Opinione / Politikë

Misteri i Gerasimov-it, spastrimet ruse dhe gabimet e spiunëve amerikanë


Andrea Marinelli dhe Guido Olimpio

Shefi i Shtabit të Rusisë, Valerij Gerasimov, është gjithmonë në qendër të spekulimeve.

Disa javë më parë u tha se ai i kishte shpëtuar një sulmi ukrainas, ndaj e kishin dorëzuar si të plagosur.

Probleme fizike apo politike?

Të njëjtat burime flasin për oficerë të tjerë të liruar nga detyra: gjeneralët Vladislov Ershow, Sergei Kisel dhe Arkady Marzoev, përgjegjës për njësitë e blinduara të cilave u kanë ngarkuar gabime dhe shumë humbje.

Këto janë informacione që vijnë nga “hendeku i armiku”.

Ndaj kërkojnë kujdes.

Mbani mend shëmbëlltyrat e hierarkëve koreano-veriorë të dorëzuar për të vdekur dhe më pas të rishfaqur në mënyrë të paqartë përballë Kim Jong- un.

Nuk mund të përjashtojmë silurët e vërtetë, por dhe alternimet: ndodh në konflikte, kur plani është vënë në pikëpyetje nga fusha.

Dhe duke folur për ringjallje të vërteta ose të supozuara, është ajo e Sergei Beseda, një nga drejtuesit e FSB-së, shërbimi sekret.

Ai kishte për detyrë të përgatiste pushtimin me njerëzit e Repartit të Pestë, por ai dështoi në mënyrë dramatike.

Për këtë arsye u përfol për arrestimin e tij, pasuar nga pjesëmarrja – për ta mohuar – në varrimin e një spiuni të famshëm.

Tani ai do të kthehej në zyrë – shkruante gazetari investigativ rus Andrei Soldatov – me një rol të dobësuar.

Për ta zhdukur do të kishte nënkuptuar, në sytë e aparatit të madh, pranimin e gabimeve serioze.

Prandaj më mirë ta mbani atë në tryezën tuaj, të lexoni raporte ose ndoshta jo edhe kaq.

Gjithashtu sipas Soldatov, regjimi atëherë bëri një zgjedhje tjetër: dosja e Ukrainës tani do të trajtohet nga GRU, inteligjenca ushtarake.

Në krye të misionit do të jetë numri dy Vladimir Alekseyev, një figurë e njohur për spiunët perëndimorë pasi ai është i përfshirë në veprime në Evropë.

I lindur në vitin 1961 në Holodky, në juglindje të Kievit, kur Ukraina ishte pjesë e BRSS, ai iu bashkua njësive ajrore dhe më vonë u bë pjesë e komandove, Spetsnaz.

Më pas ai u transferua në pozicione të inteligjencës në Rusinë Lindore dhe në vitin 2011 ai mori postin e zëvendësdrejtorit të GRU.

Alekseyev bëri karrierë në atë botë, u mat me armiqtë në Siri dhe Donbass, ndoqi dosjen e Ukrainës për një kohë të gjatë, menaxhoi aktivitete të veçanta.

Ai e di zanatin, e pret një provë e vështirë.

Vendimi për t’iu besuar GRU-së këtë pasqyron gjykimin e liderit i cili – nuk duhet harruar kurrë – u formua si anëtar i KGB-së.

I regjistruar në vitin 1975, ai shërbeu në Dresden nga viti 1985 deri në 1990 dhe në 1998 u emërua drejtor i agjencia që mori përsipër, FSB-ja .

Putin-i preferon 007-at ushtarakë mbi ato civile, sepse ata janë të përkushtuar ndaj kauzës dhe dispozitave, pa marrë parasysh çmimin.

Kjo do të shpjegonte pse në disa raste u zbuluan: ata bënë gabime, por e rëndësishme ishte dhe është arritja e rezultateve.

Për më tepër, në këtë fazë kritike, duke u përballur me kundërshtarët këmbëngulës, Kremlini ka nevojë për personazhe që kombinojnë besnikërinë me vendosmërinë.

Nëse shefi i shërbimit të jashtëm të FSB-së, Beseda ka paguar për gabimet e vlerësimit për situatën në Ukrainë, informacione të pasakta mbi të cilat është ndërtuar më pas operacioni ushtarak “special” i Vladimir Putin, në Shtetet e Bashkuara agjencitë e inteligjencës kanë nisur një rishikim të brendshëm.

Së pari ata e mbivlerësuan qëndrueshmërinë e afganëve kundër talebanëve verën e kaluar, pas tërheqjes amerikane, pastaj nënvlerësuan atë të ukrainasve në fillimin e ofensivës ruse: edhe në ditët para pushtimit, komuniteti amerikan i inteligjencës mendonte se Kievi do të binte në 3 ose 4 ditë.

Pas disa ditësh presioni nga anëtarët e Kongresit të martën, Komiteti i Inteligjencës së Senatit i dërgoi një letër të klasifikuar zyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Avril Haines, Departamentit të Mbrojtjes dhe CIA-s, duke bërë thirrje për një rishqyrtim të metodologjisë që qëndron pas vlerësimet.

Nëse nuk do të kishin gabuar – argumentojnë kritikët – Shtetet e Bashkuara mund të kishin filluar dërgimin e ndihmës ushtarake shumë më herët.

Tani 17 agjencitë që përbëjnë Komunitetin e Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara janë ftuar të analizojnë mënyrën e tyre të vlerësimit të aftësive të ushtrive të huaja, dhe mbi të gjitha t’ua bëjnë të qartë zyrtarëve të tyre se çdo gabim mund të ketë pasoja të mëdha.


Lajmet kryesore