Shëndet

OBSH-ja e bën vetminë një prioritet shëndetësor global me Komisionin e ri për Lidhjet Sociale


Organizata Botërore e Shëndetësisë po e bën vetminë një prioritet shëndetësor global, duke krijuar kështu një komision të veçantë të ri për Lidhjet Sociale.

Për tre vitet e ardhshme, komisioni do të fokusohet në mënyrat për të trajtuar “kërcënimin urgjent shëndetësor” të një epidemie globale të vetmisë, duke rishikuar shkencën më të fundit dhe duke hartuar strategji për të ndihmuar njerëzit të thellojnë lidhjet e tyre sociale.

Ai bashkë-kryesohet nga i dërguari i të rinjve të Bashkimit Afrikan, Chido Mpemba dhe kirurgu i përgjithshëm i SHBA-së, Vivek Murthy, i cili ka shkruar dhe folur gjerësisht për rreziqet e izolimit social dhe e ka bërë këtë çështje një nga shqetësimet e tij kryesore gjatë kohës që ishte në detyrë.

Murthy tha se është një kërcënim “i nënvlerësuar” për shëndetin që tani është bërë i përhapur.

“Për një kohë të gjatë, vetmia ka ekzistuar pas hijeve, e padukshme dhe e nënvlerësuar, duke shkaktuar sëmundje mendore dhe fizike”, tha ai.

“Tani, ne kemi një mundësi për ta ndryshuar atë”, shtoi ai.

Anëtarja e komitetit, Karen DeSalvo, shefja e shëndetësisë në Google, tha se kur ishte mjeke dhe kur ishte komisionere shëndetësore në New Orleans, ajo mësoi nga dora e parë se “kujdesi i madh ka rëndësi, por duhet të ndodhë në një kontekst” – dhe kjo përfshin lidhjen sociale.

Duke trokitur në dyer në New Orleans pasi një uragan mori energjinë dhe la shtëpitë pa çati, ajo dhe kolegët u përpoqën t’i bënin njerëzit të shkonin në strehimore, por ishte e vështirë të largoheshin disa, edhe kur shumë ishin kaq të vetëm.

“Njerëzit mund të futen lehtësisht në margjina dhe të izolohen, dhe kjo ndikon në rezultatet e tyre shëndetësore”, tha DeSalvo.

“Dikush mund të kërkojë ndihmë për dhimbje gjoksi, për shembull, dhe sistemi i kujdesit shëndetësor do të fokusohet në trajtimin e asaj dhimbjeje, por është e vështirë për ta që në fakt të përmirësohen nëse shkarkohen në izolim social”, shtoi ajo.

Vetmia ka tërhequr shumë vëmendje kohët e fundit në sektorin e shëndetësisë publike.

Javën e kaluar, shteti i New York emëroi terapisten Ruth Westheimer si ambasadoren e parë të vetmisë.

Në maj, Murthy përcaktoi një kornizë për të trajtuar vetminë dhe për të “ndrequr strukturën e kombit”.

Dhe nuk është vetëm një fenomen amerikan; në vitin 2018, Britania e Madhe emëroi ministrin e saj të parë për vetminë.

Hulumtimet tregojnë se mungesa e disa llojeve të lidhjeve sociale është e lidhur me shëndetin e dobët mendor dhe rrit rrezikun e ankthit, depresionit dhe vetëvrasjes.

“Shkëputja sociale është bërë tani një shtytës kryesor i krizës më të gjerë të shëndetit mendor që po shohim në këtë botë”, tha Murthy.

Vetmia dhe izolimi social gjithashtu mund të çojnë në shëndet të dobët fizik.

Njerëzit që nuk kanë lidhje sociale përballen me një rrezik më të lartë për të vdekur herët. Vetmia dhe izolimi social janë shoqëruar prej kohësh me funksion të dobët imunitar dhe probleme kardiovaskulare si presioni i lartë i gjakut dhe rrisin rrezikun e goditjes me 30%.

Ato gjithashtu kontribuojnë në rënien njohëse dhe shoqërohen me një rritje prej 50% të demencës.

Njerëzit të cilët janë të izoluar gjithashtu priren të kenë më shumë zakone të pashëndetshme si pirja e duhanit, pirja e tepërt dhe të qenit pasiv në lëvizje.

Ndikimi shëndetësor i vetmisë është aq i gjerë sa një studim e krahasoi atë me pirjen e deri në 15 cigare në ditë.

Shumë kërkime mbi izolimin social dhe vetminë fokusohen tek të moshuarit.

“Të rriturit e moshuar janë në rrezik më të lartë sepse ata më shpesh jetojnë vetëm, kanë humbur më shumë familje ose miq dhe kanë më shumë gjasa të kenë probleme fizike si humbja e dëgjimit, gjë që mund t’i ndërpresë ata nga të qenit social”,  thotë Qendra eSHBA-ve për Kontrollin e Sëmundjeve. dhe Parandalimi.

Por nuk janë vetëm të moshuarit që janë të vetmuar.

Një sondazh i bërë në 142 vende të publikuar muajin e kaluar tha se gati 1 në 4 ndiheen shumë ose mjaft të vetmuar.

Fëmijët gjithashtu nuk janë të imunizuar; disa studime kanë zbuluar se mbi gjysma e fëmijëve dhe adoleshentëve ndiheshin të vetmuar të paktën disa herë.

Pandemia e Covid-19 mund t’i ketë përkeqësuar ato ndjenja, tregojnë studimet, me izolimin social dhe vetminë që ndikojnë negativisht në simptomat e depresionit dhe ankthit të të rinjve.

Ndërsa njerëzit janë krijesa sociale nga natyra, njerëzit bëhen më të mirë në shoqërimin me praktikën, thotë Dr. Ryan Patel, një asistent profesor klinik i psikiatrisë në Universitetin Shtetëror të Ohajos, i cili studion lidhjen sociale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore