Opinione / Editoriale

Këto ‘zgjedhje’ nuk do të nisin ndonjë ndryshim në Rusi – por një humbje e Putinit në Ukrainë mundet


Timothy Garton Ash Gazetar, shkrimtar, kolumnist i The Guardian

Të hënën e ardhshme, Vladimir Putin do të jetë “rizgjedhur” president i Rusisë. Në të vërtetë, votuesit rusë nuk kanë zgjedhje të vërtetë këtë fundjavë, pasi Putini ka vrarë kundërshtarin e tij më të frikshëm, Alexei Navalny, dhe ka urdhëruar skualifikimin e çdo kandidati tjetër që paraqiste një mundësi të vogël për konkurrencë të vërtetë.

Kjo procedurë legjitimuese plebishitare – mjaft e njohur nga historia e diktaturave të tjera – do të zbatohet gjithashtu në disa pjesë të Ukrainës lindore, të cilat burimet zyrtare ruse i përshkruajnë si Territoret e Reja.

Përqindje të mëdha për pjesëmarrjen dhe votën për Putinin duhet të priten, dhe nuk do të jenë më të sakta se esetë e tij historike mbi marrëdhëniet ruso-ukrainase.

I inkurajuar nga shenjat e dobësisë perëndimore, si refuzimi i kancelarit gjerman, Olaf Scholz, për të dërguar raketa Taurus në Ukrainë dhe rekomandimi i Papa Françeskut që Ukraina të ngrejë flamurin e bardhë, diktatori brutal i Rusisë do të vazhdojë të përpiqet të pushtojë më shumë Ukrainën.

Putin jo vetëm që beson se Ukraina i përket historikisht një Rusie, fati i qartë i së cilës është të jetë një fuqi e madhe, perandorake.

Ndryshe nga qeveritë perëndimore, regjimi i tij është i përkushtuar politikisht dhe ekonomikisht për të vazhduar këtë luftë, me rreth 40% të buxhetit të tij kushtuar shpenzimeve ushtarake, inteligjencës, dezinformimit dhe sigurisë së brendshme, dhe një ekonomi lufte që nuk mund të rikthehet kollaj. në modalitetin e kohës së paqes.

Megjithatë, këto javët e fundit na kanë treguar se ka ende një Rusi Tjetër, siç kishte një Gjermani Tjetër edhe në kulmin e fuqisë së Adolf Hitlerit në Rajhun e Tretë.

Dhjetëra mijëra rusë të të gjitha moshave dhe klasave morën rrezikun e raprezaljeve të mëvonshme për t’i bërë haraç Navalny, duke prodhuar atë imazh të paharrueshëm të varrit të tij të mbuluar në një mal të tejdukshëm me lule. Në funeralin e tij, ata brohorisnin “Navalny! Navalny!”, “Ndalo luftën!” dhe “Ukrainasit janë njerëz të mirë!”

Aktivistët e tjerë të guximshëm për një Rusi më të mirë, si Vladimir Kara-Murza dhe Oleg Orlov, janë në burg dhe ne duhet të kemi frikë për jetën e tyre.

Jashtë vendit, Yulia Navalnaya vazhdon luftën e të shoqit me guxim dhe dinjitet të jashtëzakonshëm, duke e bërë gjithashtu të qartë se dënon luftën e Putinit në Ukrainë.

Duke dhënë një shembull të shkëlqyer të politikës më “inovatore” që ajo mbrojti kohët e fundit në Parlamentin Evropian, ajo u ka bërë thirrje mbështetësve të Navalny që të dalin në qendrat e votimit këtë të dielë në mesditë, për të krijuar një imazh të dukshëm të Rusisë Tjetër pa rrezikuar drejtpërdrejt asnjë. qytetar individual.

Disa kanë thënë se do të shkruajnë fjalën “Navalny” në fletët e tyre të votimit. Ndërkohë, qindra mijëra rusë që e urrejnë regjimin e Putinit dhe duan me pasion që Rusia t’i përkasë Evropës dhe Perëndimit, janë zhvendosur jashtë vendit.

Është e pamundur të matet se sa mbështetje ka vërtet kjo Rusia Tjetër brenda vendit. Rreth 20 mijë protestues janë arrestuar që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë pak më shumë se dy vjet më parë. Rritja e represionit prodhon frikë në rritje – duke përfshirë frikën për t’u thënë atë që mendoni realisht anketuesve, gazetarëve ose diplomatëve.

Në krye të kësaj vjen edhe vështirësia psikologjike për të pranuar që vendi juaj, i cili e sheh veten si viktimë historike e pushtuesve nga Napoleoni e deri te Hitleri, është vetë një agresor kriminal kundër fqinjit të tij më të afërt. Dhe, siç mund të dëshmojnë shumë kombe të tjera, humbja e një perandorie është gjithmonë e vështirë të pranohet.

