Lajme

Olaf Scholz hedh poshtë frikën mbi “Deutsche Bank”


Olaf Scholz hodhi poshtë krahasimet midis “Deutsche Bank” dhe “Credit Suisse” pasi një rënie në aksionet e huadhënësit gjerman ndezi një ditë tjetër trazirash për sektorin bankar.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta londineze “Financial Times”.

Duke folur pasi aksionet e “Deutsche Bank” ranë 14 për qind, kancelari gjerman u përpoq të forconte besimin në bankën më të madhe të vendit.

Investitorët janë ende nervozë pas marrjes së detyruar të zviceranes “Credit Suisse” fundjavën e kaluar.

“Deutsche Bank ka modernizuar dhe riorganizuar në thelb biznesin e saj dhe është një bankë shumë fitimprurëse”, tha Scholz në një samit në Bruksel pasi u pyet nëse huadhënësi ishte Credit Suisse i ri. “Nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar për këtë”.

Komentet e tij erdhën si pjesë e një oferte të bashkërenduar nga liderët evropianë për të qetësuar nervat e tregut ndërsa aksionet rrëshqitën në bankat më të mëdha të rajonit.

Christine Lagarde, presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, tha në samitin e eurozonës se sektori bankar ishte “i fortë” dhe se BQE-ja ishte plotësisht e pajisur për të siguruar likuiditet në sistemin financiar të zonës së euros nëse është e nevojshme, sipas një zyrtari të BE-së.

Ashtu si shumë nga homologët e saj evropianë, aksionet e Deutsche kanë rënë këtë vit, duke humbur më shumë se një të pestën e vlerës së tyre mes shqetësimeve të investitorëve rreth rritjes së shpejtë të normave të interesit dhe stabilitetit financiar global.

Shqetësimet për shëndetin e sektorit janë rritur nga vështirësitë e Credit Suisse, si dhe nga kolapsi i Silicon Valley Bank në Kaliforni dhe nga betejat e huadhënësve të tjerë rajonalë amerikanë.

Aksionet si në Commerzbank të Gjermanisë ashtu edhe në Société Générale të Francës ranë me rreth 5 për qind në tregtimin e hershëm të pasdites, duke e lënë indeksin e bankave Stoxx 600 3.8 për qind më të dobët. Deutsche tregtohej 10 për qind më e ulët.

Megjithatë, analistët thanë të premten se nuk kishte asnjë arsye themelore për rënien dyshifrore të aksioneve të Deutsche.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore