Opinione / Politikë

Izraeli duhet t’i japë fund operacionit në Gaza tani, nëse mundet


Amos Harel Gazetar i Haaretz

Me shpatulla pas murit, udhëheqësit izraelitë kanë vendosur të marrin iniciativën ushtarake, me shpresën për të nxjerrë vendin nga detyrimet e lidhura me Xhihadin Islamik në Gaza.

Komunitetet izraelite përgjatë kufirit të Gazës u vendosën nën bllokim të pjesshëm për tre ditë, nga frika e hakmarrjes së Xhihadit Islamik për arrestimin e një prej liderëve të tij në Bregun Perëndimor, duke e lënë qeverinë izraelite pa shumë opsione të tjera.

Ushtria izraelite rekomandoi fillimin e një sulmi parandalues ​​kundër Xhihadit Islamik: vrasjen e dy komandantëve të lartë të krahut ushtarak dhe goditjen e disa qelizave, që supozohet se përgatiteshin për të kryer sulme hakmarrëse.

Që nga e shtuna, palestinezët raportuan 10 viktima, duke përfshirë dy komandantët dhe një vajzë pesëvjeçare.

Si kundërpërgjigje, Xhihadi Islamik ka lëshuar rreth 180 raketa drejt Izraelit, kryesisht të drejtuara ndaj komuniteteve izraelite jugore dhe disa ishin drejtuar në periferi jugore të metropolit Gush Dan.

Deri më tani nuk është raportuar për viktima izraelite.

Sipas vlerësimeve fillestare, sistemi raketor ‘Iron Dome’ i Izraelit ka kapur me sukses më shumë se 95 për qind të lëshimeve.

Nëse Izraeli mund ta përballojë atë, duket se ka ardhur koha për t’i dhënë fund këtij operacioni ushtarak, sa më shpejt të jetë e mundur.

Është e dyshimtë nëse ofrohet sukses i mëtejshëm ushtarak, duke pasur parasysh se figurat e larta të Xhihadit Islamik tani po veprojnë me kujdes.

Për sa kohë që Hamasi qëndron jashtë luftimeve, dëmi i shkaktuar është i kufizuar. Është më mirë të ndaloni.

Zyrtarët izraelitë po arrijnë gradualisht në përfundimin se Xhihadi Islamik po kërkonte një përshkallëzim në çdo rast.

Përgatitjet për të sulmuar objektivat izraelitë duke përdorur raketa antitank filluan më shumë se një javë më parë.

Arrestimi i liderit të Xhihadit Islamik në Jenin nga Policia Kufitare izraelite, pamjet poshtëruese të publikuara të ngjarjes dhe frika (më vonë e zhdukur) se ai u vra, motivuan Xhihadin Islamik të vepronte shpejt.

IDF-ja dhe shërbimet e sigurisë “Shin Bet” kishin në dispozicion inteligjencë të saktë dhe filluan përgatitjet në përputhje me rrethanat.

Vendimi u mor, sado i diskutueshëm, për të bllokuar rrugët kryesore të transportit.

Në të njëjtën kohë, Izraeli u përgatit për mundësinë – e cila përfundimisht u materializua – që ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit të dështonin që të bindin Xhihadin Islamik të anulonte përpjekjet e tij hakmarrëse.

Disi çuditërisht, disa nga operativët e lartë të Xhihadit Islamik nuk kaluan në ilegalitet dhe dy prej tyre përfunduan duke u vrarë në sulmet izraelite.

Sistemet e komandës dhe kontrollit të Xhihadit Islamik nuk janë aq të organizuara dhe efikase sa të Hamasit.

Humbja e komandantëve të tyre të lartë ka shkaktuar disi rrëmujë, në një kohë kur udhëheqja politike e Xhihadit Islamik në Liban u nis për një vizitë zyrtare në Iran.

U deshën disa orë para se organizata të ishte në gjendje të përgjigjej, dhe pavarësisht numrit të madh të raketave, fronti i brendshëm izraelit ka pasur kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur relativisht mirë.

Ky raund i armiqësive nuk ka përfunduar ende, dhe më shumë breshëri raketash që synojnë Izraelin jugor dhe ndoshta qendror, ka të ngjarë të rezultojnë në viktima.

Por faktori kryesor që do të përcaktojë kohëzgjatjen dhe intensitetin e luftimeve do të jetë nëse bashkohet Hamasi.

Institucioni izraelit i sigurisë është i mendimit se zyrtarët e lartë të Hamasit nuk janë të impresionuar nga përpjekjet e drejtuesve të organizatës së tij të vogël për t’i tërhequr ata në konflikt, në një kohë aspak ideale për ta.

Vendimi varet nga shifrat e viktimave civile. Shumë viktima do të çojnë në rritjen e presionit ndaj Hamasit për të vepruar. Kjo është arsyeja pse figura të larta të IDF-së po këmbëngulin vazhdimisht se ushtria po bën gjithçka që mundet për të minimizuar viktimat civile në Rripin e Gazës.

Zyrtarët e inteligjencës egjiptiane po punojnë jashtë orarit në përpjekje për të rregulluar një armëpushim.

Të gjitha palët e përfshira kanë qenë këtu shumë herë më parë.

IDF-ja po flet për të paktën një javë luftime – por shpresojnë t’i mbyllin gjërat shumë më shpejt.

Por klisheja e përdorur sipas së cilës të dyja palët nuk janë të interesuara për përshkallëzimin nuk garanton asgjë.

Një prapavështrim në raundet e mëparshme të armiqësive, që nga Operacioni “Cast Lead” në vitin 2008 e tutje, tregon se në shumicën e rasteve nuk kishte dëshirë të ndërsjellë për një konflikt të zgjatur.

Gjërat dolën jashtë kontrollit dhe gradualisht çuan në një përshkallëzim.

Raundi i fundit intensiv i luftimeve në Rripin e Gazës ishte në maj të vitit 2021, gjatë Operacionit “Guardian of the Walls”.

Dallimi kryesor midis asaj fushate dhe kësaj aktuale, Operacionit “Breaking Dawn” (përveç rënies së dukshme në cilësinë e emrave të zgjedhur për operacionet) është se Jerusalemi deri më tani nuk është pjesë e skenarit të përshkallëzimit.

Operacioni “Guardian of the Walls” filloi pas tensioneve serioze që rrethuan Malin e Tempullit, kur Hamasi vendosi të merrte iniciativën duke lëshuar raketa nga Gaza drejt Jerusalemit.

Këtë herë, Al-Aksa nuk është pjesë e historisë, të paktën tani për tani.

Kjo mund të jetë arsyeja e qetësisë relative mes popullsisë arabe të Izraelit.

Në Bregun Perëndimor, ushtria izraelite po kryen bastisje parandaluese dhe arrestoi 20 operativë të Xhihadit Islamik mbrëmë.

Kjo është një tjetër përpjekje e Izraelit për t’i dërguar organizatës një mesazh: Ju u përpoqët të krijoni një ekuacion parandalues ​​që na pengon të arrestojmë operativët tuaj në Bregun Perëndimor? Ne do të vazhdojmë të rrisim arrestimet tona.

E megjithatë, Jerusalemi mund të bëhet ende pjesë e përshkallëzimit, me fillimin e shërbimeve të shpejta të festës hebraike Tisha B’Av të shtunën në mbrëmje.

Çifutët pritet të ngjiten në sheshin e Malit të Tempullit dhe të bëjnë turne mes xhamive.

Deri tani, Policia e Izraelit nuk ka njoftuar ndonjë ndryshim në përgatitjet e tyre.

Ka të ngjarë që këto vizita, madje edhe lutja masive që pritet sonte në Murin Perëndimor, të përballet me dhunën palestineze.

Jerusalemi nuk e nisi dhunën këtë herë, por mund ta gjejë veten duke kontribuar në një zgjatje të konfliktit.


Lajmet kryesore