Një vëzhgues me përvojë që ende jeton në Rusi më thotë se mendon se rreth 20% e popullsisë e mbështesin në mënyrë aktive Putinin, 20% e kundërshtojnë atë në mënyrë aktive dhe 60% i pranojnë gjërat në mënyrë pasive ashtu siç janë – pa entuziazëm, por edhe pa besimin se ndryshimi mund të vijë. nga poshtë.

Kjo mund të jetë vetëm një supozim. Vetëm për një gjë mund të jemi të sigurt: nëse Rusia Tjetër triumfon më në fund, numri i atyre që e mbështetën gjatë gjithë kohës do të shumohet si relike të kryqit të vërtetë, siç bënë anëtarët retrospektivë të rezistencës në Francë dhe Gjermani pas 1945-ës.

Çfarëdo që të ndodhë këtë fundjavë, do të ishte qartësisht naive të pritej një ndryshim i regjimit, apo edhe ndryshim i madh i politikave, në Kremlin në çdo kohë së shpejti. Konsulentët e “rrezikut politik” mund të fitojnë tarifa të majme korporative për të bërë parashikime për politikën e brendshme ruse.

Në të vërtetë, e vetmja deklaratë që mund të bëni me siguri për të ardhmen e Rusisë është se askush nuk e di se kur dhe si do të vijë ndryshimi politik dhe nëse ai ndryshim do të jetë për keq apo për mirë – ose, ka shumë të ngjarë, fillimisht dhe më pas tjera.

Si, në këto rrethana, të hartohet një politikë për Rusinë? Një vëzhgues brilant i çështjeve ruse ka komentuar se perëndimi para vitit 2022 kishte një politikë të Rusisë, por jo në Ukrainë, ndërsa tani ka një politikë të Ukrainës, por jo të Rusisë.

Unë do të argumentoja se politika jonë për Ukrainën është politika jonë për Rusinë – dhe e vetmja efektive në dispozicion për momentin. Kjo është edhe sepse politika e Putinit për Ukrainën është politika e tij ndaj Rusisë.

Ish-presidenti rus dhe amplifikuesi kryesor i Putinit, Dmitry Medvedev, kohët e fundit qëndroi përballë një harte gjigante, në të cilën e gjithë Ukraina, përveç një gungë të vogël rreth Kievit, tregohej si Rusi, dhe deklaroi: “Ukraina është padyshim Rusi”.

Vini re gramatikën përfundimtare koloniale: jo Ukraina “i përket” Rusisë, por Ukraina është Rusia. Krahaso: Irlanda është Britania (1916), Polonia është Gjermania (1939), Algjeria është Franca (1954). Një Rusi që përfshin Ukrainën mbetet një perandori.

Një Rusi pa Ukrainën duhet të fillojë rrugën e gjatë të dhimbshme të përshkuar nga ish-fuqitë e tjera koloniale, nga perandoria në diçka si një shtet kombëtar më “normal”.

Ky proces zakonisht zgjat dekada, i shoqëruar me paqëndrueshmëri dhe konflikt. Megjithatë, më menjëherë, një fitore për Ukrainën – e cila, pavarësisht thirrjeve të fundit të sirenave për të kundërtën, domosdoshmërisht kërkon që Ukraina të rimarrë pjesën më të madhe të territorit të saj gjatë viteve të ardhshme – do të ishte një humbje e madhe për Putinin. Kjo disfatë do të kishte më shumë gjasa të katalizojë ndryshimet politike në Rusi sesa çdo skenar alternativ.

Në afat të shkurtër, kjo do të sjellë një rrezik në rritje të një reagimi përshkallëzues nga Putin dhe paqëndrueshmëri pas tij.

Për këtë arsye, një politikë realiste e Rusisë duhet të përfshijë mbajtjen e hapur të të gjitha linjave të mundshme të mbledhjes së informacionit dhe komunikimit me Rusinë; planifikim të detajuar të emergjencës për çdo eventualitet, nga më e keqja tek më e mira; dhe mesazhe të qarta për Kremlinin për koston e përshkallëzimit të mëtejshëm rus.

Perëndimi gjithashtu duhet të bëjë më shumë për të mbështetur Rusinë Tjetër kudo që mundet, që për momentin do të thotë kryesisht jashtë Rusisë dhe përmes kanaleve virtuale.

Jemi në fillimin e një periudhe të re të historisë evropiane dhe ajo që bëjmë këtë vit do të ketë pasoja për dekadat e ardhshme.

Mundësimi i Ukrainës për të fituar këtë luftë nuk është vetëm mënyra e vetme për të siguruar një të ardhme demokratike dhe paqësore për vetë Ukrainën.

Është gjithashtu gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të përmirësuar shanset afatgjata për një Rusi më të mirë.


Lajmet kryesore