Lajme

OBSH i jep fund emergjencës globale shëndetësore për COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten se COVID-19 nuk kualifikohet më si një emergjencë globale.

Kjo, duke shënuar një fund simbolik të pandemisë shkatërruese të Coronavirus-it që shkaktoi bllokime dikur të paimagjinueshme, përmbysi ekonomitë në mbarë botën dhe vrau të paktën 7 milionë njerëz në mbarë botën.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Associated Press”.

OBSH-ja vërejti se edhe pse faza e emergjencës kishte mbaruar, pandemia nuk ka marrë fund.

Organizata vuri në dukje rritjet e fundit të rasteve në Azinë Juglindore dhe Lindjen e Mesme.

Agjencia shëndetësore e OKB-së thotë se mijëra njerëz vazhdojnë të vdesin nga virusi çdo javë.

“Me shpresë të madhe shpall përfundimin e COVID-19 si një emergjencë globale shëndetësore”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Kjo nuk do të thotë se COVID-19 ka mbaruar si një kërcënim global për shëndetin”.

Kur agjencia shëndetësore e OKB-së e shpalli për herë të parë Coronavirus-in si një krizë ndërkombëtare më 30 janar 2020, ai ende nuk ishte emëruar COVID-19 dhe nuk kishte shpërthime të mëdha përtej Kinës.

Më shumë se tre vjet më vonë, virusi ka shkaktuar rreth 764 milionë raste globalisht dhe rreth 5 miliardë njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine.

Në SHBA, deklarata e urgjencës së shëndetit publik e bërë në lidhje me COVID-19 është caktuar të skadojë më 11 maj, kur masat e gjera për të mbështetur reagimin ndaj pandemisë, përfshirë mandatet e vaksinave, do të përfundojnë.

Shumë vende të tjera, përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Britaninë, hoqën shumë nga dispozitat e tyre kundër pandemisë vitin e kaluar.

OBSH është e vetmja agjenci e mandatuar për të koordinuar përgjigjen e botës ndaj kërcënimeve akute shëndetësore, por organizata u lëkund në mënyrë të përsëritur ndërsa u shpalos Coronavirus-i.

Shkencëtarë të shumtë kritikuan gjithashtu ngurrimin e OBSH-së për të pranuar se COVID-19 përhapej shpesh në ajër dhe nga njerëz pa simptoma, duke kritikuar mungesën e udhëzimeve të forta të agjencisë për të parandaluar një ekspozim të tillë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore