Lajme

Omicron, zyrtarët gjermanë të shëndetësisë kërkojnë kufizime të reja të udhëtimit


Ministrat e shëndetësisë të shteteve federale të Gjermanisë të shtunën kërkuan masa më të ashpra për hyrjen në vend për të ngadalësuar përhapjen e variantit omicron të coronavirusit.

“Të bësh hyrjen më të sigurt ndihmon në parandalimin e përhapjes kaq të shpejtë të variantit omicron”, tha ministri i Shëndetësisë, Karl Lauterbach për agjencinë gjermane të lajmeve DPA pas një takimi me ministrat e shtetit për të diskutuar situatën e pandemisë.

Gjermania ka regjistruar 6 milionë e 764 mijë e 188 raste të konfirmuara të coronavirusit dhe 108 mijë e 53 vdekje, sipas shifrave të fundit nga Instituti Robert Koch, autoriteti shëndetësor publik i vendit.

Rregullat e reja do të zbatohen për hyrjen nga vendet e goditura nga varianti i virusit, përfshirë MB-në, ku varianti omicron ka shkaktuar një rritje të infeksioneve.

Britania, aktualisht e kategorizuar në Gjermani si një zonë me rrezik të lartë, raportoi infeksione rekord ditore me COVID-19 për tre ditët e fundit, duke arritur në mbi 90 mijë të premten.

Pranimet në spitale në Londër u rritën me gati 30% këtë javë, me kryebashkiakun, Sadiq Khan që e shpalli krizën një “incident të madh”.

Gjermania do të vendosë karantinë për udhëtarët nga Britania nga mesnata e së hënës dhe do të kërkojë një test negativ COVID-19 për hyrjen në vend, tha Instituti Robert Koch.

“Përhapja e omicron në Mbretërinë e Bashkuar është shumë evidente. Ne duhet ta parandalojmë përhapjen për aq kohë sa të jetë e mundur dhe ta ngadalësojmë atë sa më shumë që të jetë e mundur”, thanë ministrat rajonalë gjermanë të shëndetësisë në një deklaratë.

Udhëtarët nga mosha 6 vjeç që kanë qenë në një rajon të variantit të virusit në 10 ditët e fundit do t’u kërkohet të paraqesin një test negativ PCR përpara nisjes për në Gjermani.

Një test i shpejtë i antigjenit nuk do të jetë më adekuat. Masa do të zbatohet gjithashtu për udhëtarët në tranzit në një aeroport gjerman.

Instituti Kombëtar i Shëndetit i Italisë (ISS) ka thënë se veriu dhe jugu i vendit po shohin “një përshpejtim të fortë” të përhapjes së variantit omicron të coronavirusit.

ISS raportoi se rrjeti i saj i laboratorëve rajonalë kishte raportuar deri më tani 84 raste omicron.

33 nga rastet u gjetën në rajonin verior të Lombardisë dhe 20 të tjera në rajonin jugor të Campania.

Portugalia ka njoftuar se dhjetëra mijëra fëmijë nën moshën 12 vjeç do të merrnin dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 këtë fundjavë.

Me rreth 87% të popullsisë së saj prej 10 milionë të vaksinuar plotësisht, Portugalia ka një nga normat më të larta të vaksinimit në botë kundër COVID-19. Vendi tani po përballet me një rritje të infeksioneve, pjesërisht për shkak të variantit omicron.

Presidenti turk, Recep Tajip Erdogan është zotuar të dërgojë 15 milionë doza të vaksinës COVID-19 në Afrikë.

“Ne jemi të vetëdijshëm për padrejtësinë globale në aksesin ndaj vaksinës COVID-19 dhe trajtimin e padrejtë të Afrikës”, u tha Erdogan dhjetëra liderëve dhe ministrave në samitin Turqi-Afrikë.

“Është e turpshme për njerëzimin që vetëm 6% e popullsisë së Afrikës është vaksinuar”.

Turqia po zhvillon vaksinën e saj Turkovac të prodhuar në vend, e cila është në procesin e marrjes së miratimit për përdorim urgjent. Pas autorizimit, ai do të ndahet me Afrikën, tha Erdogan.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse Turqia do të dërgonte fillimisht doza të vaksinave të miratuara ndërkombëtarisht që përdor aktualisht, si BioNTech-Pfizer.

Afrika

Egjipti ka thënë se kishte zbuluar tre rastet e para të variantit të coronavirusit omicron.

Tre egjiptianë rezultuan pozitivë në kthimin e tyre nga jashtë, tha ministria e shëndetësisë pa specifikuar se nga kishin udhëtuar.

Njëri prej tyre kishte simptoma të lehta dhe dy të tjerët nuk kishin asnjë, shtoi ai.

Nga 1 dhjetori, Egjipti i ndaloi zyrtarët dhe studentët e pa vaksinuar kundër coronavirusit nga zyrat dhe universitetet qeveritare, përveç nëse paraqesin një test negativ PCR.

Azia

Pekini po u bën thirrje banorëve që të mos bëjnë udhëtime të panevojshme jashtë qytetit në fillim të vitit 2022, një sezon i madh festash në Kinë, për të kufizuar rreziqet e COVID-19 ndërsa mbahen Lojërat Olimpike Dimërore.

Vendi është i prirur “të sigurojë zero infeksion lokal, organizimin e suksesshëm të Lojërave Olimpike Dimërore dhe Lojrat Paralimpike Dimërore, dhe që publiku të ketë pushime të gëzueshme, paqësore dhe të qeta”, thanë autoritetet në një deklaratë.

Marrë nga Deutsche Welle, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore