Aplikacione

OpenAI njofton se performanca e GPT-4 ka disa dobësi


OpenAI njofton se performanca e GPT-4 ka disa dobësi, duke u përballur me ankesa nga përdoruesit.

OpenAI, kompania e njohur për krijimin e ChatGPT, ka publikuar një postim për të prezantuar përditësimet e fundit të modelit të tyre, GPT-4. Në postim, ata theksuan se shumicën e problemeve i kanë përmirësuar, por ka disa detyra ku performanca mund të jetë më e dobët.

Përdoruesit e GPT-4 kanë shprehur zhgënjimet e tyre në lidhje me aftësitë e këtij modeli të chatbot-it.

What to know about the applications of GPT-4 - TechTalks

Në platformat sociale, janë shfaqur ankesa rreth logjikës së dobësuar, përgjigjeve të gabuara dhe vështirësisë në ndjekjen e udhëzimeve duke emëruar vetëm disa prej tyre. Për shembull, një zhvillues që ka përdorur GPT-4 për të krijuar funksione për faqen e tij të internetit, e ka konsideruar versionin aktual të modelit si “zhgënjyes”.

OpenAI është e vetëdijshme për ankesat dhe ka shprehur dëshirën e tyre për të përmirësuar performancën e modelit. Megjithatë, kjo tregon se edhe një model i avancuar si GPT-4 nuk është pa kritika dhe sfida të veta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore