Opinione / Kulturë

Metaversi, Marsi, tërheqja në meditime – Miliarderët duan të ikin nga bota që e shkatërruan vetë


Sam Wolfson Kolumnist në "The Gurdian"

Mark Zuckerberg dëshiron që të gjithë ne të kthejmë vëmendjen tek një botë përallore, si shpërqendrim nga katastrofat e PR-it (marrëdhëniet me publikun) të tij, derisa Bezos dhe Musk janë të obsesionuar të ikin nga planeti.

Të marten Facebooku lajmëroi shpërqendrimin e ri novator e inovator nga katastrofat e PR-it të tyre. Derisa gazetarët vazhdojnë të shpalosin mijëra dokumenta të rrjedhura që tregojnë se kompania është e vetëdijshme që po i degradon shoqëritë demokratike, Mark Zuckerbreg lajmëron se Facebook-u po e ndërron emrin e tij në Meta, ka një llogo të re që duket si një Na’vi e lakuar, dhe do të kalojë nga përhapja e dezinformatave të vaksinave në krijimin e një versioni super të çalë të Second Life.

Zuckerberg premtoi se në të ardhmen të gjithë ne do të punojmë, luajmë dhe “organizojmë festa ditëlindjesh befasuese” si avatarë të Facebook-ut në realitetin virtual të “Metaverse”-it.

Shembujt e tij se si do të funksionojë kjo patën të gjithë vetëdijen e një strategjie shoqërore mediale të Kendall Roy-t.

Në një sekuencë, Zuckerbrg vjen me një anije kozmike, “Ky vend është i hatashëm! U realizua nga një krijues që kam takuar në Los Angeles!” – para se të hapë listën e kontateve, duke naviguar në reperët më të dhezur të 2007-tës, T-Pain, dhe duke ardhur afër një miku që bën telefonatë në një rrugë arti 3-dimensionale, prej rrugëve të New York-ut në një platformë hapësinore.

“Kjo është e mrekullueshme! E adhuroj këtë lëvizje”, thonë shokët virtuaë të Zuckerbergut, derisa sytë i kanë ngulur një diçkaje që duket si klip artistik. Pastaj, sikurse është duke u hequr nga pamja, Zuckerbergu e blen, në mënyrë që të qëndrojë në hapësirën virtuale përgjithmonë.

Bota e lojës së shtirur e Zuckerberg-ut është një rrugë ikjeje nga shkatërrimi që ai i ka sjellur botës reale. Facebooku gjithmonë luajtur rol në ndezjen e spastrimeve etnike në Myanmar, nxitjen e turmave linçuese në Indi dhe Sri Lanka, përforcimin e nacionalizmit supremacist në ShBA dhe zë-dhënien megafonike të lëvizjes anti-vaksinim gjatë pandemisë globale.

Në vend që të adresojë këtë rrënim, Zuckerbergut ia do qefi që të na i merr vëmendjen në botën e tij të mashtrimeve, ku ai është mik i reperëve, dhe ku mund të shikojmë histori me piratë në instagram.

Ai bashkohet me një kuadër baronësh grabitës të shekullit të 21-të, të cilët, pasi kanë kolonizuar me sukses pjesë të mëdha të Tokës 1.0, po kërkojnë të arratisen në sfera të tjera të realitetit.

Jeff Bezos dhe Elon Musk janë të fiksuar me largimin fizik nga planeti, duke e shtënë pasurinë e tyre në një garë hapësinore me lufttë të egër, pavarësisht faktit se askush nuk do të shkojë në Mars së shpejti.

Jack Dorsey, CEO i Twitter, provoi një arratisje më metafizike, duke kaluar javë të tëra në pushime magjepsëse meditimi, duke praktikuar heshtjen totale, në një përpjekje për t’i shpëtuar botës së zhurmshme dhe të parregulluar të gjuhës së urrejtjes që ai përdori.

Zuckerberg tani ka shkuar një hap më tej, duke krijuar një realitet kaq virtual sa Facebook ende nuk e ka shkatërruar atë. Por vizioni i tij për lojërat e pokerit të avatarit është gjithashtu fantazi.

Nga Habbo Hotel te SecondLife, Sansar dhe High Fidelity, ka qindra oferta të ngjashme sociale VR për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar sepse gjithçka që ndodh në të vërtetë aty ku njerëzit qëndrojnë në apartamente të përpunuara keq duke thënë “a po funksionon kjo gjëja jote, e imja po vonon “.

Këto lloje të botëve sociale mbeten një shqetësim i veçantë (pjesërisht sepse pak ndërveprime sociale përmirësohen nga një përzierje e përzier me kufje).

Një rast konkret: globi ka jetuar me punën nga shtëpia për 18 muaj, dhe në atë kohë ka pasur mijëra oferta të teknologjisë së lartë që përpiqen të rikrijojnë zyrën, megjithatë çdo kompani e madhe është ende duke zgjedhur thirrjen e zymtë, Zoom . Kjo për shkak se realiteti virtual është në thelb budallallëk dhe shumica e punëve nuk janë.

Këto nxitime anësore miliarderësh janë të dyja reale – në atë që do të kenë miliarda dollarë të grumbulluara në to – dhe fantazi të plotë. Është mbresëlënëse që SpaceX dhe Blue Origin kanë arritur orbitën e ulët të Tokës, por ne nuk do të zhvendosim industritë ndotëse në hapësirë ​​apo të kolonizojmë Marsin.

Këto projekte kanë të bëjnë më shumë me ofrimin e një shërimi psikologjik për pronarët e tyre (dhe shitjen e aksioneve në Tesla dhe Amazon) sesa me të ardhmen e teknologjisë.

Ajo që Facebook publikoi të enjten ishte një sekuencë e ëndrrave të ngjashme me Pixar-in se si Zuckerberg dëshiron që njerëzit ta shihnin atë.

Ai ka shfrytëzuar një nga operacionet më të mëdha teknologjike të imagjinuara ndonjëherë për të krijuar një univers krejtësisht të ri në të cilin ai nuk është një djalë i keq. Për ne të tjerët që jetojmë në Tokë, asgjë nuk ka ndryshuar.


Lajmet kryesore