Pajisje

OceanOneK, roboti nënujor i Stanfordit, noton në thellësi të reja


OceanOneK i ngjan një zhytësi njerëzor, me krahë, duar dhe sy që kanë pamje 3D.

Pjesa e pasme e robotit ka kompjuterë dhe tetë shtytës me shumë drejtime që e ndihmojnë atë të manovrojë me kujdes hapësirat e anijeve të fundosura.

Zhytja e parë e robotit ndodhi në shkurt të vitit 2022

Sipas njoftimit për shtyp të Stanford, zhytja e shkurtit ishte pjesë e turneut me shumë ndalesa të OceanOneK në Mesdhe, i cili filloi në shtator 2021 me dy udhëtime pranë Marsejës në një P-38 të Luftës së Dytë Botërore.

Avion dhe një nëndetëse, Le Protée që shtrihet në rreth 400 ft (124 m) thellësi. E treta ishte një anije romake e shekullit të 2-të në Aléria në një thellësi prej 1100 këmbësh (334 m).

Ekipi më pas u drejtua për në Kanë në kërkim të kushteve më të mira të motit. Atje, kamera e robotit shikonte brenda një kabine me thellësi 200 këmbë (67 m) të Beechcraft Baron F-GDPV. Zhytja e fundit ishte në 852 m,  ku ekuipazhi e gjeti robotin të paaftë për t’u ngjitur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore