Opinione / Editoriale

Fëmijët e armatosur, për djalin e “Chapo”-s


Roberto Saviano Gazetar italian mbi çështjet e Mafias

Meksika është qendra e botës. Është qendra e botës e vëzhguar nga këndvështrimi i trafikut të drogës, pra e vetmja ekonomi e krahasueshme me atë të naftës. Në vitin 2021, 13 anëtarët e OPEC-ut morën të ardhura (zyrtare) prej 561 miliardë dollarësh; Epo, trafiku botëror i drogës, sipas vlerësimeve të institutit “Global Financial Integrity”, menaxhon të ardhura nga 400 deri në 600 miliardë dollarë në vit.

Këto shifra janë treguese, nuk marrin parasysh të ardhurat e paraportuara nga nafta dhe në trafikun e drogës na shërbejnë për të treguar të vërtetën: ekonomitë më të mëdha në botë janë më të komprometuara dhe më çnjerëzore.

Më e paarritshme dhe më pak e monitorueshme. Ekonomia botërore ecën mbi këto këmbë. Nga njëra anë, nafta, energjia për motorët; nga ana tjetër droga, energji për trupat. Prodhoni, prodhoni, prodhoni dhe helmoni, helmoni, shkatërroni dhe shkatërroni për përfitim.

Vetëm kartelet meksikane, sipas vlerësimeve të analizuara së fundmi nga Washington Post, do të menaxhonin një fitim prej gati 6-10 miliardë dollarësh, por duke marrë parasysh edhe vëllimin e biznesit në tregjet e Amerikës së Jugut që i nënshtrohen trafikantëve meksikanë të drogës, ai do të arrinte mbi 30. miliardë.

E megjithatë, supremacia e Meksikës në trafikun e drogës është relativisht e kohëve të fundit: që nga vitet 1990, Meksika e ka marrë gradualisht këtë qendër, duke përmbysur Kolumbinë (e cila mbetet, me Perunë dhe Bolivinë, vendi më i madh prodhues i koka-s). Si ishte e mundur kjo? E vështirë për ta përmbledhur në disa rreshta, por do të përpiqem të përshkruaj dinamikën që i bëri narkot meksikanë të jenë perandorët e trafikut të drogës.

Quhet “Dinamika e Amazon”. Me pak fjalë, kartelet dhe vendet që fituan tregun botëror të drogës ishin ato që prodhonin dhe për rrjedhojë shpërndanin mallrat.

Fillimisht kartelet kolumbiane prodhonin kokainë dhe e shpërndanin atë personalisht ose përmes grupeve të varura drejtpërdrejt prej tyre. Por në vitet 1980, autoritetet amerikane intensifikuan kontrollet në Karaibe si pjesë e “luftës kundër drogës” dhe filluan të kapnin dërgesat nga Kolumbia.

Gjithnjë e më shumë, njëri pas tjetrit, gjithnjë e më i vështirë për t’u arritur pa u vënë re nga deti në brigjet e Floridës.

Për të marrë kokainë në Shtetet e Bashkuara, narkot kolumbianë duhej të gjente rrugë alternative.

Dhe ata iu drejtuan trafikantëve meksikanë të drogës, të cilët prej vitesh transportonin marijuanë dhe heroinë të prodhuar në Meksikë në Shtetet e Bashkuara.

Për ta ishte thjesht një çështje transporti i një produkti të ri, duke përdorur të njëjtat rrugë. Në fillim trafikantët meksikanë të drogës paguheshin me para për shërbimin, por më pas u krijua një ide: të paguheshin me mallra, me kokainë, të cilën më pas do ta hidhnin vetë në treg. Kështu meksikanët nga korrierët e thjeshtë u bënë shpërndarës të kokainës.

Ata nuk kishin lëndë të parë, por në krahasim me kolumbianët kishin një avantazh të jashtëzakonshëm: 3145 kilometra kufi me vendin që është konsumatori më i madh i kokainës në botë, Shtetet e Bashkuara. Distributori bëhet më i rëndësishëm se prodhuesi, kush shpërndan blen kush prodhon.

Metoda Amazon, pra, cilësia dhe aksesi i atyre që shpërndajnë produktin vlejnë shumë më tepër se ata që e prodhojnë atë.

Kështu meksikanët u bënë zotërinjtë botërorë të trafikut të kokainës në vetëm pak vite. Përgjegjës për këtë zgjerim eksponencial është El Chapo Guzmán, lideri historik i kartelit Sinaloa, i cili tani po vuan një dënim të përjetshëm në një burg të Shteteve të Bashkuara në Kolorado, pasi u dënua nga një gjykatë e Bruklinit në 2019.

El Chapo është atje, në Shtetet e Bashkuara , me mundësinë për të qenë në gjendje të pendoheni dhe të zbuloni ndërthurjen e pabesueshme të aleancave ndërkombëtare politike dhe financiare që rregullojnë trafikun e drogës. Tani për tani ai hesht, përderisa heshtja e tij është garanci e fuqisë së kartelit. E cila nuk është aspak në krizë, siç do të shtyhej të mendonte.

Arrestimi, i ndodhur pak ditë më parë, i Ovidio Guzmán López «el Ratón», miut, një nga dhjetë djemtë e njohur të Chapo Guzman, është në realitet vetëm një trofe i kotë: ai që qeveria meksikane po i ofron Shteteve të Bashkuara (dhe botës), për të treguar angazhimin e tyre në luftën kundër trafikut të drogës.

Nuk është çudi që arrestimi u bë pak ditë pas vizitës zyrtare në Meksikë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, për samitin e Amerikës.

Shtetet e Bashkuara kishin vendosur një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për kokën e Ratón. Por pavarësisht se ishte një nga njerëzit më të kërkuar të Meksikës, Ovidio nuk u konsiderua kurrë trashëgimtari i vërtetë i Chapos në tregtinë e drogës. Asgjë, siç pretendojnë vëzhguesit e rëndësishëm meksikanë, nuk do të ndryshojë në strukturën e kartelit me arrestimin e Ovidio «el Ratón».

Së bashku me vëllezërit e tij Ivan Archivaldo, Jesús Alfredo dhe Joaquín «el Güero» ai është pjesë e «Chapitos», pra grupi i djemve të bosit që qeveris një krah të kartelit Sinaloa, brenda të cilit pas arrestimit të tij dolën fraksione të ndryshme, ndërsa një pjesë mbetet e vendosur nën udhëheqjen e Mayo Zambada.

Ovidio konsiderohet më i dobëti i Chapitos, megjithatë arrestimi i tij është paralajmëruar si një goditje shumë e rëndë për kartelin.

Presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador ka një precedent të paqartë kundër fuqisë së karteleve, në pranverën e vitit 2020 një video e një ngjarjeje të organizuar në Badiraguato, vendlindja e familjes Guzmán, u përhap në internet: në video presidenti meksikan u pa duke përshëndetur me respekt nënën e moshuar të Chapos, Maria Consuela Loera Perez, për t’i thënë më pas: “Kam marrë letrën tuaj”. Presidenti u afrua më pas nga avokati i trafikantit të drogës.

López Obrador ka ndjekur një politikë të mos-konfliktit të hapur me ekonominë e trafikut të drogës në një dinamikë që është e përhapur në shumë shtete, segmenti ushtarak është i shtypur dhe segmenti ekonomik i organizatave lejohet të lulëzojë.

«El Ratón» ishte arrestuar tashmë në vitin 2019, por të nesërmen ai u lirua pasi një grup vrasësish nga karteli Sinaloa sulmuan dhe morën peng anëtarët e policisë.

Tani në Sinaloa jemi dëshmitarë të të njëjtit reagim të dhunshëm nga anëtarët e kartelit dhe protesta edhe nga simpatizantët e thjeshtë, të cilët e dinë se prekja e trafikut të drogës do të thotë të prekësh ekonominë, pagat, sigurinë.

Në një video të publikuar në Twitter, fëmijët 8-10 vjeç shihen të armatosur me automatikë të gatshëm për të luftuar përkrah kartelit Sinaloa në Culiacán.

Narconiños janë një nga forcat e karteleve, më të pamëshirshmit, më besnikët, më pak të ekspozuarit ndaj tradhtisë.

Ata vrasin dhe kthehen të flenë në dhomën e vogël pranë shtratit të prindërve. Prekja e një chapito-je mund të nënkuptojë gjithashtu hapjen e fronteve të luftës brenda organizatës kriminale, të cilat në mënyrë të pashmangshme kanë pasoja në rrugë.

Por tani për tani karteli mund të jetë i sigurt: një gjykatës federal ka ngrirë tashmë ekstradimin e Ovidios, duke pranuar një apel nga avokatët e tij; ai do të qëndrojë në paraburgim (por me mundësi për të dëgjuar familjen) për 60 ditë, gjatë së cilës Shtetet e Bashkuara do të duhet të zyrtarizojnë kërkesën për ekstradim duke paraqitur dokumentacionin e nevojshëm.

Dhe revolta e Sinaloas kishte këtë qëllim: të bënte të pamundur jetën e përditshme në qytetet e dominuara nga kartelet deri në një sinjal sigurie.

Deri më sot janë shënuar 29 të vdekur nga përplasjet pas arrestimit të djalit të bosit. Ovidio është aktualisht në burgun El Altiplano, i njëjti nga i cili El Chapo u arratis në 2015 duke u arratisur me një biçikletë të montuar në hekurudhë përmes një tuneli nëntokësor të gërmuar nën qelinë e tij.

Si të gjithë sundimtarët – dhe ai është një narko-sundimtar – El Chapo u përpoq të ndërtonte një dinasti sa më të gjerë. Nga gruaja e tij e parë, Alejandrina María Salazar Hernández, me të cilën u martua në 1977, ai pati katër fëmijë:

-Alejandrina Gisselle, e cila si një sipërmarrëse në sektorin e veshjeve hodhi në treg një linjë veshjesh të quajtur “El Chapo 701”. Në vitin 2020, gjatë pandemisë Covid-19, ajo bëri bujë sepse filloi të shpërndante gjërat e nevojshme për njerëzit në nevojë.

Alejandrina është gruaja e Edgar Cazares, i cili u martua më 25 janar 2020 në katedralen e Culiacán, i blinduar dhe i mbyllur për publikun për këtë rast, me një ceremoni luksoze dhe këngëtarë të famshëm të muzikës Norteña, për t’i treguar botës se familja Guzman ishte ende pjesë e elitës meksikane.

Edgar Cazares është një figurë e rëndësishme në tabelën e shahut të narkove: nipi i Blanca Margarita Cazares Salazar “La Emperatriz”, i njohur për Departamentin e Thesarit të SHBA si një pastrues parash i sofistikuar për kartelet meksikane.

-César, djali që nuk donte të përfshihej në trafikun e drogës dhe më pas të menaxhonte linjën e modës “El Chapo 701” me motrën e tij Alejandrina.

-Iván Archivaldo «El Chapito», i lindur në 1983, trashëgimtari i vërtetë i babait të tij. Është djali që ka rëndësi. I kërkuar nga DEA që nga viti 2018, një shpërblim prej 5 milionë dollarësh i varet në kokë. Fjala e tij është fjala e babait.

-Jesús Alfredo është djali tjetër që ka rëndësi. Së bashku me Ivan, Joaquin dhe Ovidio ai është pjesë e grupit Chapitos. Gjithashtu i kërkuar nga DEA që nga viti 2018, një shpërblim prej 5 milionë dollarësh i varet në kokë.

Në vitin 1980 El Chapo u martua me Griselda López Pérez, me të cilën pati 4 fëmijë të tjerë:

– Joaquín «El Güero» ose «Güero Moreno», për të cilin dihet shumë pak. Është e sigurt se ai i përket Chapitos, është në kërkim dhe ka një shpërblim prej 5 milionë dollarësh që i varet mbi kokë.

– Édgar, i vrarë në vitin 2008, djali i vetëm i vrarë i Chapos.

– Ovidio «el Ratón», arrestuar më 5 janar. Ai ishte arrestuar tashmë në vitin 2019, të nesërmen u lirua pasi një grup vrasësish nga Karteli Sinaloa sulmuan dhe morën peng anëtarët e oficerëve të zbatimit të ligjit; edhe pas këtij arrestimi të fundit, njerëz të armatosur i vunë zjarrin të gjithë Sinaloas në përgjigje të kapjes së djalit të Çapos.

– Griselda Guadalupe

Që nga martesa e tij e fundit, ajo me Emma Coronel Aispuro (i dënuar në 2021 me 3 vjet burg për trafik droge në SHBA, pasi u deklarua fajtor për ndihmën e Chapon për të futur drogën në Shtetet e Bashkuara), ai pati vajza binjake në vitin 2011, të dyja – për ironi – qytetarët amerikanë:

– Maria Joaquina

– Emali Guadalupe

Deri këtu, 10 fëmijët e njohur të Chapo. Megjithatë, disa burime pohojnë se përpara Emma Coronel, në fund të viteve 1980, shefi u martua me Estela Peña, një punonjëse bankare të cilën e takoi kur ishte 30 vjeç.

Guzmán u përpoq në çdo mënyrë ta fitonte atë, por ajo refuzoi përparimet e tij për një kohë të gjatë. I hidhëruar, ai e rrëmbeu dhe e përdhunoi në një hotel luksoz në Puerto Vallarta. Tre muaj më vonë ata do të martoheshin dhe nga lidhja e tyre do të lindnin:

– Desire

– Diego

Në fund të vitit 2015, revista meksikane Proceso zbuloi se, sipas letrave të mbledhura, Joaquin “El Chapo” Guzmán kishte 18 fëmijë nga 7 gra të ndryshme.

Dinastia Chapo nuk do të shuhet kurrë, ajo do të kthehet në një bashkim të pafund dhe mimetik me pushtetin politik dhe financiar: kokaina, marihuana, heroina, metamfetamina janë mallrat që kompania e kartelit pompon në tregjet amerikane dhe evropiane, janë benzina e trupave.

Dhe për sa kohë që qeveritë nuk bien dakord për një strategji të re kontrasti të bazuar në legalizimin, duke kuptuar se në 50 vjet lufta kundër drogës ka përhapur vetëm fuqinë e trafikut të drogës, asgjë nuk do të ndryshojë, në të vërtetë ajo vetëm do të ndryshojë kokën mbi të cilën kurora do t’i vendoset shefit të ri herë pas here.


Lajmet kryesore