Pajisje

Ondrej Vlcek, mjeshtri i sigurisë kibernetike që ngriti Avast-in


Në fillim të viteve 1990, Ondrej Vlcek, asokohe adoleshent, hapi rrugën për të patur kompjuterin e tij të parë.

Entuziasti i ri i kodimit, i rritur në Republikën Çeke, vuri re një konkurs në një vitrinë të Pragës që sfidoi këdo që të përpiqej të kapërcente sistemet e fuqishme të sigurisë të njërit prej kompjuterëve të tij.

Pajisja në vetvete ishte shpërblimi dhe “disa javë më vonë, unë po e sillja atë kompjuter në shtëpinë time”, ka kujtuar Vlcek në një intervistë vitin e kaluar.

Agjencia e lajmeve, “Financial Times”, tregon se që atëherë, 44-vjeçari e ka ndërtuar karrierën e tij në anën tjetër të betejës kibernetike.

Si shef ekzekutiv i sigurisë kibernetike dhe grupit të programeve antivirus, Avast, misioni i tij ka qenë të ndihmojë konsumatorët të mbrojnë jetën e tyre gjithnjë e më digjitale nga ndërhyrës të guximshëm dhe armatimi i tyre në rritje i mjeteve të hacker-imit.

Teksa pandemia rriti kërkesën për shërbimet e luftimit të krimit kibernetik të Avast-it, rivali më i madh amerikan NortonLifeLock këtë javë ka njoftuar se kishte rënë dakord të blinte grupin e listuar në Londër në një marrëveshje të sigurisë së konsumatorit që e vlerësoi atë në më shumë se tetë miliardë dollarë.

Kjo blerje për Vlcek, shënon kulmin e një ngritjeje të madhe nga praktikanti i kompanisë në ditët e para të fillimit të Avast-it para më shumë se 25 vjetësh, në krye të asaj që ishte bërë një nga aksionet më të mëdha të teknologjisë blu në Evropë.

Sipas kushteve të marrëveshjes, ai do të bashkohet me Norton, i cili ka një kapitalizim tregu prej më shumë se 15 miliardë dollarë, duke u bërë president dhe anëtar bordi i një mashtrimi global kibernetik.

Kelby Barton, i cili shërbeu si këshilltar i përgjithshëm i Avast-it në selinë e tij në Pragë deri muajin e kaluar, kur ai u transferua për të punuar në grupin amerikan të teknologjisë, Quiq, e ka përshkruar Vlcek-un si një udhëheqës “sipërmarrës” me vendosmëri të palëkundur. “Ai është shumë i përkushtuar ndaj kauzës”.

I lindur në vitin 1977 nga një aktor dhe një prezantuese e lajmeve televizive në atë që atëherë ishte Çekosllovakia komuniste, Vlcek-u i ri zotëronte artin e llogaritjes pasi Revolucioni Velvet solli demokracinë dhe kapitalizmin në Pragë dhe epoka e internetit filloi të zinte vend.

Ai u bashkua me Avast-in në moshën 18 vjeçare, i njohur atëherë si Alwil, së bashku me vetëm gjysmë duzinë punonjës të tjerë. Dhe prej asaj kohe besnik ndaj kompanisë, ai siguroi një kuptim të thellë teknik të software-it antivirus.

“Avast ka qenë gjithmonë një produkt i drejtuar nga klientët dhe Ondrej është në zemër të produktit”, ka thënë Siddharth Patel, partner në CVC Capital, i cili ishte investitori kryesor në raundin e fundit të financimit të kapitalit privat të Avast-it në vitin 2014.

Patel, i cili u ul në bordin e kompanisë midis viteve 2014 dhe 2018, e ka përshkruar stilin e tij të punës si “kompetencë e qetë”.

Por ishte udhëzimi nga mentori dhe shefi i ndjerë i Vlcek-ut, Vince Steckler, i cili si shef ekzekutiv midis viteve 2009 dhe 2019 rriti të ardhurat e Avast-it nga rreth 20 milionë dollarë në afro 800 milionë dollarë.

Sipas Alan Rassaby, ish-shefi i stafit të kompanisë, kjo ishte ajo që e ndihmoi atë të kryesonte.

“Ondrej gjeti Vince dhe Vince gjeti Ondrej”, ka thënë Rassaby. “Ondrej solli aftësi të mrekullueshme strategjike, ai ishte një mendimtar i madh dhe gjithashtu kërkoi respektin e stafit çek. Vince me të vërtetë e kuptoi menjëherë se djali që shkonte ishte Ondrej”.

Në mesin e vitit 2019, Vlcek u emërua shef ekzekutiv, pak më shumë se një vit pasi kompania doli në bursën e Londrës në një nga listat më të mëdha teknologjike së kryeqytetit.

Si udhëheqës, punonjësit e kanë përshkruar Ondrej si një dëgjues të gatshëm si për stafin e tij ashtu edhe për klientët e tij. Me një politikë mikpritëse të dyerve të hapura në zyrë. Madje, një punonjës ka treguar se në pozicionin e tij të ri, ai menjëherë gjeti kohën për të udhëtuar në zyrat globale të Avast-it për të takuar personalisht punonjësit e tij.

Një lëvizje tjetër e tij ishte heqja dorë nga paga e tij për një paund në vit dhe dhënia e tarifës së tij prej 100 mijë dollarësh për sallën e bordit për bamirësi.

“Unë mendoj se të gjithë ne duam të punojmë për një kompani, objektivi kryesor i së cilës nuk është vetëm të krijojë të ardhura”, ka dalluar ai në një intervistë të asaj kohe. “Dhe nëse shefi ekzekutiv dërgon këtë sinjal mjaft të fortë se unë nuk jam duke e bërë këtë punë vetëm për një pagë, por për shumë arsye, mendoj se është mjaft e fuqishme”.

Por “Financial Times” shkruan se qëndrimi i tij nuk ka qenë pa rrëmuja.

Teksa fliste për privatësinë e konsumatorit, Vlcek u detyrua të heqë dorë nga dhimbjet e privatësisë së vetë Avast-it kur një raport i lajmeve investigative zbuloi se kompania po merrte të dhënat e shfletimit në internet të përdoruesve që shkarkuan programin e saj antivirus para se t’i shisnin reklamuesve përmes një filiali të quajtur Jumpshot.

Pas kësaj erdhi ​​një falje prej tij, duke thënë se ndihej “personalisht përgjegjës” për episodin, dhe po mbyllte biznesin Jumpshot menjëherë, pasi nuk përputhej me kompaninë.

Asokohe, aksionet ranë me më shumë se 20 për qind.

Sipas Vincent Pilette, shefi ekzekutiv i Norton, pas kësaj Ondrej propozoi që ata të hanin mëngjes në fund të vitit 2019, teksa ai po udhëtonte në Bay Area dhe të dy folën për evolucionin e tregut të konsumatorit në internet.

Të dy bizneset ishin duke u diversifikuar nga programi antivirus duke përfshirë mbrojtjen e vjedhjes së identitetit dhe shërbimet e intimitetit në internet dhe duke u zgjeruar nga mbulimi i kompjuterëve për të përfshirë pajisjet e lëvizshme dhe inteligjente në shtëpi.

“Në një moment u bë e qartë se megjithëse jemi në të njëjtën fushë, pikat e forta të kompanive janë të ndryshme”, ka thënë Pilette, duke cituar dominimin “e lidhur me teknologjinë dhe IP-në” nga marka më e njohur e Avast-it dhe Norton-it.

“Asnjëri prej nesh nuk është për punën tonë, ne jemi më shumë për misionin. Kështu që ne thamë: Hej, pse nuk përpiqemi të kombinojmë forcat tona?”, ka shtuar ai.

Edhe pse lidhja mund të jetë e dhimbshme në një afat të shkurtër, Pilette ka treguar se planifikon të shkurtojë një mijë vende pune nga grupi i kombinuar. Kjo do t’i japë kompanisë më shumë ndikim në një hapësirë ​​gjithnjë e më të mbushur me njerëz, pasi grupet e Big Tech-ut si Google, Microsoft dhe Apple gjithnjë e më shumë ndërtojnë më shumë mbrojtje të sigurisë drejtpërdrejt në sistemet e tyre operative.

Ekspertët kanë thënë se fati i sigurisë kibernetike të konsumatorit varet kryesisht nga marketingu dhe bindja e qytetarëve të pavullnetshëm për të paguar për shërbimet tradicionalisht të kërkuara vetëm nga ndërmarrjet.

Kurse për avokatët e tij, suksesi i Vlcek-ut nuk mund të përfundojë me sigurinë kibernetike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore