Shëndet

Olivia Munn thotë se ajo kishte një histerektomi në mes betejës së saj me kancerin


Aktorja amerikane, Olivia Munn vazhdon të ndajë rrugëtimin e saj që kur u diagnostikua me kancer gjiri vitin e kaluar.

Në një intervistë të re për Vogue, aktorja e “Newsroom” ka treguar se së fundmi ka kryer një histerektomi.

“Unë nxora mitrën time, tubat fallopiane dhe vezoret”, tha ajo.

Munn tha se procedura, e cila u zhvillua muajin e kaluar, ishte një alternativë ndaj marrjes së një medikamenti për trajtimin e kancerit që po e shkaktonte atë të përjetonte “rraskapitje të nivelit tjetër, dobësues”.

Ajo tha se ishte “një vendim i madh për t’u marrë, por ishte vendimi më i mirë për të, sepse duhej të ishte e pranishme për familjen e saj”.

Histerektomia do të përmirësonte cilësinë e jetës së saj, por do të thoshte gjithashtu se ajo nuk do të ishte më në gjendje të mbante fëmijë të ardhshëm.

Munn dhe komediani John Mulaney mirëpritën djalin e tyre, Malcom, në vitin 2021.

“John dhe unë folëm shumë për këtë dhe nuk mendojmë se kemi mbaruar së rrituri familjen tonë”, tha ajo.

Munn, e cila më parë kishte ngrirë vezët e saj dy herë në të kaluarën, tha se ajo iu nënshtrua një raundi tjetër të marrjes së vezëve përpara se të vazhdonte me histerektominë, me shpresën për të bërë një embrion për t’u përdorur për surrogaci.

Kur doktori i saj më vonë informoi çiftin se kishin dy embrione të shëndetshme, ajo dhe Mulaney “sapo filluan të qanin”.

“Ishte kaq emocionuese sepse jo vetëm që e morëm atë në një rikthim, por gjithashtu do të thoshte se nuk duhej të vazhdoja të rrezikoja veten”, tha ajo.

Munn zbuloi fillimisht se ajo u diagnostikua me një formë të kancerit të gjirit të njohur si kanceri Luminal B në mars. Kanceri u gjet në të dy gjinjtë e saj dhe trajtimi i Munn përfshinte një mastektomi të dyfishtë.

“Ky udhëtim më ka bërë të kuptoj se sa mirënjohëse jam që kam mundësi jo vetëm për të luftuar kancerin”, tha ajo, “por edhe për të pasur më shumë fëmijë nëse duam”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore