Lajme

OKB: Jemi afër rrezikut që do të dëmtojë aftësinë për t’u përballur me krizën klimatike


Njerëzimi po shkon në mënyrë të rrezikshme pranë pikave të pakthyeshme të kthesës që do të dëmtonin në mënyrë drastike aftësinë për të përballuar fatkeqësitë.

Kështu kanë paralajmëruar studiuesit e OKB-së.

Ata kanë përfshirë mes tyre tërheqjen e sigurimit të shtëpive nga zonat e goditura nga përmbytjet dhe tharjen e ujërave nëntokësore që është jetike për sigurimin e furnizimeve ushqimore.

Këto “pika kthese të rrezikut” përfshijnë gjithashtu humbjen e akullnajave malore që janë thelbësore për furnizimin me ujë në shumë pjesë të botës dhe grumbullimin e mbeturinave hapësinore që rrëzojnë satelitët që japin paralajmërime të hershme për motin ekstrem.

Raporti ka përcaktuar një sërë pikash të rrezikut që po afrohen, por duke pasur largpamësi mbetet e mundur të ndërmerren veprime për t’i parandaluar.

Pikat e kthesës shkaktohen nga rritje të vogla të forcës së tyre lëvizëse, por çojnë me shpejtësi në ndikime të mëdha.

Ato janë të ndryshme nga pikat e kthesës të klimës në të cilat bota është në prag, duke përfshirë shembjen e pyjeve tropikale të Amazonës dhe mbylljen e një rryme kyçe të Oqeanit Atlantik.

Këto janë ndryshime në shkallë të gjerë të nxitura nga ngrohja globale e shkaktuar nga njeriu, ndërsa pikat e kthesës së rrezikut janë më drejtpërdrejt të lidhura me jetën e njerëzve nëpërmjet sistemeve komplekse sociale dhe ekologjike.

Raporti shqyrton gjashtë shembuj të pikave të rrezikut, duke përfshirë pikën kur sigurimi i ndërtesës bëhet i padisponueshëm ose i papërballueshëm.

Çka i lë njerëzit pa një rrjet sigurie ekonomike kur godasin fatkeqësitë, duke shtuar vështirësitë e tyre, veçanërisht për të varfrit dhe të pambrojturit.

Një tjetër pikë kthese e rrezikut e shqyrtuar në raport është kur akuiferët e ujërave nëntokësore mbishfrytëzohen deri në pikën që puset thahen.

Akuiferët aktualisht parandalojnë gjysmën e humbjeve në prodhimin e ushqimit të shkaktuara nga thatësirat, të cilat pritet të bëhen më të shpeshta për shkak të ngrohjes globale, thuhet në raport.

Më shumë se gjysma e akuiferëve kryesorë në botë tashmë po shterohen më shpejt se sa mund të rimbushen natyrshëm, thuhet në raport.

Nëse ato papritmas thahen, të gjitha sistemet e prodhimit të ushqimit janë në rrezik të dështimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore