Opinione / Sport

Brentford 4-0 Manchester United: ‘Një shaka’, ‘të bullizuar’ dhe ‘të kalbur’ – a është Man Utd në formën e tyre më të keqe?


Matthew Howarth

Nëse humbja e fundjavës së kaluar në shtëpi nga Brighton shërbeu si një paralajmërim për Manchester United dhe trajnerin e tyre të ri Erik ten Hag, atëherë humbja e turpshme e së shtunës në Brentford do të ketë ndezur alarmin nw klub.

Ndeshja e parë jashtë fushe e “Djajve të Kuq” në sezonin e ri përfundoi me një humbje të thelle 4-0, gjë që i lë Djajtë e Kuq pa pikë – dhe në fund të ligës – pas dy ndeshjesh dhe në kërkim të dëshpëruar për përgjigje.

Eksperti i BBC Sport, Chris Sutton beson se United mund të ketë “goditur fundin”, eksperti i Sky Sports, Karen Carney tha se situata “nuk mund të shkoj më keq” për Ten Hag dhe lojtarët e tij.

Ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer, tha për BBC se: “Është një rrëmujë absolute. Vite dështimi, vite keqmenaxhimi. Ka mungesë lidershipi dhe rekrutimi ka qenë i tmerrshëm.

“Do të duhet kohë dhe një shumë e pabesueshme parash për t’i bërë gjërat siç duhet, dhe shumë durim nga tifozët e Manchester United. Ata janë milje larg nga vendi ku duan të jenë”.

Nëse tifozët e United shpresonin për një fillim të shpejtë nga ekipi i tyre në përgjigje të humbjes së të shtunës së kaluar ndaj Brighton, ata mbetën të zhgënjyer.

Djajtë e Kuq dolën në disavantazh pas vetëm 10 minutash, ku gjuajtja nga distanca e Josh Dasilva përfundoi disi nën portierin David de Gea dhe tetë minuta më vonë Mathias Jensen shfrytëzoi pasimin e dobët të De Gea-s për të dyfishuar epërsinë e Brentford me një përfundim të lezetshëm.

Ben Mee shënoi golin e tretë për Brentford-in, dhe Bryan Mbeumo shënoi golin e fundit të ndeshjes për t’i dhënë një avantazh prej 4-0 vendasve pas vetëm 35 minutash.

Eksperti i Sky Sports dhe ish-kapiteni Neville nuk u përmbajt pas përfundimit të ndeshjes, duke u thënë shikuesve: “Ne jemi dëshmitarë të asgjësimit të Manchester United.

“Mendova se United do të launte më mirë, por ata janë keqtrajtuar, ngacmuar, ngatërruar ashtu siç nuk do ta besonit dhe nuk ka ku të fshihet”.

“Kam 42 vjet që e shikoj United-in dhe nuk mund të mendoj për një moment kur të mendoj se gjërat kanë qenë aq të këqija sa ajo në pjesën e parë”.

Kjo është hera e parë që United ka filluar një sezon në ligë me humbje të njëpasnjëshme që nga edicioni i parë i Premier League – të cilin, për fat të mirë, ata vazhduan të fitojnë.

Statistikat nuk bëjnë lexim të këndshëm as për Ten Hag, holandezi duke u bërë trajneri i parë që nga John Chapman në 1921 që humbi dy ndeshjet e tij të para në krye të klubit.

Rekordi i fundit i Djajve të Kuq si jashtë është i tmerrshëm – kjo është hera e parë që ata kanë pësuar shtatë humbje radhazi në ligë në udhëtim që nga viti 1936, kur ata ranë në 11 humbje radhazi jashtë.

Çuditërisht, United tani ka pranuar katër gola në një lojë shtatë herë që nga fillimi i sezonit 2021-22. Ata gjithashtu kanë shënuar katër gola në pjesën e parë në tre raste që nga tetori 2020.

Për t’ia shtuar dëmtimit, kjo është fitorja më e madhe e Brentford-it në Premier League, që kur mposhti Grimsby Town 6-1 në prill 1938.

Liverpooli, i cili viziton Old Trafford një javë të hënën, duhet të bwhet gati.

Pastaj janë pronarët e klubit.

Ka pasur protesta të shumta kundër pronësisë së familjes Glazer mbi skuadrën e Old Trafford viteve të fundit – duke përfshirë një në maj 2021 që shkaktoi shtyrjen e ndeshjes së Djajve të Kuq kundër Liverpool-it.

Tifozët e United po planifikojnë një tjetër protestë kundër familjes amerikane, e cila ka në pronësi klubin që nga viti 2005.

#EmptyOldTrafford (Old Trafford i thatë) ka qenë trend në Twitter pasi mbështetësit bëjnë thirrje për bojkot të lojës çdo javë të hënën.

“Joel Glazer duhet të hipë në aeroplan nesër”, tha Neville. “Ai duhet të udhëtojë për në Manchester dhe duhet të fillojë të përballet me problemet e klubit dhe t’u tregojë të gjithëve se cili është plani i tij me klubin”.

“Kur një biznes dështon dhe nuk funksionon, është faji i pronarit të atij biznesi, po dështon mjerisht”.

“Ata hoqën 24 milionë funte nga klubi dy muaj më parë, tani ata kanë një stadium të varfër dhe të kalbur që është i rendit të dytë, kur ishte një nga stadiumet më të mirë 10 deri në 15 vjet më parë”.

“Ata kanë një projekt futbolli ku ata nuk kanë një ide. Ju mund t’i shikoni lojtarët gjithçka që ju pëlqen, por ka gjëra të mëdha që duhet të rregullohen”.

“Ata duhet të shfaqen dhe të përballen me muzikën. Klubi është i kalbur.”

MUST, Trusti i Mbështetjeve të klubit, lëshoi ​​një deklaratë pas humbjes së së shtunës, duke thënë se rezultati ishte skandaloz.

Ata shtuan: “Ajo që ne kemi dëshmuar sonte është një turp – jo, një poshtërim – për tifozët e Manchester United. E megjithatë në shumë mënyra nuk ishte një surprizë”.


Lajmet kryesore