këshilltarët e Kremlin-it nuk e fshehin se janë të përqendruar në suksesin e atyre partive, “Lega” në krye, që sipas tyre duan të “akomodojnë” Rusinë.

Sigurisht, ndihma amerikane do të vazhdonte, por gjithçka do të ishte më e vështirë me një Evropë të ndarë. Përveç kësaj, nëse hija e Donald Trump rritet mbi Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, atëherë mbështetja e SHBA-ve për Kievin gjithashtu mund të bjerë.

Kjo është ajo që Putin-i ndoshta shpreson. E vetmja siguri është se lufta do të vazhdojë.


Lajmet kryesore