Lajme

OBSH i bën thirrje SHBA-ve të ndajnë informacione mbi origjinën e COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka kërkuar të gjitha vendeve të zbulojnë atë që dinë për origjinën e COVID-19.

Kjo, pasi pretendimet nga disa agjenci qeveritare amerikane se një rrjedhje laboratorike kineze ishte pas virusit u mohuan me furi nga Pekini.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta britanike “The Guardian”.

“Nëse ndonjë vend ka informacion për origjinën e pandemisë, është thelbësore që ai informacion të ndahet me OBSH-në dhe komunitetin shkencor ndërkombëtar”, tha të premten drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, i tha Fox News të martën se agjencia e tij tani kishte vlerësuar se burimi i pandemisë COVID-19 ishte “me shumë mundësi një incident i mundshëm laboratorik në Wuhan”.

Infeksionet e para nga koronavirusi u regjistruan në fund të vitit 2019 në qytetin kinez, i cili pret një laborator të kërkimit të viruseve.

Zyrtarët kinezë e kanë mohuar pretendimin e FBI-së, duke e quajtur atë një fushatë shpifjeje kundër Pekinit.

Tedros theksoi se OBSH-ja nuk dëshironte të fajësonte, por donte të “përparonte të kuptuarit tonë se si filloi kjo pandemi, në mënyrë që të mund të parandalojmë, përgatitemi dhe reagojmë ndaj epidemive dhe pandemive të ardhshme”.

Ai tha se politizimi i kërkimit të origjinës po e bënte punën shkencore më të vështirë dhe si rezultat botën më pak të sigurt.

Në vitin 2021, agjencia shëndetësore e OKB-së krijoi Grupin Këshillues Shkencor për Origjinën e Patogjenëve të Rinj (Sago) për të parë origjinën e pandemisë.

Komentet nga Wray erdhën pasi një raport në fillim të kësaj jave tha se Departamenti Amerikan i Energjisë kishte përcaktuar se një rrjedhje e laboratorit kinez ishte shkaku më i mundshëm i shpërthimit të COVID-19.

Megjithatë, ky vlerësim është bërë me “besim të ulët”.

Agjenci të tjera brenda komunitetit të inteligjencës amerikane besojnë se virusi u shfaq natyrshëm.

Më shumë se 6.8 milionë vdekje nga Covid-19 dhe më shumë se 758 milionë raste të konfirmuara janë regjistruar nga OBSH-ja.

Organizata pranon se numri i vërtetë është shumë më i lartë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore